ZNP z Wyszkowa na proteście w Warszawie

Od czytelników

ZNP z Wyszkowa na proteście w Warszawie

24.10.2018
autor: TP
Grupa członków Związku Nauczycielstwa Polskiego z prezesem Oddziału Powiatowego w Wyszkowie Maciejem Wójcikiem wzięła udział w ogólnopolskiej manifestacji pracowników oświaty w Warszawie. Manifestację, którą organizował OPZZ z najliczniejszą reprezentacją ZNP, wzięło udział około 20 tysięcy związkowców, w tym ponad 12 tysięcy nauczycieli i pracowników oświaty z całej Polski. Mottem przewodnim było hasło „Chcemy godnie zarabiać”. 
 
Za nowymi obowiązkami nakładanymi na nauczycieli i pracowników niepedagogicznych nie idą w parze godne płace. Zły i niesprawiedliwy nowy system oceniania nauczycieli, wydłużenie awansu zawodowego nauczycieli z 10 do 15 lat, chaos w programach nauczania, zwolnienia pracowników oświaty i wiele innych problemów wynikających z reform wprowadzanych przez minister Annę Zalewską, której życzymy aby wróciła do pracy w zawodzie nauczyciela i „skorzystała” ze skutków wprowadzonych przez siebie zmian. Jedynym pozytywnym skutkiem zmian w oświacie jest wzrost zainteresowania ze strony zaniepokojonych skutkami tych zmian rodziców uczniów. Tegoroczna niewielka podwyżka nie poprawiła sytuacji finansowej pedagogów. W dalszym ciągu płace zasadnicze w oświacie są bardzo niskie. 3 października 2018 r. ZNP wydał odpowiedni komunikat dotyczący tego protestu. Czytamy w nim: „Walczymy o dobrą edukację, dobre warunki nauki i pracy w szkołach i przedszkolach, a przede wszystkim o wyższe płace. Obecne niskie pensje są przyczyną braku nauczycieli w wielu miastach, wpływają na obniżenie prestiżu tego zawodu i są zagrożeniem dla jakości edukacji w Polsce”.
ZNP po raz kolejny wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o pilne spotkanie. 
Zaprosił przedstawicieli oświatowej Solidarności i Forum Związków Zawodowych na spotkanie dotyczące wypracowania wspólnej strategii walki o podwyżki.
Zainicjował dyskusję z udziałem minister edukacji na temat wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w latach 2019 – 2020.
Pracownicy oświaty czekają na reakcję ze strony Rządu RP na działania swojego związku.
Bezpieczna Przystań
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość