BRAŃSZCZYK: Proces wyborczy kandydatów na wójta (AKTUALIZACJA)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Proces wyborczy kandydatów na wójta (AKTUALIZACJA)

18.04.2024
autor:
Tuż przed II turą wyborów na wójta w gminie Brańszczyk zawrzało. Cezary Pietrzak wygrał z Wiesławem Przybylskim proces w trybie wyborczym i oczekuje przeprosin. 
 
Do Sądu Okręgowego w Ostrołęce Cezary Pietrzak wystąpił w trybie wyborczym w poniedziałek 15 kwietnia. Wyrok zapadł dwa dni później, 17 kwietnia.
Chodzi o filmik, który Wiesław Przybylski zamieścił na Facebooku 9 kwietnia, w którym m.in. - jak cytuje sąd - „zawarł pytania: „czy tak mają wyglądać wybory, gdzie jest agresja i przemoc?”, „czy godzicie się na to, czy chcecie, żeby w przyszłości rządzili gminą ludzie, którzy postępują w ten sposób?” oraz hasło „Stop hejt”
W uzasadnieniu wyroku sądowego czytamy: „Wnioskodawca odniósł kontekst tej wypowiedzi do swojej osoby jako przeciwnika uczestnika w najbliższych wyborach na urząd wójta gminy. W toku posiedzenia sądowego uczestnik przyznał, iż jest autorem wypowiedzi na swoim profilu na portalu facebook, na którym prowadzi kampanię wyborczą. Wystąpienie w dniu 9 kwietnia 2024 r. tłumaczył zamiarem zaprotestowania przeciwko zjawiskowi hejtu w internecie. Interpretował powyższe wystąpienie jako emocjonalny głos na wiadomość, iż po I turze wyborów jeden z kandydatów, który nie wszedł do kolejnej fazy głosowania, oświadczył w internecie, iż przekazuje swoje poparcie na rzecz uczestnika, co wywołało falę nieprzychylnych komentarzy. Wypowiedź nie była skierowana przeciwko wnioskodawcy. Uczestnik wskazał, iż nie twierdzi, ażeby wnioskodawca posługiwał się przemocą, agresją i hejtem i tym samym nie ma na powyższe zarzuty żadnych dowodów."
Sąd uznał jednak wypowiedzi Wiesława Przybylskiego „za stanowiące element tzw. negatywnej kampanii wyborczej, mającej na celu zdyskredytowanie przeciwnika w oczach wyborców. (…) Wypowiedź zawiera twierdzenia o posługiwaniu się przemocą i agresją w procesie wyborczym, nie wskazuje personalnie osoby czy osób, której dotyczy. Z kontekstu wypowiedzi jednakże, w konfrontacji z aspektem czasowym jej zamieszczenia, w szczególności z treści wymownego zdania pytającego „czy godzicie się na to, czy chcecie, żeby w przyszłości rządzili gminą ludzie, którzy postępują w ten sposób?” należy wywnioskować, iż dotyczy bieżącej sytuacji wyborczej w gminie Brańszczyk, w aspekcie aktualnego głosowania w II turze wyborów na wójta gminy, w której przeciwnikiem uczestnika autora wypowiedzi jest Cezary Tomasz Pietrzak."
Sąd zakazał Wiesławowi Przybylskiemu rozpowszechniania informacji zamieszczonych w treści nagrania i nakazał przeproszenie Cezarego Pietrzaka na Facebooku. Wójt ma na to 48 godzin od czasu uprawomocnienia się wyroku.
Ten wciąż jest nieprawomocny. Przypomnieć tu należy, że w trybie wyborczym sąd okręgowy rozpoznaje złożony wniosek w ciągu 24 godzin. W ciągu następnych 24 godzin strony mają czas na złożenie zażalenia do sądu apelacyjnego, który rozpoznaje je w ciągu 24 godzin. Od postanowienia sądu II instancji nie przysługuje skarga kasacyjna i podlega ono natychmiastowemu wykonaniu.
Z Wiesławem Przybylskim w opisanej sprawie nie udało nam się porozmawiać.

AKTUALIZACJA
Wiesław Przybylski odwołał się od wyroku. W piątek 19 kwietnia Sąd Apelacyjny w Białymstoku podtrzymał jednak wyrok, który zapadł w pierwszej instancji. Na jego wykonanie wójt ma 48 godzin.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość