BRAŃSZCZYK: Kolejna rocznica pobytu „Hubala” w Porębie (FOTO)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Kolejna rocznica pobytu „Hubala” w Porębie (FOTO)

20.09.2023
autor: Starostwo Powiatowe, fot. GCKSiT Brańszczyk, powiat wyszkowski
W 84. rocznicę pobytu mjra Henryka Dobrzańskiego w Porębie mieszkańcy powiatu wyszkowskiego wspominali „Hubala”, który do końca swoich dni pozostał wierny słowom „(…) broni nie złożę, munduru nie zdejmę, tak mi dopomóż Bóg (…)”, wypowiedzianym na wieść o kapitulacji Warszawy. Słowa te stały się wyznacznikiem dla kolejnych pokoleń walczących o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą. 17 września 2023 r. „Hubal” ponownie zagościł w Porębie.
 
Przed uroczystą Mszą Świętą proboszcz ks. Andrzej Grzybowski odebrał symboliczny meldunek od grupy rekonstrukcyjnej, podobnie jak 84 lata temu, obiecując „Hubalowi” nocleg i modlitwę w intencji oddziału. Po mszy chór im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Porębie, pod kierunkiem Michała Sitka, zaprezentował wiele pięknych i znanych pieśni patriotycznych. Uroczysty apel poległych przeprowadzili kadeci z Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” wraz z opiekunem Moniką Lipką. Uczestnicy nabożeństwa, goście, poczty sztandarowe złożyli też kwiaty pod tablicami pamiątkowymi na terenie kościelnym, m.in. pod tablicą upamiętniającą pobyt „Hubala” w Porębie.
Nieodłączną częścią obchodów w Porębie jest przemarsz jej ulicami – w tym roku w towarzystwie rekonstruktorów, zabytkowych pojazdów, pocztów sztandarowych, orkiestry „Darmanista” z Brańszczyka i zaproszonych gości.
Drugą część wydarzenia stanowiła rekonstrukcja potyczki wojskowej z czasów II wojny światowej, w której wzięli udział: kaskaderzy z grupy Daniela Tomaszewskiego (dżygitówka), Stowarzyszenie Grh Bajka, 2 Pułk Ułanów Legionowych działający przy Związku Piłsudczyków RP Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie na czele z prezesem Sylwestrem Raniszewskim oraz rotmistrzem Tomaszem Więchem, KG KUGEL Wojciech Szymański-motocykl wojskowy, Grupa Sarmacja – Grzegorz Cudny oraz pies Dejzi. W rolę majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” wcielił się mjr zw. Kazimierz Porębski ze Związku Piłsudczyków.
Na miłośników pojazdów wojskowych czekały pokazy i przejażdżki, prezentacje pojazdów zabytkowych. Rekonstrukcja z czasów II wojny światowej były niezwykłą atrakcją i żywą lekcją historii. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli skosztować pysznej grochówki.
W dniu wydarzenia, o godz. 9 w trasę wyruszyli też uczestnicy rajdu rowerowego „Śladami Oddziału Majora Hubala”. Przemierzono dystans o długości niemal 70 km (Wyszków-Turzyn-Tuchlin-Udrzyn-Poręba-Białebłoto-Zalas-Porządzie-Wyszków). Na trasie na uczestników czekały prelekcje historyczne – m.in. historia i biografia „Hubala”, historia pobytu w Porębie i historia miejsc związanych z trasą przemarszu oddziału. Grupa rowerzystów zapaliła znicze pod tablicami pamięci przy kościele w Porębie, wzięła też udział w drugiej części uroczystości – rekonstrukcji historycznej i pikniku.
 
Współorganizatorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, parafia pw. św. Barbary w Porębie, gmina Brańszczyk i Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku; w pomoc w organizację włączyły się także inne podmioty. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: System się mocno nie bilansuje

RZĄŚNIK: System się mocno nie bilansuje

Ilość odpadów odbieranych od mieszkańców wzrosła tak bardzo, że w systemie, który powinien bilansować się z wpłat mieszkańców, zabrakło pieniędzy. Obecnie śmieci nie są odbierane, a gmina szuka wykonawcy, który będzie wykonywał usługę do końca roku. Środki liczone w setkach tysięcy złotych będą pochodziły z gminnego budżetu.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Kiedy kolejne nitki gazociągu?

BRAŃSZCZYK: Kiedy kolejne nitki gazociągu?

W październiku została oddana do użytku pierwsza nitka gazociągu w Trzciance. - Coraz głośniej mówi się, że w sieć gazociągowa będzie w przyszłym roku realizowana na terenie m.in. Białychbłot. Wiemy coś na ten temat? - na sesji rady gminy pytał Paweł Szydlik.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: 40 lat z Tadeuszem Kościuszką (FOTO)

DŁUGOSIODŁO: 40 lat z Tadeuszem Kościuszką (FOTO)

40 lat temu Szkoła Podstawowa w Długosiodle otrzymała imię Tadeusza Kościuszki. 27 października, kiedy odbyła się jubileuszowa uroczystość, placówka wypełniła się gośćmi, przyjaciółmi, którzy wpisali się w historię szkoły.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Kłopotliwa przebudowa drogi (FOTO)

ZABRODZIE: Kłopotliwa przebudowa drogi (FOTO)

Mieszkańcy i przyjezdni coraz silniej odczuwają trudności związane z przebudową głównej drogi z Zabrodzia do Adelina. Nie ma już możliwości przejazdu przez budowę skrzyżowania przy banku, więc by przejechać z Niegowa do Zabrodzia, trzeba kierować się na prawie 12-kilometrowy objazd. Sytuację dodatkowo utrudniają braki w oznakowaniu objazdu, które wykonawca na bieżąco ma uzupełniać.
zobacz więcej