Wyrażamy kategoryczny sprzeciw na przyjętą narrację, która wedle naszej oceny jest mową nienawiści, hejtu i prowadzi do znieważania i naruszania dóbr osobistych każdego nauczyciela – czytamy w stanowisku nauczycieli Zespołu Placówek Oświatowych w Brańszczyku.
Jak informuje wicedyrektor ZPO w Brańszczyku Monika Królikowska, 20 nauczycieli podpisało się pod pismem (z dnia 27 lipca) skierowanym do komisji oświaty, kultury i promocji oraz komisji skarg, wniosków i petycji. Pismo przesłane do redakcji z prośbą o publikację jest formą „sprzeciwu w związku z pojawieniem się w przestrzeni publicznej niepokojących informacji formułowanych przez niektórych rodziców.”
Stanowisko nauczycieli Zespołu Placówek Oświatowych w Brańszczyku
W związku z pojawieniem się w przestrzeni publicznej niepokojących informacji formułowanych przez niektórych rodziców nt. sytuacji panującej wśród nauczycieli ZPO w Brańszczyku, a także wobec artykułów prasowych, w których formułowane są liczne zarzuty wobec Dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Brańszczyku Pani Agnieszki Eychler, my, członkowie Rady Pedagogicznej w ZPO w Brańszczyku, niniejszym wyrażamy kategoryczny sprzeciw na przyjętą narrację, która wedle naszej oceny jest mową nienawiści, hejtu i prowadzi do znieważania i naruszania dóbr osobistych każdego nauczyciela.
Ze słów wypowiadanych przez jednego z rodziców wynika, że szkoła za parę lat schyli się ku upadkowi, nauczyciele są przestraszeni, duża część z nich już odeszła ze szkoły i za chwilę nikt w tej placówce nie będzie chciał pracować. Wyrażamy kategoryczny sprzeciw wobec takim niesprawiedliwym i pochopnym twierdzeniom.
Zdecydowanym głosem pragniemy podnieść, że zawód nauczyciela szczególnie mocno zobowiązuje do tego, aby w przypadku oceny pracy drugiej osoby zachować szacunek i zrozumienie. Nie ma z naszej strony zgody na to, aby w jakiejkolwiek formie nawoływać do nienawiści wobec drugiego człowieka.
ZPO w Brańszczyku ma duże osiągnięcia. W roku 2023 ZPO w Brańszczyku była gospodarzem Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa, którra to impreza była przygotowana przez całą radę pedagogiczną.
Współpraca między nauczycielami przebiegała w miłej atmosferze i bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Wszyscy zgodnie współpracowaliśmy, a wydarzenie należy uznać za udane. Przygotowania zaś do tego wydarzenia kosztowały nas dużo pracy, wysiłku i zaangażowania, którego nie zabrakło i któremu sprostaliśmy.
Wydarzeniem kierowała Dyrekcja, zaś fakt, że impreza się udała, była pokazywana w telewizji publicznej, to najlepszy dowód na to, że Dyrekcja umiała zarządzić wydarzeniem. Nasza szkoła była również gospodarzem wielu konkursów i uroczystości, np.:
- Gminny konkurs ortograficzny
- Gminny konkurs BRD
- Mikołajki z udziałem rodziców
- Warsztaty dzieci i rodziców w wykonaniu stroików wielkanocnych
Pod patronatem naszej szkoły odbywały się także gminne konkursy, które przygotowane były na wysokim poziomie, Uczniowie nasi również zajmowali wysokie miejsca w konkursach gminnych i powiatowych, co też świadczy o tym, że nauczyciele rzetelnie wywiązują się ze swoich obowiązków. Duże osiągnięcia sportowe, nasi uczniowie doszli nawet do etapu wojewódzkiego.
O pracy szkoły zarządzanej przez Panią Dyrektor Agnieszkę Eychler świadczą również egzaminy ósmoklasisty. Wyniki uzyskane przez uczniów w tegorocznych egzaminach z języka polskiego i matematyki w ZPO Brańszczyk są najwyższymi wynikami wśród szkół z naszej gminy. To dzięki dobrej atmosferze i współpracy dyrektora z nauczycielami.
Pragniemy wskazać, że opinie rodziców wyrażone wobec nauczycieli naszej placówki w artykułach prasowych, jakoby „nauczyciele byli przestraszeni” są nieprawdziwe, ale przede wszystkim godzą w dobre imię naszej placówki w przestrzeni publicznej.
Jednym głosem podkreślamy, że jesteśmy bardzo zgranym zespołem lubiących się nawzajem ludzi. Nie mamy w sobie lęku przez Panią Dyrektor, która nie stosuje wobec nas szantaży czy też innych kontrowersyjnych metod współpracy.
My, nauczyciele ZPO w Brańszczyku, podzielamy całkowicie opinię Rzecznika Praw Obywatelskich, który twierdzi, iż „w polskim społeczeństwie rośnie sprzeciw wobec nienawistnego języka używanego w debacie publicznej. Coraz więcej środowisk wskazuje na potrzebę skuteczniejszej walki z mową nienawiści. Postępuje bowiem brutalizacja języka. Widoczna jest niebezpieczna tendencja do porzucenia dialogi na rzecz radykalnych opinii, bazujących na negatywnych emocjach, które dążą do wywołania u odbiorców uczucia wrogości czy nienawiści wobec osób lub poglądów określanych jako inne bądź obce. Dla wielu godność drugiego człowieka nie stanowi już oczywistej granicy swobody wypowiedzi.”