Żołnierze wspierają wyszkowskich medyków (foto)

Od czytelników

Żołnierze wspierają wyszkowskich medyków (foto)

14.04.2020
autor: Aneta Szczepaniak 5 MBOT, fot. Starostwo Powiatowe
Od pomiaru temperatury pacjentów i personelu, poprzez selekcję osób wchodzących, regulację ruchu, transport i rozładunek medykamentów, organizację tymczasowych izb przyjęć, dekontaminację pomieszczeń, aż po pobieranie wymazów – to zakres wsparcia, jakiego udzielają terytorialsi i podchorążowie Akademii Wojskowych w ponad stu szpitalach i placówkach medycznych na terenie całego kraju.

Pół tysiąca terytorialsów i podchorążych pełni służbę w ponad 100 szpitalach i placówkach medycznych w całej Polsce. Lista zadań, jakie wykonują żołnierze -ochotnicy jest długa i uzależniona od potrzeb danej placówki. Działania obejmują nie tylko szpitale zakaźne, ale także onkologiczne, pediatryczne czy ogólnoprofilowe.
Wszędzie tam, gdzie żołnierze Obrony Terytorialnej pełnią służbę, w znacznym stopniu odciążają personel medyczny. Dzięki temu pielęgniarki i ratownicy medyczni mogą skupić się na ratowaniu zdrowia i życia pacjentów.
Żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony terytorialnej można spotkać przed szpitalami, jako wzmocnienie ochrony i monitorowanie dostępu do tych placówek. Zajmują się także selekcją osób wchodzących na teren szpitala (triaż) i kierowaniem na oddziały. Nasi żołnierze wspierają personel m.in. w Szpitalu w Płońsku, Ciechanowie, Sokołowie Podlaskim, Wyszkowie, Wołominie, trzech Szpitalach warszawskich oraz w DPS w Brańszczyku. Skierowaliśmy tam do służby żołnierzy mieszkających w danym rejonie, służą oni w systemie zmianowym. Żołnierze identyfikują się z lokalną społecznością i bardzo pozytywnie odbierają to, że mogą działać w tych szpitalach.
Trudne i odpowiedzialne zadanie stoi przed żołnierzami pobierającymi wymazy. Pełnią je ochotnicy posiadający odpowiednie kompetencje, co najmniej ratownika medycznego oraz mający specjalne przeszkolenie. Od 8 kwietnia takie działania prowadzą także żołnierze 5 Brygady. Oddelegowaliśmy do tego zadania 5 zespołów dwuosobowych, które działają mobilnie, pobierając próbki w domach od osób przebywających na kwarantannie. Mazowieccy terytorialsi prowadzą te działania na terenie województwa mazowieckiego. Do tej pory pobrali oni blisko 400 wymazów Próbki te są następnie transportowane do laboratoriów.
Wsparcie opieki zdrowotnej w walce z koronawirusem to również działania pomocowe skierowane do rodzin personelu medycznego. Obecnie, współdziałając z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych, Wojska Obrony Terytorialnej wspierają 42 rodziny personelu medycznego.
Od 18 marca br. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej została włączona do pierwszej w historii, ogólnopolskiej operacji przeciwkryzysowej pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowani są żołnierze z wszystkich 4 batalionów Brygady. Ilość użytych żołnierzy zmienia się w zależności od potrzeby. Dodatkowo nasze działania wspierają podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.
W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość