Żołnierze dostarczają płyny dezynfekcyjne do szkół i przedszkoli (foto)

Od czytelników

Żołnierze dostarczają płyny dezynfekcyjne do szkół i przedszkoli (foto)

17.02.2021
autor: Aneta Szczepaniak, rzecznik 5. Mazowieckiej Brygady OT
Codziennie w zadania przeciwkryzysowe zaangażowanych jest ok. 300 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Od 15 lutego transportują płyny dezynfekcyjne dla szkół i przedszkoli, również na terenie powiatu wyszkowskiego.
 
Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej od blisko roku podejmują działania związane z minimalizacją transmisji koronawirusa. Pandemia pokazała, że Wojska Obrony Terytorialnej są ważnym ogniwem w całym procesie walki z wirusem. To żołnierze WOT, w tym 5 MBOT, ramię w ramię z służbą medyczną pełnią służby w szpitalach i placówkach medycznych, pobierają wymazy, wspierają Stacje Sanitarno- Epidemiologiczne, samorządy, policję, a także opiekują się seniorami, w tym kombatantami, pomagają im w procesie rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19 oraz zapewniają im transport do punktów szczepień.
Od 15 lutego, na wniosek Wojewody Mazowieckiego, żołnierze 5 Brygady dostarczają również płyny dezynfekcyjne dla szkół i placówek przedszkolnych. Bezpieczny powrót do szkół wiąże się z koniecznością przestrzegania reżimu sanitarnego oraz zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym, dlatego niezbędne jest wyposażenie tych placówek w środki dezynfekcyjne. Łącznie do szkół i przedszkoli na terenie północnego Mazowsza trafi ponad 58 tysięcy litrów płynu, które żołnierze 5 MBOT codziennie transportują z magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale. Do tej pory w środki zaopatrzone zostały placówki z Siedlec oraz powiatu siedleckiego, Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego, powiatu pułtuskiego, makowskiego, łosickiego, ostrowskiego, wyszkowskiego. Dziś płyny dostarczone zostaną również do powiatu ciechanowskiego, płońskiego oraz przasnyskiego.
5 MBOT realizuje zadania przeciwkryzysowe w ramach operacji Trwała Odporność, która polega głównie na gaszeniu ognisk koronawirusa. Jej cel skupia się na pięciu rodzajach działań: zapobieganie, identyfikowanie, izolowanie, wspieranie oraz przywracanie.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość