Żołnierze WOT na froncie walki z koronawirusem (foto)

Od czytelników

Żołnierze WOT na froncie walki z koronawirusem (foto)

16.11.2020
autor: Aneta Szczepaniak, rzecznik 5. Mazowieckiej Brygady OT
Już 257. dobę żołnierze Obrony Terytorialnej wraz z żołnierzami zawodowymi wojsk operacyjnych wspierają działania przeciwepidemiologiczne. Prowadzą monitoring kwarantanny, odciążają personel medyczny, a nawet dostarczają posiłki bezdomnym.
 
Dotychczasowe działania skupiają się głównie na pobieraniu wymazów, wsparciu administracyjnym stacji sanitarno – epidemiologicznych oraz szpitali, zabezpieczeniu logistycznym placówek medycznych oraz opiece nad chorymi na COVID-19. Żołnierze realizują również zadania związane ze wsparciem ośrodków pomocy społecznej, na rzecz których dostarczają ciepłe posiłki osobom bezdomnym.
Szpitale w Siedlcach, Warszawie, Sokołowie Podlaskim, Mińsku Mazowieckim, Węgrowie, Łosicach, Ostrowi Mazowieckiej, Ostrołęce, Pułtusku, Wyszkowie, Ciechanowie, Płońsku, Żurominie to placówki, w których wojskowy mundur jest już codziennością. Żołnierze m.in. wykonują pomiar temperatury, prowadząc wstępną segregację pacjentów, pobierają wymazy, dostarczają próbki do badań, a nawet opiekują się osobami chorymi. Do działań przeciwepidemiologicznych zaangażowała się również znana lekkoatletka, finalistka igrzysk olimpijskich szer. Lidia Chojecka-Leandro, która już kolejnego tygodnia po złożeniu w październiku przysięgi, zgłosiła się na ochotnika do wsparcia służby zdrowia. Wstępując do wojska, nie wyobrażała sobie, żeby stać z boku w czasach, kiedy każda pomoc jest ważna. – Nie będąc żołnierzem, nie miałam świadomości, jak istotna jest pomoc personelowi szpitali w dobie pandemii koronawirusa. Dopiero założenie munduru i wejście w to środowisko w tym trudnym dla nas wszystkich czasie uświadomiło mi, jak ważną rolę odgrywają żołnierze– mówi szer. Chojecka-Leandro.
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość