W tym roku minęło 20 lat odkąd Szkole Podstawowej w Brańszczyku nadano imię Henryka Sienkiewicza. Uroczystość upamiętniająca to wydarzenie była nie tylko okazją do radości z okazji jubileuszu, ale też przypomnienia wartości, jakie placówka stara się zaszczepiać w swoich uczniach, śladem patrona - wybitnego pisarza i noblisty.
Uroczystość, na którą szkoła zaprosiła w sobotę, 13 czerwca, zgromadziła społeczność szkolną, rodziców, absolwentów, a także samorządowców i przyjaciół. - Obchodzimy jubileusz 20-lecia nadania naszej szkole imienia Henryka Sienkiewicza. Patrona, którego twórczość od pokoleń kształtuje sercach, umysły i postawy młodych ludzi. Cytując naszego patrona, „Szkoła jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości i siewcą przyszłości”. Te słowa w sposób niezwykle trafny oddają istotę miejsca, w którym dzisiaj się znajdujemy - podkreśliła dyrektor placówki Anna Cyran. - Nasza szkoła strzeże swojej historii zapisanej w kronikach, wspomnieniach i tradycjach. Jednocześnie żyje teraźniejszością, codzienną pracą nauczycieli i wysiłkiem uczniów. Ale przede wszystkim sieje przyszłość, kształtując kolejne pokolenia młodych ludzi, którzy będą budować jutro. Jubileusz szkoły jest najlepszą okazją do sięgnięcia w przeszłość, do przywołania pamięci o wydarzeniach i ludziach, którzy współtworzyli jej dziedzictwo. Dziedzictwo, którego staliśmy się spadkobiercami. Henryk Sienkiewicz poprzez swoje dzieła uczył nas, jak ważne są honor, odwaga oraz wierność najwyższym wartościom, które kształtują charakter człowieka i budują jego tożsamość. To właśnie te wartości staramy się przekazać naszym uczniom każdego dnia. Ten jubileusz jest okazją do wyrażenia głębokiej wdzięczności wszystkim, którzy przez lata tworzyli to miejsce. Składam serdeczne podziękowania byłym włodarzom szkoły, dyrektorom i wicedyrektorom, którzy swoją wizją, odwagą i odpowiedzialnością wyznaczali kierunki rozwoju naszej placówki. Z całego serca dziękuję nauczycielom obecnym i emerytowanym za trud, pasję i oddanie, które wkładali i nadal wkładają w wychowanie i edukację młodego pokolenia. Dziękuję również wszystkim pracownikom administracji i obsługi, często pozostającym w cieniu, a przecież niezbędnym dla codziennego funkcjonowania szkoły.
Z gratulacjami z okazji jubileuszu do szkoły przybyli przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego.
- Od 20 lat patron szkoły inspiruje kolejne pokolenia uczniów do odkrywania piękna języka polskiego, rozwijania wiedzy, kształtowania postaw obywatelskich oraz budowania szacunku dla historii naszego kraju - podkreślił wójt Wiesław Przybylski. - Jubileusz to także moment, aby z wdzięcznością spojrzeć na wszystkich, którzy swoją codzienną pracą, zaangażowaniem i troską współtworzyli oraz nadal tworzą dobre imię szkoły. Życzymy dalszych sukcesów dydaktycznych i wychowawczych, nieustającej pasji do działania, wielu inspirujących inicjatyw oraz satysfakcji z realizacji kolejnych przedsięwzięć.
O tym, że „20 lat temu społeczność szkolna dokonała wyboru, który do dziś inspiruje i zobowiązuje” mówiła starosta Marzena Dyl. - Przyjąć za patrona autora dzieł, które od pokoleń kształtują polską tożsamość i budzą miłość do ojczyzny, to przyjąć pod dach szkoły wartości odwagi, patriotyzmu i szacunku do historii. Niech kolejne lata przyniosą waszej szkole jeszcze więcej sukcesów, radości i powodów do dumy - życzyła.
O przesłaniu dzieł noblisty mówiła również przewodnicząca Rady Rodziców Monika Wachowska: - 20 lat temu ta szkoła otrzymała imię Henryka Sienkiewicza, pisarza, który wierzył, że warto przekazywać kolejnym pokoleniom wartości ważniejszej niż sukces czy sława: odwagę, uczciwość, szacunek dla drugiego człowieka i miłość do swojej małej, wielkiej ojczyzny. Jako rodzice, powierzamy tej szkole to, co mamy najcenniejszego - nasze dzieci. Każdego dnia przekraczają one szkolne progi nie tylko po to, by zdobywać wiedzę. Uczą się też tutaj przyjaźni, odpowiedzialności, współpracy, pokonywania trudności i wiary we własne możliwości. To właśnie te doświadczenia pozostają z nimi na całe życie.
O jubileuszu 20-lecia nadania szkole imienia będzie przypominała uroczyście odsłonięta tablica.
We wspomnieniach i szkolnych archiwach z pewnością pozostanie również wspaniała część artystyczna, w której nie mogło zabraknąć bohaterów największych dzieł Henryka Sienkiewicza, a tych mamy w naszej polskiej literaturze wiele. Sięgają po nie zarówno dzieci, jak i dorośli. Najmłodsi uczniowie przypomnieli zresztą, dlaczego nie tylko warto, ale wręcz trzeba sięgać po książki. Literatura to przecież nie tylko fundament narodowej tożsamości, z czym najsilniej kojarzy nam się twórczość Henryka Sienkiewicza, ale też fantastyczny świat wyobraźni…




