BRAŃSZCZYK: Pszczoły pod lupą

Powiat

BRAŃSZCZYK: Pszczoły pod lupą

28.07.2016
autor: Ewa Elward
Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłota informuje o nietypowej akcji monitoringu pszczelich populacji.
Korzystając z tego, że trwają wakacje, odbywają się liczne wycieczki, warto wziąć ze sobą aparat fotograficzny i rozejrzeć się za pszczołami. „Społeczny monitoring pszczół” – to projekt badania populacji pszczół, prowadzony przez Fundację Greenpeace Polska i Stowarzyszenie „Człowiek i Przyroda”. Zakłada inwentaryzację pszczołowatych, głównie pszczoły miodnej i trzmieli, we wszystkich środowiskach w 2016 r. Ma to pomóc opracować plany ochrony pszczół miodnych i dziko żyjących. Każdy może dołączyć do badaczy, wystarczy zrobić zdjęcie pszczole i zanotować czas i miejsce obserwacji, po czym dodać te informacje na www.monitoringpszczol.pl. Badania mają na celu określenie zagęszczenia owadów w różnych siedliskach przyrodniczych i zbadanie współwystępowania pszczoły miodnej i trzmieli. Na podstawie wyników opracowany zostanie raport, który wraz z wynikami pozostałych badań będzie podstawą do opracowania planów ochrony pszczół i owadów zapylających w naszym kraju.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: Dla mamy wszystko co najpiękniejsze (foto)

RZĄŚNIK: Dla mamy wszystko co najpiękniejsze (foto)

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Porządziu wzięli udział w konkursie literacko-plastycznym zorganizowanym z okazji Dnia Matki.  – Nadesłane prace są bardzo piękne – podkreślają organizatorzy – dlatego komisja zdecydowała, że wszyscy uczestnicy zasługują na nagrody, które będą wręczane podczas zakończenia roku szkolnego.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Konkurs na skarbnika gminy

BRAŃSZCZYK: Konkurs na skarbnika gminy

Wójt ogłosił konkurs na stanowisko Skarbnika Gminy w Urzędzie Gminy w Brańszczyku. Kandydaci dokumenty powinni złożyć do 7 lipca. Obecna skarbnik, Małgorzata Zielonka, złożyła wypowiedzenie. Odchodzi z pracy 30 lipca.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Naszej niepodległości stulecie (foto)(wideo)

RZĄŚNIK: Naszej niepodległości stulecie (foto)(wideo)

Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywały się 9 i 11 listopada. W piątek zaprosiły na wieczornice szkoły w Porządziu i Komorowie. W niedzielę w kościele w Rząśniku, po Mszy św. w intencji Ojczyzny i punktualnie o 12.00, jak w całej Polsce,  odśpiewaniu hymnu narodowego, program „Niech niesie się po całym świecie, naszej niepodległości  stulecie” przedstawiła społeczność miejscowej szkoły. – Dzieci rzeczywiście wprowadziły nas w atmosferę patriotyczną – chwalił wójt. – To było bardzo piękne. Momentami cisnęły się łzy do oczu. 
zobacz więcej
SOMIANKA: Na Jasną Górę - nakręceni przez wiarę

SOMIANKA: Na Jasną Górę - nakręceni przez wiarę

W niedzielę 5 sierpnia rozpocznie się VI Popowska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. 46 pielgrzymów wyruszy z Sanktuarium Matki Nadziei na spotkanie z Matką  Bożą Królową Polski. Od Matki do Matki, „która sercem ogarnia każdego z nas”. Podarują Jej  swój trud pielgrzymi – modlitwę, swój czas, siebie. Każdy o coś poprosi, za coś przeprosi, podziękuje. Ona ich wysłucha i zaniesie wszystkie prośby do Boga Ojca.
zobacz więcej