BRAŃSZCZYK: Przegląd wszedł w dorosłość (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Przegląd wszedł w dorosłość (foto)

25.01.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Szesnaście kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych wykonano podczas XVIII Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek, który w niedzielę 22 stycznia odbył się w remizie OSP w Brańszczyku. W finale powiatowym gminę reprezentować będą uczniowie szkół podstawowych w Knurowcu i Brańszczyku oraz gimnazjum w Brańszczyku.
Przegląd, w którym wzięły udział wszystkie gminne szkoły, prowadziła dyrektor Gminnego Domu Kultury Maryla Puścian. Przybyłych powitał wójt Mieczysław Pękul.
- Jak państwo zauważyliście, konkurs odbywa się po raz osiemnasty, czyli wszedł w dorosłość – zaznaczył. – Może dziś są mamy, które tu przyprowadziły swoje pociechy na konkurs, a wcześniej, przed kilkunastu laty, same w nim śpiewały.  
Wyraził radość, że piękna tradycja śpiewania kolęd i pastorałek przechodzi z pokolenia na pokolenie, że się umacnia.
Wykonawców oceniało jury w składzie: Barbara Hijewska – dyrygentka warszawskiego chóru „Oktawian”,  Elżbieta Hijewska (mama Barbary) – artystka chóru Filharmonii Narodowej, Elżbieta Mikołajewska – wiceprzewodnicząca Rady Gminy Brańszczyk, Anna Nasiadka – wiceprzewodnicząca komisji oświaty, kultury i promocji rady gminy oraz Adam Karpiński – artysta malarz i muzyk. Konkurs, jak co roku, odbywał się w trzech kategoriach wiekowych. 
- Nasze obrady nie były łatwe – przyznała przewodnicząca jury Barbara Hijewska.
Pogratulowała wykonawcom, przekazała również kilka przemyśleń jurorów, skierowanych głównie do opiekunów młodych wykonawców. Po pierwsze warto jest rozśpiewać się przed występem, po drugie dobierać  repertuar i aranżacje do głosów dzieci, po trzecie nie zawsze więcej dzieci na scenie znaczy lepiej, dodawanie chórków czasami psuje efekt. 
 
Werdykt jury był następujący:
Klasy I-III:
I miejsce SP w Knurowcu –  Wiktoria Szczechura i Julia Stankiewicz, opiekun Małgorzata Wróbel („Noc oczekiwania”,), II – SP w Trzciance („Grajmy Panu”), III – SP w Turzynie („Pójdźmy wszyscy do stajenki”); 

Klasy IV-VI:
I miejsce SP Brańszczyk – Maja Balicka, op. Olga Frankowska-Kędzior i Michał Sitek („Babci zegar”),, II - ex aequo SP w Trzciance („Zaśnij dziecino”) i SP w Turzynie („Gdzie jest Betlejem”), III – SP w Porębie („Święta, święta, święta”);

Gimnazja:
I miejsce Gimnazjum w Brańszczyku – Filip Balicki, Michał Laskowski, Monika Piórkowska, Agata Biedrzycka, Karolina Piórkowska, opiekunowie Olga Frankowska-Kędzior i Michał Sitek („Pierwsza gwiazda”), II – Gimnazjum w Porębie, „Kolęda Maryi”. 
 
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody, upominki także pozostali występujący oraz ich opiekunowie.
Miłą niespodzianką był występ męskiego oktetu „Oktawian”.  Zespół, który tworzą artyści wywodzący się z chórów Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej i Filharmonii Narodowej, powstał w 2011 r. i prowadzi  go Barbara Hijewska. „Oktawian” zaśpiewał najpiękniejsze kolędy, m.in. „Wśród nocnej ciszy”, „Triumfy Króla Niebieskiego”, „Zaśnij Jezuniu”„Jam jest dudka”, a na zakończenie: „Za kolędę dziękujemy, zdrowia, szczęścia winszujemy: byście sobie długo żyli, zdrowi i szczęśliwi bylina ten nowy rok”.
Z karnawałowymi melodiami zaprezentowała się orkiestra „Darmanista” pod batutą Dariusza Pieńkosa. Krótki koncert dał grający na gitarze gimnazjalista z Poręby – Kamil Hartman.
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość