BRAŃSZCZYK: Kiedy kolejne nitki gazociągu?

Powiat

BRAŃSZCZYK: Kiedy kolejne nitki gazociągu?

06.11.2023
autor: Sylwia Bardyszewska, Urząd Gminy Brańszczyk
W październiku została oddana do użytku pierwsza nitka gazociągu w Trzciance. - Coraz głośniej mówi się, że w sieć gazociągowa będzie w przyszłym roku realizowana na terenie m.in. Białychbłot. Wiemy coś na ten temat? - na sesji rady gminy pytał Paweł Szydlik.
 
- Na spotkaniu PSG z mieszkańcami przedstawiano plan. Rzeczywiście, jest taki plan dla Białegobłota i Długosiodła, ale to na razie plan. Nie wiem, kiedy to nastąpi. Wiem, że czekają aż skończy się gwarancja na trasę nr 8. Może ktoś potraktował tę informację, że za rok się kończy gwarancja i za rok ruszy budowa gazociągu. Ale nie jest to równoznaczne - zastrzegł wójt Wiesław Przybylski.
Pierwsza nitka gazociągu w Trzciance została oddana do użytku na początku października. Wykonano prawie 3 km sieci. W uroczystości (na fot.) wzięli udział przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa, samorządowcy, sołtysi oraz mieszkańcy Trzcianki, Turzyna, Udrzyna i Dudowizny - miejscowości, które, jak zapewniali przedstawiciele PSG, w niedługim czasie także zostaną objęte gazyfikacją.
- Jest to bardzo ważne wydarzenie dla nas, mieszkańców gminy Brańszczyk. Czekaliśmy na ten moment długo – podkreślił wójt.
W Trzciance pozostało jeszcze do wybudowania ok. 4 km sieci gazowej, zlokalizowanej po drugiej stronie trasy S8. W związku z przeszkodami związanymi z przejściem pod S8, w przyszłym roku zakończą się prace projektowe i rozpocznie się budowa. - Podjęliśmy w taki sposób działania, żeby część miejscowości Trzcianka została jeszcze w tym roku przyłączona. Wszystkim tym osobom, z którymi mamy zawartą umowę, będą do końca roku wybudowane przyłącza – zapewnił kierownik działu rozwoju PSG Paweł Włodarczyk.
Dyrektor ds. technicznych PSG Paweł Kosmalski przedstawił wykonany oraz planowany projekt inwestycji sieci gazowej dla gminy Brańszczyk: - Zachęcam mieszkańców Trzcianki, tego obszaru już wybudowanego, do składania wniosku, aby móc z tej sieci korzystać z uwagi na to, że udało się pozyskać dodatkowe środki na realizację inwestycji. Niezmiernie się cieszę, że ta sieć gazowa przyrasta i możemy to błękitne paliwo gazowe, którym jest gaz ziemny, do państwa doprowadzić, abyście mogli w sposób ekonomiczny, ekologiczny i efektywnie z niego korzystać, aby wam lepiej się żyło.
W projekcie jest także gmina Długosiodło i miejscowości z gminy Brańszczyk, m.in. Nowa Wieś, Białebłoto, Białebłoto Stara Wieś, Białebłoto Kobyla.
Dyrektor oddziału Zakładu Gazowniczego w Warszawie Emilia Banaszczyk przedstawiła działania PSG w gminie Brańszczyk: - Miejscowości, które mają sieć to: Turzyn - ok. 4 km, Udrzynek - ok. 4 km, Poręba Kocęby - ponad 3 km, Niemiry - ok. 1,5 km, Nowy Brańszczyk - ok. 1 km. Nie jest jeszcze zaprojektowane, ale pan wójt nas mocno naciska i chcemy to wspólnie realizować - to gazyfikacja Udrzyna (około 5 km sieci), Turzyna (ponad 5 km sieci) i Dudowizny.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość