BRAŃSZCZYK: Jest za co Bogu i ludziom dziękować (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Jest za co Bogu i ludziom dziękować (foto)

04.09.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Polska wieś już od dawna nie żyje tylko z rolnictwa i nie tylko rolnictwem. Kultywując tradycje, otwarta jest na współczesność. Nikt nie zatrzyma biegu historii, ale ważne, aby wraz z nadejściem nowego nie utracić wartości, które decydują o naszej kulturze i tożsamości – charakter współczesnych dożynek, podczas niedzielnego (3 września) gminnego święta plonów trafnie oddał wójt Mieczysław Pękul.
Uroczystość rozpoczęła dziękczynna Msza św. w kościele w Brańszczyku, odprawiona przez proboszcza ks. Pawła Stacheckiego. Korowód dożynkowy do skansensu poprowadzili Młodzieżowa Orkiestra „Darmanista” oraz starostowie dożynkowi Teresa i Karol Grabowscy z sołectwa Budykierz. – Plony zostały poświęcone, dzięki modlitwie przestał padać deszcz – cieszyła się dyr. Gminnego Domu Kultury Maryla Puścian.
Rolników serdecznie przywitał wójt Mieczysław Pękul: – Ten rok nie był łatwy, ale jest się z czego cieszyć i za co Bogu i ludziom dziękować. Dziękujemy dzisiaj za to, co rolnicy z pól zdołali zebrać, dziękujemy za determinację i wytrwały trud niezmiennie towarzyszący pracy rolnika. Patrząc z radością na dożynkowy korowód, dziękujemy też za kultywowanie tradycji, czego wyrazem jest dzisiejsze święto. Dzisiejsza polska wieś już od dawna nie żyje tylko z rolnictwa i nie tylko rolnictwem. Kultywując tradycje, otwarta jest na współczesność. Nikt nie zatrzyma biegu historii, ale ważne, aby wraz z nadejściem nowego nie utracić wartości, które decydują o naszej kulturze i tożsamości. Dzisiaj to wy, mieszkańcy wsi, jesteście gwarantem, że zachowamy dziedzictwo przekazywane nam z pokolenia na pokolenie.
Piękną tradycją kultywowaną na wsiach są dożynkowe wieńce. Na dożynkach w Brańszczyku było ich aż dwanaście. - Dziękujemy za piękne, misternie wykonane, okazałe dożynkowe wieńce, które są dowodem, że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew nie zabraknie. I nie zabraknie nadziei na przyszłe plony – dziękował wójt. Wyróżnienia otrzymały sołectwa: Udrzynek, Nowe Budy, Stare Budy, Tuchlin, Turzyn, Trzcianka, Budykierz, Brańszczyk, Knurowiec, Niemiry, Udrzyn i Przyjmy.
Pięknym zwyczajem jest również przekazywanie wójtowi przez starostów dożynkowych bochna chleba. Mieczysław Pękul obiecał dzielić go sprawiedliwie, by nikomu go nie zabrakło. Z chlebem starał się dotrzeć do największej liczby uczestników uroczystości, w czym pomogli księża.
Pomyślności w polu, domu i zagrodzie życzył rolnikom starosta powiatu Bogdan Pągowski. - Dożynki to dobra okazja do podsumowania nie tylko pracy rolników, ale też samorządu. Ten teren jest najlepszym przykładem współpracy samorządów – chwalił. Zapowiedział, że wkrótce powinna ruszyć budowa drogi od granicy z powiatem ostrołęckim, przez Długosiodło do Knurowca, a więc także przez Białebłota. Wartość inwestycji, na którą powiat pozyskał dofinansowanie, to 12,5 mln zł. Również dzięki dofinansowaniu termomodernizowane będą budynki użyteczności publicznej, w tym Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku.
Mieszkańcy gminy bardzo licznie wzięli udział w dożynkach. Co roku zachęcają m.in. przygotowane przez sołectwa suto zastawione stoły z wiejskimi potrawami. - Świadczą o kunszcie kulinarnym naszych gospodyń, ich gospodarności, zaradności i gościnności – chwalił Mieczysław Pękul. Chwalili również uczestnicy dożynek za smak potraw, różnorodność, a także piękne aranżacje stołów. Za zaangażowanie wójt podziękował sołectwom: Udrzyn, Tuchlin, Trzcianka, Nowy Brańszczyk, Nowe Budy, Niemiry, Stare Budy, Brańszczyk, Knurowiec, Dalekie-Tartak, Udrzynek, Budykierz, Turzyn, Nowa Wieś, Białebłoto Nowa Wieś i Białebłoto-Kurza.
Za kunszt kulinarny, a także pomysłowość pochwalić należy uczestników konkursu na najsmaczniejsze konfitury i chleb domowego wypieku. Komisja konkursowa zachwycała się pieczywem z różnymi ziarnami, a także konfiturami z derenia, płatków dzikiej róży, brzoskwini i moreli oraz porzeczek. Główną nagrodę za najlepszy chleb otrzymała Małgorzata Wójcik z Knurowca. II miejsce zajął Mariusz Pawłowski ze Starych Bud, III – Jadwiga Stoszewska z Turzyna. Z kolei za najlepszą konfiturę uznano tę z derenia zgłoszoną przez Mariusza Pawłowskiego. II miejsce zajęła Martyna Robak z Udrzynka, III – Jadwiga Stoszewska. 
Tłoczno było przy stołach biesiadnych, ale publiczność nie opuszczała również terenu przed sceną. Wraz z Klubem Seniora z Brańszczyka, który wystąpił z orkiestrą Darmanista pod batutą Dariusza Pieńkosa, oraz Turzyńską Senioradą, której akompaniował Piotr Wyszyński, chętnie śpiewała znane ludowe piosenki. Do tańca porwał cygański zespół Patrycja Runo & Gipsy Stars, a później gwiazda dożynek – zespół „Exaited”.
Bardzo podobały się również występy młodych miejscowych artystów: zespołu „Bez przerwy” oraz Kamila Hartmana, który wystąpił z Anną Pieńkos i Kacprem Podlesiem. Do późnego wieczora trwała zabawa z zespołem Raf.
Warto wspomnieć o innych atrakcjach dożynek. Tomik poezji „Brańszczyk – wiersze z mojej Małej Ojczyzny” promował prof. Jerzy Mierzejewski. Towarzyszył mu autor ilustracji, młody artysta z gminy Brańszczyk Sebastian Murza.
Cenne nagrody (m.in. rowery i drukarki) kusiły do udziału w zabawie fantowej.
Na orliku za urzędem gminy trwały rozgrywki piłkarskie, kończące pierwszy sezon Ligi Bociana zorganizowanej przez stowarzyszenie „Bocian” KRiS oraz Wójta Gminy Brańszczyk. W rozgrywkach wzięło udział 10 drużyn, w tym 9 z Gminy Brańszczyk.
Końcowa klasyfikacja rozgrywek: I – Eden, II - Jawor, III – TZŁ Green Hornets, IV - Joga Bonito, V – Brańszczyk, VI – Gazyl Mistrze, VII – Wyszków FC, VIII – Copacabana, IX - FC Nowe Budy Team, X - Tuchełka Poręba. Królem strzelców z 13 trafieniami został Dominik Pawłowski z zespołu Joga Bonito. W głosowaniu wybrano najlepszego bramkarza - Karola Ponichterę oraz najlepszego zawodnika, którym okazał się Jakub Wierzchoń (obaj z TZŁ Green Hornets i to dzięki ich postawie drużyna zajęła tak wysoką lokatę). Podczas dożynek pierwsze trzy zespoły otrzymały puchary, a zawodnicy - pamiątkowe statuetki. Statuetki za udział trafiły również do pozostałych drużyn. Wszystkie nagrody ufundował Wójt Gminy Brańszczyk.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość