Ze szkoły do nowoczesnej poligrafii…

Od czytelników

Ze szkoły do nowoczesnej poligrafii…

08.04.2021
autor: Grażyna Witkowska, Kierownik szkolenia praktycznego w ZS3
Zespół Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie od kilku lat współpracuje z Quad Europe, jedną z największych i najbardziej innowacyjnych drukarni w Europie. W tym roku nasi uczniowie wzięli udział w niecodziennej, miesięcznej praktyce zawodowej przeprowadzonej przez firmę.
 
Młodzież z drugiej klasy technikum – zawód technik ekonomista wzięła udział w projekcie praktyk zdalnych. Ze względu na bezpieczeństwo i restrykcje sanitarne obowiązujące obecnie w Quad Europe, nie było możliwości odbycia tradycyjnej praktyki na terenie zakładu. Forma zdalna wiązała się z przygotowaniem autorskiego projektu dla uczniów, wymagała kreatywności i dodatkowego zaangażowania ze strony specjalistów Quad Europe, była też ciekawym doświadczeniem dla młodzieży technikum, wymagającym ich zaangażowania oraz przyswojenia zupełnie nowej wiedzy i umiejętności.
W ramach projektu uczniowie poznawali krok po kroku obszary pracy przedsiębiorstwa poligraficznego, od momentu wpłynięcia zapytania klienta, poprzez realizację jego zamówienia, po etap fakturowania zlecenia. Mimo iż dla większości uczniów było to pierwsze zetknięcie z branżą poligraficzną, opiekunowie projektu w sposób klarowny tłumaczyli każde zagadnienie. W rezultacie młodzież mogła nie tylko poszerzyć swoje umiejętności praktyczne, ale również poznać sekrety druku. Każde zadanie, z którym uczniowie musieli się zmierzyć, wymagało innych umiejętności i odpowiedniej wiedzy, która była prezentowana przez pracowników firmy.
Jak wspominają praktykanci, zadania nie zawsze były łatwe. „Zdarzały się problemy przy wykonywaniu danych zadań, jednak tutaj również opiekunowie praktyk pomagali lub naprowadzali nas na właściwe rozwiązanie. W razie jakichkolwiek wątpliwości mogliśmy pytać podczas konsultacji na teams’ach lub poprzez pocztę elektroniczną (maile).”(Bartosz Wiechowski). Dla wielu uczniów poligrafia okazała się bardzo interesującą dziedziną: „najciekawszą częścią był proces powstawania czasopism i wyliczanie kosztów związanych z ich produkcją dla klienta.”(Waldemar Zadrożny). Po czterech tygodniach przyszedł czas wniosków: „w czasie trwania praktyki doskonaliliśmy nasze umiejętności współpracy. Praca w grupach nauczyła nas odpowiedzialności za powierzone zadania” (Patryk Laska); „Jak na tylko cztery tygodnie otrzymaliśmy ogromną dawkę wiedzy, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, uświadomiliśmy sobie, że każdy pracownik odgrywa ważną rolę, a nawet drobne błędy mogą przyczynić się do dużych problemów. W tego typu pracy trzeba uważnie patrzeć, co się robi i jak się robi; nie jest łatwo i nie jest to szczególnie szybki proces jakby się mogło wydawać. Według mnie praktyki bez względu na sposób ich odbywania (online) były przeprowadzone na najwyższym poziomie. Ich organizacja była bez jakiegokolwiek zarzutu” (Małgorzata Kłos). 
W dniu 19 marca odbyło się oficjalne podsumowanie praktyki uczniów w Quad Europe. W spotkaniu, oprócz kadry kierowniczej szkoły, uczestniczyła również przedstawicielka firmy Pani Joanna Krzyżaniak. Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 pan Adam Mickiewicz podziękował zakładowi za stworzenie możliwości rozwoju zawodowego uczniów, jednocześnie licząc na dalszą owocną współpracę pomiędzy firmą i szkołą.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość