BRAŃSZCZYK: Jesienny świat ptaków

Powiat

BRAŃSZCZYK: Jesienny świat ptaków

05.10.2016
autor: www.bialebloto.com.pl
Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłota 27 września zorganizowało wycieczkę skrajem Puszczy Białej, obok stawów rybnych na Łowisku Jegiel.
W wyprawie uczestniczyły dzieci ze szkoły w Białymbłocie z opiekunami. Wrzesień to dobra pora do obserwowania ptaków, ponieważ w tym czasie przypada szczyt migracji jesiennej w stronę zimowiska i można zaobserwować największe zgrupowania licznych gatunków. Podczas ekspedycji można było posłuchać prelekcji na temat gatunków występujących w okolicy, ich wyglądzie, zachowaniu i biologii oraz o odgłosach poszczególnych ptaków. Pogoda dopisała, zatem widoczność była bardzo dobra. Ptaki były obserwowane także przy pomocy lornetek. Już przy ognisku można było sprawdzić swoją wiedzę w quizach z ptasiej tematyki. Nie zabrakło piknikowych smakołyków.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Niedole na zabytkowych cmentarzach

SOMIANKA: Niedole na zabytkowych cmentarzach

W listopadzie parafie naszego regionu, które zarządzają cmentarzami wpisanymi do rejestru zabytków nieruchomych, otrzymały kuriozalne pismo. Z upoważnienia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków podpisała je pani Małgorzata Balcerzak, kierownik Delegatury w Ostrołęce. Dokument słusznie przypomniał administratorom cmentarza, że obiekt jest zabytkiem nieruchomym, który potrzebuje ochrony i opieki. Słuszne jest też stwierdzenie, że właściwa opieka i ochrona zabytku jest trudna z racji przede wszystkim na to, że „oprócz wartości zabytkowych, są one w większości przypadków czynne i używane”.
zobacz więcej
ZABRODZIE Wzruszająca opowieść o przyjaźni (foto)

ZABRODZIE Wzruszająca opowieść o przyjaźni (foto)

Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury dzieci miały okazję obejrzeć „Królową śniegu” – teatralną adaptację baśni napisanej w połowie XIX w. przez Hansa Christiana Andersena, pięknej opowieści o przyjaźni Gerdy i Kaja, o triumfie dobra nad złem.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Byliśmy zbyt pobłażliwi (foto)

ZABRODZIE: Byliśmy zbyt pobłażliwi (foto)

Druga dyskusja publiczna nad projektem studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Zabrodzie odbyła się 20 października w GOK. O projekcie mówili: wójt Tadeusz Michalik, naczelnik wydziału rozwoju gminy Jan Getka oraz projektant studium Bartosz Rosłon. Uwagi do projektu, na specjalnym formularzu, będzie można składać od 10 do 30 listopada.
zobacz więcej
SOMIANKA: Dla Niepodległej (foto)

SOMIANKA: Dla Niepodległej (foto)

Dla uczczenia 100-lecia niepodległości 3 czerwca w sanktuarium w Popowie Kościelnym  została odprawiona Msza św. za Ojczyznę. W koncercie pieśni patriotycznych „Historia Polski w nutach” wystąpili uczniowie ze wszystkich szkół z terenu gminy. 
zobacz więcej