BRAŃSZCZYK: 11 lat wychwalają Boga śpiewem (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: 11 lat wychwalają Boga śpiewem (foto)

28.11.2019
autor: Elżbieta Borzymek
Nietypowy jubileusz... bo 11. rocznicę powstania świętował 23 listopada w gronie przyjaciół i sympatyków Katolicki Zespół Wokalno-Instrumentalny „Boża Nuta”. Po Mszy św. i pięknym koncercie zaprosił wszystkich na urodzinowy tort. Niespodzianką dla jubilatów były salwy armatnie słyszalne chyba w całym Brańszczyku. 
 
– To okazja do refleksji nad muzyką kościelną w liturgii – mówił w homilii ks. Robert Ratomski, nawiązując do obchodzonego w przeddzień święta patronki muzyki i śpiewu kościelnego św. Cecylii. Mówił o odpowiedzialności, jaka spoczywa na barkach muzyków współtworzących liturgię, szczególnie w obecnych czasach, gdy zacierają się różnice między sacrum a profanum. – Żadna ze sztuk nie ma tak bezpośredniego i głębokiego wpływu na duszę człowieka jak muzyka – dodał. 
Życzył zespołowi, w imieniu własnym i ks. proboszcza Pawła Stacheckiego, który musiał wyjechać służbowo, radości i satysfakcji z posługi muzyczno-liturgicznej. 
- Raduje nas fakt, że tylu ludzi pragnie wraz z nami podziękować Panu Bogu za 11 lat działalności zespołu –  zwrócił się do obecnych kierownik zespołu Zbigniew Drobot, wśród nich byli m.in. wójt Wiesław Przybylski, przewodnicząca rady gminy Ewa Wielgolaska, s. Cecylia Paziewska, proboszcz parafii Poręba ks. Andrzej Grzybowski oraz barwna delegacja Bractwa Kurkowego z Ciechanowca. Przypomniał 11-letnią historię Bożej Nuty. Wzbogacały ją nie tylko zdjęcia zespołu z minionych lat, ale przede wszystkim wykonywane pieśni, m.in. „Zjednoczeni w Duchu”, „Wspaniała Matka”, „Jaka siła jest w splecionych mocno dłoniach”, „Chwalę Ciebie, Panie”, „Jak wielki jest Bóg, śpiewaj ze mną” „Jak Ci dziękować”.
Boża Nuta powstała w sierpniu 2008, przy wsparciu ks. kan. Pawła Stacheckiego, proboszcza parafii w Brańszczyku, a z inicjatywy Jerzego Milkowskiego i Zbigniewa Drobota. 
- Celem zespołu jest wychwalanie Pana Boga śpiewem i umożliwienie głębszego przeżycia spotkania z Bogiem oraz przybliżenie ludziom piosenek religijnych – podkreślił Zbigniew Drobot. – Boża Nuta dużo zawdzięcza ks. Jarosławowi Świderkowi, który wspiera zespół fachową radą, często z nim występuje (także na jubileuszu). 
Po raz pierwszy zespół wystąpił w 30. rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II, 12 października 2008 r. na Mszy św. o godz. 10 w kościele w Brańszczyku. Zespół tworzyli wtedy: organy – Jerzy Milkowski, gitara – Ireneusz Elward, Lidja Szymanik, Zbigniew Drobot, perkusja – Waldemar Kulasiński, śpiew: Agnieszka Drobot, Ewelina Kulasińska, Karolina Pleńska, Aleksandra Przybylska, Katarzyna Puławska, Renata Wiśniewska
Skład zespołu w ciągu 11 lat wielokrotnie się zmieniał. – Przewinęło się wiele osób, ale każdy zostawił po sobie ślad. Każdy był dla nas bardzo ważny. Szkoda, że odeszli – mówił prowadzący koncert. – Zawsze o nich pamiętamy i wiemy, że gdyby nie ich obecność, nasz zespół by się tak nie rozwinął. Dlatego chcemy im podziękować piosenką.
Zaprosił do wspólnego śpiewania „Cuda, cuda niepojęte” byłych członków zespołu: Waldka, Karolinę, Ewelinę, Piotra, Natalię: - To tyko mała garstka, w sumie przewinęło się przez zespół 20 osób. Wielkie brawa dla nich! 
W Bożej Nucie występowali: Adam Bogacki, Paulina Najmoła, Grażyna Szymańska-Sulich, Weronika Deluga, Karolina Rogalska, Adrianna Trzcińska, Natalia Rosińska, Marta Dąbrowska, Natalia Szczerba, Joanna Zalewska, Monika Piórkowska, Piotr Błoński, Szymon Kurowski, Kamil Szustak, Adam Mróz. 
Na 11. urodzinach zespół wystąpił w składzie: śpiew – Agnieszka Drobot, Agnieszka Ponichtera, Katarzyna Poziemska, ks. Jarosław Świderek, gitara – Ireneusz Elward, Paweł Piórkowski, Janusz Rosiński (+ śpiew), Zbigniew Drobot oraz perkusja – Wiesław Kopaniarz. 
Boża Nuta zajmuje się oprawą wokalno-muzyczną Mszy św., nabożeństw, ślubów, festynów rodzinnych, akcji charytatywnych, koncertów, prymicji, jubileuszy kapłańskich. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in. Medal św. Izydora Oracza (patrona rolników). 
W swoim dorobku ma pięć płyt: „Pasterzu, prowadź”, „Serce wielkie nam daj”, „Więcej miłości”, „Wigilii czas – kolędy”, „Uwielbiam imię Twoje, Panie”. 
Zbigniew Drobot podziękował wszystkim, którzy zespół wspierają, szczególnie serdecznie ks. Pawłowi Stacheckiemu. Super głośny prezent zespół otrzymał od zaprzyjaźnionego Bractwa Kurkowego z Ciechanowca – przed kościołem wystrzelono na wiwat dwie salwy armatnie. Na urodzinowy tort kierownik zespołu zaprosił do budynku szkoły w Brańszczyku. 
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Podwójne święto (foto)

SOMIANKA: Podwójne święto (foto)

Dwie ważne rocznice uczczono w szkole w Kręgach – 226. uchwalenia Konstytucji 3 maja i 110. urodzin patrona szkoły por. pil. Stefana Okrzei. Było podniośle, patriotycznie, ale i żartobliwie. Gośćmi honorowymi szkolnej uroczystości byli lotnicy z Warszawsko-Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO, SOMIANKA: Handel w zdecydowanie lepszych warunkach (foto)

DŁUGOSIODŁO, SOMIANKA: Handel w zdecydowanie lepszych warunkach (foto)

Gminy Długosiodło i Somianka pozyskały duże dofinansowania na budowę miejsc do handlu. Umowy z marszałkiem województwa wójtowie podpisali we wtorek 5 września.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Dwunaste familijne pożegnanie lata (foto)

BRAŃSZCZYK: Dwunaste familijne pożegnanie lata (foto)

Mieszkańcy DPS w Brańszczyku oraz ich rodziny i zaprzyjaźnione DPS-y  uczestniczyli 14 września w dwunastym już „Familijnym Pożegnaniu Lata”. Na ich ubraniach można było dostrzec różne motywy kwiatowe. Nie bez przyczyny – mieszkańcy, którzy w tym roku odwiedzili ogród botaniczny, są już teraz pewni: - U nas jest piękniej. Nawet nasza trawa jest bardziej zielona. Nie mówiąc o kwiatach. 
zobacz więcej
ZABRODZIE: „Balladyna” w pałacu w Dębinkach

ZABRODZIE: „Balladyna” w pałacu w Dębinkach

W sobotę 5 września o godz. 16 w pałacu w Dębinkach rozpocznie się Narodowe Czytanie. Akcję zapoczątkował w 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza”. Tegoroczną lekturą jest dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna” – o żądzy władzy, która prowadzi do zbrodni.
zobacz więcej