BRAŃSZCZYK: Gminne obchody Dnia Strażaka (FOTO)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Gminne obchody Dnia Strażaka (FOTO)

09.05.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
Dzisiaj nasze myśli kierują się ku strażakom, którzy pełnią swoją służbę, chroniąc życie i mienie nas wszystkich - na gminnych obchodach Dnia Strażaka mówił komendant PSP w Wyszkowie mł. bryg. Rafał Balcer. Niedzielna uroczystość była okazją do wręczenia strażackich wyróżnień.
 
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św., którą w kościele w Brańszczyku odprawił ks. proboszcz Jerzy Brzeziński. Zanim uczestnicy, prowadzeni przez brańszczykowską orkiestrę strażacką i poczty sztandarowe, przeszli na teren skansenu, złożyli kwiaty pod pomnikami Jana Pawła II i Stanisława Pomian-Srzednickiego (w 182. rocznicę jego urodzin), a przed figurą patrona strażaków, św. Floriana, zapalili znicze.
Podczas uroczystego apelu „za wyróżniającą się działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej” złotymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali druhowie z OSP Brańszczyk Sławomir Dębek i Piotr Jechna. Srebrny medal otrzymał Dariusz Kowalski, również z OSP Brańszczyk.
Odznaki Strażak Wzorowy wręczono Arturowi Pieńkosowi z OSP Poręba i Ernestowi Iwańskiemu z OSP Brańszczyk.
Młody strażak Jerzy Lasota z OSP Tuchlin został wyróżniony statuetką „za odwagę, wzorową postawę i konsekwentne działanie, które pozwoliło uratować ludzkie życie”. 28 marca w Wyszkowie Jerzy Lasota wraz z kolegami z CEZiU „Kopernik” Maksymilianem Gąsiorowskim, Oliwierem Białobrzeskim i Bartłomiejem Piaścińskim udzielili pierwszej pomocy mężczyźnie, który stracił przytomność.
- Gratuluję odznaczonym, szczególnie temu młodemu człowiekowi, który uratował ludzkie życie, dał piękny przykład - do strażaków zwrócił się wójt Wiesław Przybylski.
Bogdan Pągowski, wiceprezes Oddziału Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Wyszkowie zauważył, że strażackie święto to także okazja, by podziękować tym, którzy utrzymują straż pożarną: - Pieniądze wydane na ochotnicze straże pożarne nie są pieniędzmi zmarnowanymi, zawsze przynoszą efekty. Dziękuję panu wójtowi i radnym gminy Brańszczyk za duży wkład w inwestycje, wyposażenie naszych jednostek. 
Podziękowania strażakom ochotnikom złożył również komendant wyszkowskiej straży państwowej mł. bryg. Rafał Balcer: - Za trud i zaangażowanie włożone w ochronę życia i mienia. Życzę, by wasza służba dawała mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa oraz by nigdy nie zabrakło wam siły, wytrwałości i zdrowia do realizacji zaplanowanych celów. Dziękuję za gotowość, dyspozycyjność do pełnienia coraz bardziej wymagającej służby. 
Komendant Balcer przypomniał, że nowa Ustawa o ochotniczych strażach pożarnych wprowadziła świadczenie ratownicze: - To świadczenie, które docenia druhów będących na emeryturze, którzy byli członkami OSP. Do dzisiaj na terenie powiatu wydaliśmy 109 takich decyzji, w tym na terenie gminy Brańszczyk - 24. Liczba tych decyzji świadczy o bardzo bogatej historii pożarnictwa na terenie gminy Brańszczyk.
Podziękowania druhom z całej gminy złożył również Jacek Zalewski, prezes Oddziału Zarządu Gminnego ZOSP RP w Brańszczyku.
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość