BRAŃSZCZYK: Powiatowy Dzień Strażaka i 100-lecie OSP w Porębie (FOTO)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Powiatowy Dzień Strażaka i 100-lecie OSP w Porębie (FOTO)

14.05.2024
autor: Sylwia Bardyszewska
Pododdziały państwowej i ochotniczej straży pożarnej zgromadziły się w niedzielę 12 maja w Porębie na obchodach Powiatowego Dnia Strażaka. Była to szczególnie ważna uroczystość dla miejscowych strażaków, których jednostka świętuje w tym roku 100-lecie!
 
Święto rozpoczęła msza w kościele św. Barbary, z oprawą muzyczną orkiestry Darmanista. Następnie strażacy przemaszerowali na plac przy kościele, gdzie odbył się uroczysty apel - rozpoczęty podniesieniem flagi państwowej i odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.
Gości powitali komendant powiatowy PSP w Wyszkowie mł. bryg. Rafał Balcer oraz prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Wyszkowie dh Adam Mróz.
- To niezwykła okazja, by oddać hołd tym, którzy codziennie narażają swoje życie, by chronić nasze wspólnoty i ratować ludzkie życie - podkreślił komendant Balcer. - Dziękuję wszystkim za przybycie i wsparcie, a szczególnie moim kolegom i koleżankom strażakom. Wasza gotowość do działania w każdej sytuacji, bez względu na trudności sprawia, że jesteście prawdziwymi bohaterami naszego społeczeństwa. Chciałbym również podziękować rodzinom naszych strażaków. To dzięki waszemu wsparciu i poświęceniu, waszemu zrozumieniu nasi strażacy mogą służyć społeczeństwu z takim oddaniem i poświęceniem.
- Serdecznie gratulujemy stulecia naszym gospodarzom. Życzymy rozwoju przez kolejne lata - dodał Adam Mróz.
 
Stulatka
Rys historyczny jednostki OSP w Porębie przedstawił jej prezes Andrzej Rosiński. Tablicę upamiętniającą piękny jubileusz straży poświęcił proboszcz ks. Andrzej Grzybowski.
Założycielem i pierwszym naczelnikiem straży pożarnej w Porębie był nauczyciel tutejszej szkoły, z pochodzenia Niemiec. Za oficjalną datę powstania Straży Ogniowej Ochotniczej w Porębie uznaje się 12 października 1924 r. Pierwszą drewnianą remizę pobudowali strażacy i mieszkańcy. Potwierdzeniem tego jest pozostający w posiadaniu OSP Poręba akt poświęcenia straży ochotniczej pierwszej sikawki. Warto zauważyć, że pierwsze wzmianki na temat straży pożarnej w Porębie pochodzą jeszcze sprzed 1924 r. Niestety, nie zachowały się żadne dokumenty z tego okresu. 
W chwili utworzenia jednostki wyposażenie bojowe stanowiła sikawka ręczna na wozie rekwizytowym, dwa beczkowozy oraz podręczny sprzęt gaśniczy. W niedługim czasie od założenia straży mieszkańcy pobudowali w czynie społecznym drewnianą remizę. Większość dorosłych mężczyzn przynależała wówczas do straży.
Podczas II wojny światowej większość drewnianych zabudowań została zniszczona, w tym częściowo remiza. Mimo dużych zniszczeń, straż podczas całej okupacji działała, zachowując większość sprzętu. Ocalić udało się również sztandar.
Do połowy lat 80. jednostka stacjonowała w remizie w centrum Poręby. Było to miejsce, w którym skupiało się życie kulturalne całej okolicy. Urządzano tam zabawy taneczne, wesela, działało również kino. Stara remiza z powodu złego stanu technicznego została jednak zamknięta, następnie zburzona. W połowie lat 70. mieszkańcy wsi, proboszcz tutejszej parafii i zarząd gminy ofiarowali grunt pod budowę murowanej remizy w Porębie Średniej, w której OSP działa po dziś dzień. 
Najdłużej działającym prezesem jednostki - przez 55 lat - był śp. Eugeniusz Kukwa.
 
Odznaczenia i wyróżnienia
Za swoją wieloletnią działalność OSP w Porębie została odznaczona Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Odznaczenia i wyróżnienia otrzymali również strażacy:
Złoty Znak Związku - dh Ryszard Napiórkowski i dh Marek Chmiel
Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza - dh Sylwester Suchta
Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa: mł. bryg. Artur Hanusiak, dh Andrzej Rosiński, dh Paweł Szymański, dh Sławomir Rogulski, dh Krzysztof Polak
Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa: dh Paweł Łapiński, Michał Grześkiewicz, Krzysztof Wróbel, Łukasz Zieliński
Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa: dh Tomasz Szydlik, dh Paweł Szydlik, dh Artur Pieńkos, ks. kan. Zdzisław Golan
Odznaka Strażak Wzorowy: dh Cezary Leszczyński, dh Jacek Przybyłowski, dh Rafał Dzierżanowski, dh Andrzej Szydlik, dh Michał Kulesza, dh Tomasz Osowiecki
Strażacy PSP odebrali awanse na wyższe stopnie
na stopień młodszego brygadiera - Łukasz Król
na stopień starszego kapitana - Łukasz Żelazowski
na stopień kapitana - Adam Wołyniec
Za profesjonalizm, ofiarność i wzorową postawę na wniosek komendanta PSP Zarząd Powiatu Wyszkowskiego nagrodami rzeczowymi wyróżnił strażaków: st. kpt. Przemysława Czupra, st. kpt. Jarosława Sępkowskiego, mł. kpt. Marcina Brdaka, mł. asp. Daniela Kowalczyka, st. ogn. Marcina Ruszczaka, sekc. Mariusza Zerę i dh Andrzeja Rosińskiego
Wspaniałą pamiątką po jubileuszu będzie dla strażaków z Poręby nowy pojazd pożarniczy marki Iveco - samochód lekki do ratownictwa technicznego zakupiony ze środków Gminy Brańszczyk, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Porębie.
Życzenia strażakom złożyli m.in. zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Maciej Bieńczyk, członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, starosta Marzena Dyl wraz z ze swoim zastępcą Tadeuszem Kuchtą i przewodniczącą rady Iwoną Wyszyńską oraz wójt Wiesław Przybylski.
W podziękowaniu za współpracę strażacy przygotowali pamiątkowe statuetki.
Uroczystość zakończyła się wesołym akcentem - programem artystycznym przygotowanym przez najmłodszych mieszkańców gminy, którzy wcielili się w rolę strażaków.
Eurodock - maj 2024
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Ten spór zatacza coraz szersze kręgi

BRAŃSZCZYK: Ten spór zatacza coraz szersze kręgi

Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Brańszczyku oraz rodzice uczniów i przedszkolaków spotkali się z radnymi i wójtem na wspólnym posiedzeniu komisji skarg oraz komisji oświaty. Spotkanie dotyczyło skargi na dyrektor, jaką podpisało 70 rodziców. 
Wójt otwarcie mówi, że problemu rozwiązać nie potrafi, radni nie składają deklaracji, bo też ich kompetencje są w tej sprawie mocno ograniczone, a rodzice zapewniają, że się nie poddadzą.
zobacz więcej
Wyniki wyborów w gminach powiatu wyszkowskiego

Wyniki wyborów w gminach powiatu wyszkowskiego

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrało we wszystkich gminach powiatu wyszkowskiego, ponad 50% uzyskując w gminach wiejskich, poniżej – w gminie Wyszków. W czterech gminach drugie miejsce zajęła Platforma Obywatelska (największe poparcie uzyskując w mieście), w dwóch – Konfederacja.
Najwyższą frekwencję odnotowano w gminie Rząśnik, najniższą – gminie Długosiodło.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Rowerem do historii (FOTO)

RZĄŚNIK: Rowerem do historii (FOTO)

Rower - pojazd tak popularny, że nie wydaje się niczym nadzwyczajnym. Od XIX w. przeszedł jednak niesamowitą ewolucję, a wynalazcy dwoili się i troili, by z „maszyny do biegania” uczynić pojazd łatwy w użytkowaniu, praktyczny i bezpieczny. Początki roweru łatwe nie były, o czym mogli przekonać się uczestnicy pikniku rodzinnego „Rowerem do historii”, na który 2 czerwca zaprosiła Gmina Rząśnik. Przejechać się bicyklem - to fajna przygoda.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Jubileusz Ochotniczej Straży Pożarnej w Słopsku (FOTO)

ZABRODZIE: Jubileusz Ochotniczej Straży Pożarnej w Słopsku (FOTO)

W sobotę 25 maja druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Słopsku świętowali 60-lecie swojej jednostki. Były odznaczenia, wyróżnienia, strażacki poczęstunek. Uroczystość na kwadrans przerwał silny deszcz, ale potem wszystko odbywało się zgodnie z planem.Jest to dla nas niezwykle ważne wydarzenie, które celebruje zarówno nasze bogate dziedzictwo, jak i niezłomną determinację oraz poświęcenie wszystkich, którzy w ciągu tych lat oddali swe serca dla dobra społeczności – podkreślił dh Adrian Urbaniak, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Słopsku.
zobacz więcej