BRAŃSZCZYK: Nie możemy tkwić w tym, co było...

Powiat

BRAŃSZCZYK: Nie możemy tkwić w tym, co było...

12.01.2022
autor: Elżbieta Borzymek
– przekonuje wójt (na fot. z prawej), argumentując zasadność przyznania znacznie większych środków na gminne instytucje kultury. Radni wydają się podzielać jego zdanie, przyznając dodatkowe środki dla Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki na 2021 r., a także planując znacznie większe środki w budżecie gminy na 2022 r. dla obu gminnych instytucji kultury (także Gminnej Biblioteki Publicznej), kierowanych przez jedną osobę. 
 
Skarbnik Katarzyna Kempista poinformowała, że GCKSiT zawnioskowało o zwiększenie dotacji na 2021 r. o 45 tys. zł. Dodatkowe środki mają być przeznaczone: na naprawę dachów w skansenie (10.000 zł), przekształcenie sali komputerowej na salę ćwiczeń (8.000 zł), nagrody dla pracowników za duże zaangażowanie w organizację wydarzeń kulturalnych (18.000 zł) oraz na wynagrodzenie nowo zatrudnionej od 1 lipca dyrektor, „której etat nie był przewidziany w planie finansowym” (9 tys. zł).
Piotr Deptuła (na fot.) chciał wiedzieć, czy 9 tys. zł na wynagrodzenie pani dyrektor, to różnica między zaplanowanym wynagrodzeniem dla dyrektorów GCKSiT i biblioteki, a wynagrodzeniem, które otrzymuje obecna dyrektor.
Wójt Wiesław Przybylski wyjaśnił, że poprzednia dyrektor biblioteki miała przedłużenie pełnienia obowiązków i znaczną podwyżkę. – Stąd nie starcza – podsumował. – Pani dyrektor w trakcie przejęła dom kultury i wiele nieoczekiwanych zadań spadło na dom kultury, stąd te deficyty finansowe.
– W pełni zasługują, bo ładnie wyszły te imprezy, które robi dom kultury (dożynki, rocznica wybuchu II wojny światowej, 11 Listopada). Jakość się poprawiła. Pracownicy pozyskują środki, angażują się bardzo, Zaangażowanie jest wysokie – wójt argumentował zasadność przyznania wnioskowanych przez GCKSiT środków, m.in. na nagrody dla pracowników. – Myślę, że warto poprzeć. 

Czy będzie wielki przełom w kulturze 2022 roku?

Znacznie większe środki zostały też zaplanowane w budżecie na 2022 r. W budżecie na 2022 r. to dla GCKSiT – 1.181.700 zł, a dla biblioteki – 406.500 zł. W 2021 r. było to odpowiednio 618.500 zł i 240.000 zł (rzeczywiste wykonanie będzie znane po 30 marca br.).
Natomiast radny Piotr Deptuła przypomniał, że na posiedzeniu komisji oświaty pani dyrektor przedstawiła kalendarium działań na rok 2022. Zauważył, że środki na bibliotekę i dom kultury są dużo wyższe niż w latach poprzednich. – Chciałbym wiedzieć, z czego to wynika? Czy są jakieś duże imprezy planowane na rok 2022? Rozumiem, że jest nowa pani dyrektor, ma dużo pomysłów, natomiast poprzednia pani dyrektor wnioskowała o dużo środków, a my je zawsze obcinaliśmy. A tu nagle widzę, że te środki na bibliotekę pojawiły się dość pokaźne. Chciałbym wiedzieć, z czego to wynika? – powtórzył pytanie. – Czy wielki przełom nas czeka, jeśli chodzi o kulturę w roku 2022?
– Jeżeli chodzi o przełom, to już jest widoczny – odpowiedział z przekonaniem wójt. – Jeżeli chodzi o środki, wszystko drożeje, pensje idą w górę, liczba zadań rośnie, oczekiwania społeczne są duże, ludzie chętnie uczestniczą w imprezach, no i stąd ten wzrost.
– Myślę, że będziemy mogli ocenić, czy to jest słuszne w trakcie roku – kontynuował wójt. –  Będziemy patrzeć, jeżeli się okaże, że to nie spełnia naszych oczekiwań, to będziemy wzywać na rozmowy. Natomiast uważam, że wszystko drożeje, wszędzie jest wzrost kosztów, na oświatę przeznaczamy więcej, tak, że tutaj tak samo. Natomiast biblioteka przechodzi na system wypożyczeń online, dygitalizuje wszystkie zbiory. Zaplanowane są remonty itd. Te wydatki w jakiś sposób były uzasadnione, one rosną. Nie możemy tkwić w tym, co było kiedyś. Będziemy się dokładnie przyglądać temu, jak środki są wykorzystywane. Przecież sprawozdanie szczegółowe będzie przedstawione.
– Plan jest planem, możemy iść w inną stronę – dodała pani skarbnik – nie zwiększać środków, tylko zmniejszać, jeżeli zajdzie taka potrzeba. 
Czy wójt pana przekonał do tego, że prawie dwukrotny wzrost w 2022 r. środków na działalność gminnych instytucji kultury jest uzasadniony? – zapytaliśmy po sesji radnego Piotra Deptułę. 
– Oczywiście, że nie. Nie otrzymaliśmy uzasadnienia tych wydatków i wielu innych w budżecie na 2022 rok. W mojej ocenie rozsądne wydatkowanie budżetem na poziomie 2021 r. odpowiedziałoby nam, czy obecna pani dyrektor zasługuje na pochwały, które są adresowane w jej stronę. W mojej ocenie to, że ktoś wywiązuje się ze swoich obowiązków poprawnie, to nie jest powód do nagradzania. To nie przypadek, że sprawozdanie z działalności GCKSiT co roku jest przedstawiane przez inna osobę. Niestety, obawiam się, że ten trend może zostać utrzymany, choć chciałbym się mylić. Brak uzasadnienia wysokości środków na instytucje kultury czy wydatki inwestycyjne świadczy o tym, że budżet nie został przygotowany z należytą starannością. W trakcie roku dokonamy wiele zmian, a i tak będzie on trudny do zrealizowania na przyzwoitym poziomie. Na koniec wójt i tak otrzyma absolutorium, bo jaka jest rada gminy, wszyscy widzą i będą to mogli zmienić dopiero podczas następnych wyborów. 
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość