BRAŃSZCZYK: Czytajmy razem!

Powiat

BRAŃSZCZYK: Czytajmy razem!

09.10.2017
autor: Maryla Puścian
Na kolejne zgłoszenie się do akcji społecznej Narodowe Czytanie przez Gminny Dom Kultury w Brańszczyku i Parafię św. Barbary w Porębie- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wystosował zaproszenie, które podjęto 8 października 2017 r.
Do zebranych po mszy św. w starej plebanii w Porębie, list zachęcający do czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, lektury wybranej do Narodowego Czytania w 2017 roku, odczytał ks. prałat Andrzej Grzybowski, proboszcz Parafii św. Barbary, zaś dyrektor Gminnego Domu Kultury w Brańszczyku Maryla Puścian wszystkim obecnym ufundowała książki Stanisława Wyspiańskiego z okolicznościową pieczęcią otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP.
W przemiłym gronie chętnych do udziału w akcji, przy herbatce i pysznym cieście, rozpoczęto czytanie „Wesela”. Zdając sobie sprawę z tego, że to wszak dramat, czytający wybierali wyjątkowe fragmenty dzieła, zarówno te wzruszające, budzące patriotyzm, jak i te z ironią na społeczne zachowania w Młodej Polsce, ale też i te zabawne, typowe momenty niemal na każdym weselu.
 Najważniejsza jednak w tym spotkaniu była wielopokoleniowość, bo pięknie zaprezentowały się małżeńskie pary, rodziny i duety; w tym kapłani, przedstawiciele chóru parafialnego, Rycerzy Kolumba, Caritasu i sołectw Poręba Średnia i Kocęby, którzy wcielili się w role: Pana Młodego, Panny Młodej, Księdza, Żyda, Chochoła i Poety.
Dziękując sobie nawzajem, organizatorzy i uczestnicy Narodowego Czytania 2017, wysnuli kilka ciekawych propozycji częstszego wspólnego czytania, np. przez całą dobę, bądź dzień lub w jeden ustalony dzień w miesiącu. Dlatego też podejmując inicjatywę coroczną, chcemy zainteresować powyższymi propozycjami. Wystarczy, aby byli chętni. Czytajmy razem!     
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość