BRAŃSZCZYK: Gminno-parafialne dożynki (FOTO)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Gminno-parafialne dożynki (FOTO)

05.09.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Bardzo dużą frekwencją cieszyły się niedzielne (3 września) Gminno-Parafialne Dożynki w Brańszczyku. Serca publiczności podbił fantastyczny Zespół Tańca Ludowego Perła z Niemeczyna na Litwie. Tłumy zgromadziły się przed sceną podczas koncertu gwiazdy dożynek – Skolima.
 
Oficjalną uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele w Brańszczyku, po której korowód dożynkowy, prowadzony przez orkiestrę Darmanista, przeszedł do Skansenu im. M. Żywirskiej. Tam nastąpił tradycyjny ceremoniał dożynkowy, czyli przekazanie przez starostów dożynek władzom gminy bochna chleba upieczonego z tegorocznych plonów.
Starostami dożynek byli Jadwiga i Janusz Uchalowie z Trzcianki, starostą bartnym – Jerzy Tomkielski. Państwo Uchalowie są rodzicami pięciorga dzieci. Od 1991 r. są właścicielami gospodarstwa rolnego o areale 12,5 ha, dodatkowo dzierżawią 20 ha. Specjalizują się w produkcji mleka, hodują krowy, cielęta, oposy i jałówki, a także uprawiają różne rodzaje zbóż. Od 2015 r. prowadzą punkt zbiorczy mleka od małych i średnich rolników.
Jerzy Tomkielski pszczelarstwem zajmuje się od 15 lat. prowadzi pasiekę wędrowną w liczbie 110 rodzin pszczelich. Gospodaruje na terenie Mazowsza, Podlasia, Warmii i Mazur, w sezonie odwiedza nawet do 15 pasieczysk. Wiodący pożytek i związany z tym wziątek to miód gryczany pozyskany na Mazurach. Pan Jerzy pasją zaraził syna, który również został zawodowym pszczelarzem i ma własną pasiekę. 
- Dożynki to najważniejsze wydarzenie w naszej społeczności, o głębokim symbolicznym znaczeniu. Przypadł mi w udziale zaszczyt podziękowania rolnikom, w imieniu całej naszej społeczności, za ich ciężką pracę – mówił wójt Wiesław Przybylski po podzieleniu się chlebem z mieszkańcami. - Dożynki to czas wdzięczności za to, co nasza ojczysta ziemia urodziła dzięki wytężonej pracy naszych rolników. Dzięki ich wysiłkowi będziemy mieli co jeść, na naszych stołach nie zabraknie chleba naszego powszedniego, bez którego trudno wyobrazić sobie nasze życie.
Wśród zaproszonych gości był m.in. senator Robert Mamątow. - Przyjechałem tylko w jednym celu: żeby złożyć pokłon i podziękować rolnikom za ich ciężką pracę. Nie jest tak, że przyjechał polityk i chce się przypodobać - zapewnił. - Z całego serca życzę rolnikom, żeby ich ciężka praca była zawsze doceniana. 
Nieodzownym elementem dożynek są okazałe wieńce. Parafię Brańszczyk reprezentował wieniec Trzcianki, parafię Poręba – sołectwa Budykierz, parafię Białebłoto-Kobyla – Białebłoto. Obrazu dopełniały piękne kosze owocowo-warzywne przygotowane przez sołectwa Białebłoto, Trzcianka i Udrzynek.
Dożynki były okazją do wręczenia kolejnych medali z okazji 50-lecia gminy Brańszczyk. Otrzymali je, oczywiście, rolnicy: Wioletta Rybarczyk, Paweł Depta, Bartosz Depta, Zbigniew Gałązka, Waldemar Kulesza, Grzegorz Sitek i Mirosław Zalewski. Na scenę zaproszono również przewodniczące kół gospodyń wiejskich: Jadwigę Stoszewską. Elżbietę Mikołajewską, Joannę Szydlik, Bożenę Wiśniewską, Justynę Pakiełę, Annę Sówkę, Ewę Zdziarstek, Martę Brejnak i Teresę Rudnicką. 
Medal otrzymali także goście dożynek.
 
III Święto Kaszy Gryczanej
Wśród licznych stoisk dużym zainteresowaniem cieszyły się, oczywiście, te gastronomiczne, z tradycyjnymi przysmakami. Można było spróbować różnorodnych dań z kaszą gryczaną przygotowanych przez gospodynie na III Święto Kaszy Gryczanej.
W kategorii kół gospodyń wiejskich w tym roku zwyciężyły sakwy nafaszerowane złotem naszego regionu kółka rolniczego „Porębianki”. II miejsce zajęły kotlety gryczane z sosem borowikowym KGW Turzyniacy, III - zapiekanka z kaszy gryczanej KGW „Sami swoi” z Dudowizny.
Warto było spróbować również potraw przygotowanych przez gospodynie indywidualnie. I miejsce ex aequo zajęły Elżbieta Pieńkos (polędwiczki nadziewane kaszą gryczaną) i Renata Łapińska (kotlety gryczane z cielęciną), II miejsce - Monika Bloch (kasza gryczana z kogutem w kwiecie dyni). Wyróżnienie za gryczane ciasto ucierane z gruszkami i migdałami przyznano Milenie Pawłowskiej.
 
Nie tylko na ludową nutę
Dożynki były doskonałą okazją do zaprezentowania się Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca z Brańszczyka, który pracuje pod kierunkiem Justyny Godlewskiej i Sylwestra Chojnackiego. Dzieci pokazały tradycyjne gry i zabawy z regionu Puszczy Białej i Puszczy Zielonej.
W ludowym repertuarze zaprezentowały się też starsze lokalne grupy: KGW Klub Seniora w Brańszczyku, KGW Turzyniacy oraz KGW Porębianki. 
Serca publiczności skradł Zespół Tańca Ludowego Perła z Niemeczyna na Litwie. W kilku odsłonach zaprezentował zróżnicowany, fantastyczny program. Mogliśmy zobaczyć energiczne tańce ukraińskie, nastrojowy fragment misterium „U źródeł” i radosne litewskie tradycje weselne.
Tłumy zgromadziły się przed sceną podczas koncertu gwiazdy dożynek - Skolima, który zyskał popularność po singlu „Wyglądasz idealnie” (ponad 150 milionów wyświetleń w serwisie YouTube). Wcześniej wystąpił WonerS, który mimo zaledwie 14 lat podbija TikToka.
Ostatnim punktem była potańcówka z zespołem muzycznym TAKT ze Trzcianki.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
DŁUGOSIODŁO: Piknik Ekologiczny na podsumowanie sprzątania świata (FOTO)

DŁUGOSIODŁO: Piknik Ekologiczny na podsumowanie sprzątania świata (FOTO)

We współpracy z Urzędem Gminy w Długosiodle oraz zespołem edukatorów A&M Art of Nature 21 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Długosiodle odbył się Piknik Ekologiczny. Był podsumowaniem działań całej społeczności szkolnej w związku z przypadającą w tym roku po raz 30. akcją Sprzątanie Świata, która odbyła się pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Jubileuszowe XX Wielkie Grzybobranie (FOTO)

DŁUGOSIODŁO: Jubileuszowe XX Wielkie Grzybobranie (FOTO)

Wielkie Grzybobranie jest największą imprezą Długosiodła, z której gmina i wyszkowskie Nadleśnictwo słyną już od 20 lat. W tym roku jedni mieli więcej, inni mniej szczęścia do grzybów, ale wszyscy jednakowo mogli cieszyć się z pięknej pogody złotej polskiej jesieni oraz przygotowanych przez organizatorów atrakcji.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Rocznica akcji Burza i mordu w Lipniaku-Majoracie (FOTO)

DŁUGOSIODŁO: Rocznica akcji Burza i mordu w Lipniaku-Majoracie (FOTO)

Akcja „Burza”, przeprowadzona przez Polskie Państwo Podziemne i konspiracyjne siły zbrojne, to jedna z najdramatyczniejszych kart naszej historii. Była świadectwem, że Polska żyje i zbrojnie upomina się o swoje suwerenne prawa. To był symbol polskiej wolności. Jeden z ważnych rozdziałów tych heroicznych wydarzeń miał miejsce w okolicach nadleśnictwa w Pecynce, ważnego ośrodka konspiracyjnego Puszczy Białej. W pobliskim Lipniaku-Majoracie miał miejsce mord dokonany na kilkuset osobach.
zobacz więcej
SOMIANKA: Sukces mieszkańców na festiwalu sołectw (FOTO)

SOMIANKA: Sukces mieszkańców na festiwalu sołectw (FOTO)

Sołectwo Somianka-Parcele wróciło z XII Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw z najwyższym wyróżnieniem!
zobacz więcej