Żołnierze WOT na froncie walki z koronawirusem (foto)

Od czytelników

Żołnierze WOT na froncie walki z koronawirusem (foto)

16.11.2020
autor: Aneta Szczepaniak, rzecznik 5. Mazowieckiej Brygady OT
Już 257. dobę żołnierze Obrony Terytorialnej wraz z żołnierzami zawodowymi wojsk operacyjnych wspierają działania przeciwepidemiologiczne. Prowadzą monitoring kwarantanny, odciążają personel medyczny, a nawet dostarczają posiłki bezdomnym.
 
Dotychczasowe działania skupiają się głównie na pobieraniu wymazów, wsparciu administracyjnym stacji sanitarno – epidemiologicznych oraz szpitali, zabezpieczeniu logistycznym placówek medycznych oraz opiece nad chorymi na COVID-19. Żołnierze realizują również zadania związane ze wsparciem ośrodków pomocy społecznej, na rzecz których dostarczają ciepłe posiłki osobom bezdomnym.
Szpitale w Siedlcach, Warszawie, Sokołowie Podlaskim, Mińsku Mazowieckim, Węgrowie, Łosicach, Ostrowi Mazowieckiej, Ostrołęce, Pułtusku, Wyszkowie, Ciechanowie, Płońsku, Żurominie to placówki, w których wojskowy mundur jest już codziennością. Żołnierze m.in. wykonują pomiar temperatury, prowadząc wstępną segregację pacjentów, pobierają wymazy, dostarczają próbki do badań, a nawet opiekują się osobami chorymi. Do działań przeciwepidemiologicznych zaangażowała się również znana lekkoatletka, finalistka igrzysk olimpijskich szer. Lidia Chojecka-Leandro, która już kolejnego tygodnia po złożeniu w październiku przysięgi, zgłosiła się na ochotnika do wsparcia służby zdrowia. Wstępując do wojska, nie wyobrażała sobie, żeby stać z boku w czasach, kiedy każda pomoc jest ważna. – Nie będąc żołnierzem, nie miałam świadomości, jak istotna jest pomoc personelowi szpitali w dobie pandemii koronawirusa. Dopiero założenie munduru i wejście w to środowisko w tym trudnym dla nas wszystkich czasie uświadomiło mi, jak ważną rolę odgrywają żołnierze– mówi szer. Chojecka-Leandro.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Czy kolejne zastosowanie suszu z czerwonokrzewu pomoże zredukować szkody związane z paleniem?

Czy kolejne zastosowanie suszu z czerwonokrzewu pomoże zredukować szkody związane z paleniem?

Nowy rok i związane z nim postanowienia to dobry pretekst, by pomyśleć o sobie i o zgubnych skutkach obecności w naszym życiu nałogu palenia,. tym bardziej, że technologia oferuje dotychczasowym palaczom już całkiem spory wybór nikotynowych alternatyw. O niektórych naukowcy mówią nawet jako o narzędziach pomocnych w rozstaniu się z „dymkiem”.
zobacz więcej
Warsztaty „Koduj z Gigantami – Poszukiwacze Kodu” (FOTO)

Warsztaty „Koduj z Gigantami – Poszukiwacze Kodu” (FOTO)

Ponad 170 młodych pasjonatów programowania wzięło udział w 14. Ogólnopolskich Bezpłatnych Warsztatach z Programowania dla Dzieci i Młodzieży „Koduj z Gigantami – Poszukiwacze Kodu”.
zobacz więcej
Jak wyszkowianie porozumiewają się w języku angielskim?

Jak wyszkowianie porozumiewają się w języku angielskim?

W ramach Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii” uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie: Kacper Kokoszka, Julia Romańska, Kamila Owsianka, Nikola Andrzejewska, Daria Dębek, Nina Rudnik, pod opieką Pani Doroty Jaszkowskiej rozpoczęli realizację projektu Future Perfect. Future Perfect to projekt podkreślający znaczenie języka angielskiego w przyszłości i na rynku pracy. Zespół „Future Perfect” przeprowadził szereg działań, które udowodniły istnienie barier językowych w gminie Wyszków.
zobacz więcej
Uniwersytet Dziecięcy: Co napędza mechanizm ewolucji na Ziemi? (FOTO)

Uniwersytet Dziecięcy: Co napędza mechanizm ewolucji na Ziemi? (FOTO)

Amonity, trylobity, belemnity i inne trudne terminy okazały się bardzo bliskie studentom Uniwersytetu Dziecięcego w Wyszkowie. Podczas lutowego zjazdu dzieci szukały odpowiedzi na pytanie „Co napędza mechanizm ewolucji na Ziemi?”
zobacz więcej