BRAŃSZCZYK: Pani Dulska w Brańszczyku i Porębie (FOTO)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Pani Dulska w Brańszczyku i Porębie (FOTO)

14.09.2021
autor: Opr. EB, fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku
Podczas dziesiątej odsłony Narodowego Czytania dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej” mieszkańcy gminy czytali w sobotę 11 września – w skansenie w Brańszczyku i w niedzielę – w starej plebanii w Porębie.
 
 „To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło” – tak o lekturze 2021 r. pisze Prezydent RP Andrzej Duda w liście promującym Narodowe Czytanie. 
Podczas spotkania w Skansenie im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku w role bohaterów dramatu wcielili się: pani Dulska – Ewa Wielgolaska, przewodnicząca rady gminy, pan Dulski – wójt Wiesław Przybylski, Zbyszko Dulski – Bogdan Czarnecki, przewodniczący komisji oświaty, kultury i promocji rady gminy, Hanka – Irena Oszkinis, pracownica Filii Bibliotecznych w Nowej Wsi i Trzciance, Juliasiewiczowa – Hanna Zagożdżon, przewodnicząca komisji rewizyjnej rady gminy, Hesia – Paulina Chmiel oraz Mela – Amelia Jachna, uczennice Zespołu Placówek Oświatowych w Brańszczyku, narrator – Marta Gołębiewska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. 
 
Narodowe Czytanie w Porębie miało charakter bardziej kameralny. Dzięki uprzejmości proboszcza ks. Andrzeja Grzybowskiego spotkanie odbyło się w starej plebanii. Wybrane fragmenty „Moralności pani Dulskiej czytali: pani Dulska – Karolina Dobosz, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Porębie, Zbyszko Dulski – ks. Marcin Kaczyński, Hanka – Monika Deluga, pracownica Filii Bibliotecznej w Porębie, Hesia – Bartłomiej Kosiorowski, przyjaciel biblioteki, Juliasiewiczowa i narrator – Marta Gołębiewska. 
Po lekturze zarówno w Brańszczyku, jak i Porębie były rozmowy przy herbatce, kawie i słodkościach. Uczestnicy spotkań otrzymali egzemplarze „Moralności pani Dulskiej” z pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania i okolicznościową zakładką do książki.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość