Zobaczyli księgi bezcenne dla kultury i nauki (FOTO)

Od czytelników

Zobaczyli księgi bezcenne dla kultury i nauki (FOTO)

24.10.2024
autor: Biblioteka Miejska, fot. Justyna Pochmara
Unikalne, bezcenne i szczególnie chronione – rękopisy i starodruki sprzed wieków to wyjątkowe dziedzictwo. Na zaproszenie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie mogli je podziwiać pracownicy bibliotek, instytucji kultury, czytelnicy z powiatu wyszkowskiego. Wycieczka do Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie odbyła się 14 października, w Dniu Edukacji Narodowej.
 
W Pałacu Rzeczypospolitej przy pl. Krasińskich, który służy dziś Bibliotece Narodowej, eksponowanych jest blisko 200 najcenniejszych zabytków polskiego i światowego piśmiennictwa począwszy od VIII wieku po czasy współczesne. Część z nich jest na Liście Pamięci Świata UNESCO. Przechowywane w pomieszczeniach z ograniczonym dostępem do światła (z uwagi na ochronę artefaktów) są udostępnione na wystawie stałej. Goście z Wyszkowa zwiedzili ją z przewodnikiem. Któż z nas nie słyszał o kronice Galla Anonima, „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika, Konstytucji 3 Maja? Właśnie te i wiele innych dzieł mogli podziwiać uczestnicy wycieczki. Bezcenne księgi chronione szybą są wyjątkowe, jeśli chodzi o wielkość woluminów, zdobienia, historię ich powstania i zachowania do dzisiejszych czasów. Wiele dzieł nie przetrwało licznych wojen, w tym katastrofy Warszawy w trakcie Powstania Warszawskiego. Jak wyjaśnił przewodnik muzealny, mało instytucji na świecie decyduje się na udostępnienie na wystawach tak bezcennych ksiąg. Biblioteka Narodowa czyni w tym względzie niezwykłą możliwość. Swoje zbiory udostępnia też elektronicznie na portalu www.polona.pl
Na ekspozycji w Pałacu Rzeczypospolitej dostępne są zabytki polskiego prawodawstwa, mapy, najstarsze księgi drukowane, traktaty naukowe, rękopisy Fryderyka Chopina, Elizy Orzeszkowej, Cypriana Norwida, ale także autorów bliższych naszym czasom – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza, Agnieszki Osieckiej i in. Wystawa ma też część multimedialną pozwalającą podziwiać eksponaty z bliska i zawierającą informacje o nich. 
Przy okazji wyprawy goście mogli podziwiać także przylegający do pałacu Ogród Krasińskich w jesiennej odsłonie. 
 
Biblioteka kresy - październik 2024
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość