ZUS: pamiętaj o nowym rachunku

Od czytelników

ZUS: pamiętaj o nowym rachunku

11.01.2018
autor: Regionalny rzecznik prasowy ZUS Piotr Olewiński
Od stycznia działa nowy sposób opłacania składek. 103,5 tys. płatników w Polsce przelało już pieniądze na indywidualne numery rachunków składkowych. 
Na Mazowszu dokonano już 19.767 wpłat (131.241.716 zł), w tym na terenie oddziału w Płocku, pod który podlega wyszkowski inspektorat – 2.511 wpłat (27.622.363 zł).
Wszyscy przedsiębiorcy powinni pamiętać o tym, że wraz z Nowym Rokiem zamknięto rachunki bankowe, na które do tej pory opłacali składki. Teraz pieniądze należy przelać na nowy indywidualny numer rachunku składkowego – oddzielny dla każdego przedsiębiorcy. Składki nie trzeba już dzielić na poszczególne fundusze, ZUS podzieli je sam. Jeżeli ktoś nie zna swojego numeru rachunku, można sprawdzić go w każdej placówce ZUS lub na stronie www.eskladka.pl.
Do przelewania składek należy użyć zwykłego formularza – takiego, jakiego używamy np. do opłacania rachunku za prąd. Jedno z najczęstszych pytań dot. tego, co należy wpisać w tytule nowego przelewu. Tytuł jest dowolny, można więc wpisać np. „składki” lub „ZUS”. Jeżeli zgadzają się dane identyfikacyjne, to wpłata zaksięguje się poprawnie. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zmianie ulega nie tylko opłacanie składek, ale także sposób ich księgowania. Pieniądze w pierwszej kolejności uregulują najstarsze zaległości płatnicze (oczywiście o ile takowe istnieją), a dopiero później bieżące zobowiązania. W takim przypadku kwota przelewu nie wystarczy na pełne uregulowanie bieżących składek. Zabraknie wtedy na składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe samych przedsiębiorców. Mogą przez to wypaść z ubezpieczenia i nie otrzymać zasiłku, jeżeli zachorują.
Nowy sposób księgowania może rodzić wiele pytań. ZUS wprowadza więc od połowy stycznia nową usługę – doradców płatników składek. Pomogą oni płatnikom m.in. w ustaleniu sposobu rozliczenia wpłat na ich kontach.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Znów powrócą do piękna w słowie i muzyce

Znów powrócą do piękna w słowie i muzyce

116 zgłoszeń wpłynęło do XXXI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki lat 60. i 70. „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”, który odbędzie się 30 maja w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”.
zobacz więcej
Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

W dniach 21-22 marca 2024r. w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku zorganizowane zostały dla uczniów tematyczne warsztaty wielkanocne. Celem, jaki przyświecał warsztatom było propagowanie i kultywowanie tradycji związanych z okresem Świąt Wielkanocnych, tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej oraz umiejętności pracy w grupie. Warsztaty były formą szkolnych rekolekcji wielkopostnych integrujących środowisko i kształtujących postawę szacunku do polskich tradycji i obrzędów.
zobacz więcej
Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

W dniach 12.03-19.03.2024 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie wyjechali na spotkanie z młodzieżą z nowej szkoły partnerskiej Gesamtschule an der Erft z Neuss. Spotkanie młodych Polaków i Niemców odbyło się dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
zobacz więcej
Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Niestety, mimo podejmowanych na przestrzeni lat działań edukacyjnych i kampanii społecznych, liczba palaczy na świecie, w tym również w Polsce, nie zmniejsza się. Zdaniem niektórych ekspertów, przede wszystkim z uwagi na nieodpowiednio prowadzoną pozbawioną realnego podejścia politykę antynikotynową. 
zobacz więcej