W nowo oddanej do użytku remizie OSP w Białymbłocie zamieszkały dwie rodziny uchodźców z Ukrainy.
Trwa nadawanie uchodźcom numerów PESEL i składanie przez nich wniosków na wypłatę jednorazowego wsparcia od rzędu.
Pisaliśmy już, że świetlica w Dalekiem-Tartak jest przygotowywana na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. – Zakończyliśmy przygotowania, poinformowaliśmy o tym wojewodę i starostwo. Czekamy – mówi Jacek Zalewski, odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe w gminie.
O tym, że przygotowana jest już druga lokalizacja na zakwaterowanie uchodźców, poinformował na Facebooku wójt Wiesław Przybylski. To pomieszczenia w nowej remizie OSP w Białymbłocie-Starej Wsi. W czwartek zamieszkały tam ukraińskie rodziny, serdecznie przywitane przez przedstawicieli gminy i głównego sponsora.
120 numerów PESEL
Jak w całym kraju, trwa nadawanie uchodźcom z Ukrainy numerów PESEL. W Brańszczyku do czwartku PESEL uzyskały ok. 120 osób. Niektóre przyjechały z Warszawy, bo tam duże kolejki, a w przypadku nadawania numeru PESEL nie obowiązuje rejonizacja.
Uchodźcy, którzy otrzymali PESEL i zatrzymali się na terenie gminy, mogli zgłosić się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, by złożyć wniosek na wypłatę jednorazowego wsparcia od polskiego rzędu w wysokości 300 zł. – Od poniedziałku przyjęliśmy 32 wnioski – mówi w czwartek kierownik GOPS Elżbieta Kobylińska. – Pieniądze mogą być przekazywane na konto, ale też wypłacane, kiedy już przyjdą do gminy, a potem do nas. Wnioski cały czas przyjmujemy.