BRAŃSZCZYK: Od stycznia wójt zarabia więcej

Powiat

BRAŃSZCZYK: Od stycznia wójt zarabia więcej

04.01.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Rada gminy jednogłośnie zatwierdziła podwyżkę wynagrodzenia wójta Wiesława Przybylskiego.
 
Od 1 stycznia 2023 r. wynagrodzenie wójta wynosi 19.470 zł brutto (dotychczas 17.912 zł na podstawie uchwały z listopada 2021 r.). Składają się na nie składniki:
wynagrodzenie zasadnicze 10.250 zł (dotychczas - 9.430 zł)
dodatek funkcyjny - 3.150 zł (dotychczas - 2.898 zł)
dodatek specjalny w wysokości 30% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego
dodatek za wieloletnią pracę.
Uchwałę podwyższającą wynagrodzenie wójta radni przyjęli jednogłośnie. Wcześniej jednak radny Piotr Deptuła poprosił wójta o odpowiedzi na pytania, które „pomogą mu w podjęciu decyzji”: - W okresie świątecznym pojawiły się komunikaty o zatorach na rzece Bug. Czy tego typu zagrożenia sprawiają, że patrzy pan inaczej na inwestycje takie jak budowa kładki na rzece Bug i promenady, która jest w budżecie na przyszły rok?
Wójt zapewnił, że sytuacja na rzece Bug jest monitorowana. - Zagrożenia są brane pod uwagę przy wykonywaniu projektów - odniósł się do planowanych inwestycji. - Projekt kładki jest tak przygotowany, że mamy duże przęsło, które będzie zabezpieczało przed działaniem kry: na wysokości 6 m, to przęsło ma ok. 60 m. Jeśli chodzi o promenadę, to wiemy, że to teren zalewowy. Wyposażenie - ławki, lampy - będą demontowane na okres zimy. 
- Kładka będzie na filarach. Każda przeszkoda tego typu powoduje, że tworzą się zatory. Jak do tej inwestycji podchodzą mieszkańcy działek położonych nieopodal? - dopytywał Piotr Deptuła.
- Mamy na razie koncepcję kładki. Te zagadnienia są szczegółowo ujmowane w projektach - zastrzegł Wiesław Przybylski. - Rozważaliśmy i dyskutowaliśmy. Są przepisy, które narzucają pewne wytyczne dotyczące tzw. wody stuletniej. Kładka w koncepcji jest tak zaprojektowana, że główne przęsło ma 60 m wysokości, od lustra wody wynosi 6 m. Wody Polskie nałożyły wymóg związany z przewidywaniami, że rzeka Bug może być w przyszłości żeglowna. Pozostałe przęsła są mniejsze, ale dojazdy do kładki są tak zrobione, że jeśli będzie duża woda czy kra, to bokami może się przelać. Nie ma zagrożenia, że kładka może doprowadzić do spiętrzenia wody czy lodu, który zagrozi mieszkańcom okolicznych miejscowości. W sytuacji powodziowej to nie kładka, lecz sam Bug jest zagrożeniem, bo wiemy, że na Nakle dochodzi do zalań.
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: Z życia szkoły w Bielinie

RZĄŚNIK: Z życia szkoły w Bielinie

Ok. 200 pocztów sztandarowych szkół z całej Polski i z zagranicy, które łączy ten sam patron – Jan Paweł II, 10 października stanęło na Wałach Jasnogórskich. Był to niezwykły hołd złożony temu wielkiemu człowiekowi, którego postać i droga do świętości znane są na całym świecie.
zobacz więcej
SOMIANKA: Dzień Papieski

SOMIANKA: Dzień Papieski

Proboszcz Parafii pw. św. Izydora w Woli Mystkowskiej i Wójt Gminy Somianka zapraszają na obchody XVIII Dnia Papieskiego pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”, który odbędzie się w niedzielę 14 października o godz. 11.30 w kościele w Woli Mystkowskiej.
zobacz więcej
SOMIANKA: Dziewiąta rowerowa pielgrzymka na Jasną Górę (foto)

SOMIANKA: Dziewiąta rowerowa pielgrzymka na Jasną Górę (foto)

W tym roku na pielgrzymi rowerowy szlak z Popowa Kościelnego na Jasną Górę wyruszyły dwie grupy. Każdy z rowerzystów pokonał 381 km, ze średnią prędkością 16 km/h, siedząc na siodełku ok. 23 godziny. Emocji i wzruszeń nie brakowało. Pogada była zmienna, ale atmosfera wśród pielgrzymów jak zawsze serdeczna i rodzinna. „Nie zmarnowaliśmy tych rekolekcji. To był dobry, wspólnotowy czas. Chwała Panu!” ­ – podsumowują w facebookowym pamiętniku.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Największą zmianą jest likwidacja gimnazjum

RZĄŚNIK: Największą zmianą jest likwidacja gimnazjum

Radni przyjęli uchwałę dostosowującą sieć szkół do nowego ustroju szkolnego na sesji 14 lutego. Klasy wygaszanego gimnazjum będą włączone do Publicznej Szkoły Podstawowej z oddziałami przedszkolnymi w Rząśniku.  – Obwody szkół nie zmieniają się – wyjaśnił zajmujący się gminną oświatą zastępca wójta Paweł Abramczyk. – Największą zmianą jest likwidacja gimnazjum. 
zobacz więcej