Zadar z cząstką polskiej historii (FOTO)

Od czytelników

Zadar z cząstką polskiej historii (FOTO)

02.03.2023
autor: Biblioteka Miejska w Wyszkowie
Chorwacja jest w Polsce kojarzona z wakacjami i wyjazdami nad morze. Jednak niewiele osób odwiedzających słoneczną Dalmację i piękny Zadar wie o niezwykłym zabytku, który się tam znajduje i wiąże się z historią Polski. Tę niezwykłą historię przybliżającą dzieje Zadaru i niezwykłego relikwiarza można zobaczyć w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie, zwiedzając wystawę Zadar z cząstką polskiej historii.
 
Jest nim relikwiarz kryjący szczątki św. Symeona będący zarazem jednym z największych i najcenniejszych zabytków późnogotyckiej sztuki złotniczej w Europie. Ufundowała go królowa Polski, Węgier i Chorwacji Elżbieta Bośniaczka, żona Ludwika Węgierskiego, a wykonał w 1380 roku mistrz Franciszek z Mediolanu z 250 kilogramów srebra. Relikwiarz ma formę sarkofagu (o wymiarach 200x140x70 cm) i zdobią go płaskorzeźby ze scenami z życia św. Symeona i rodziny królewskiej. Dla nas najciekawsza jest ta przedstawiająca królową Elżbietę Bośniaczkę oraz jej trzy córki. Najmłodsza z nich Jadwiga w przyszłości została królem Polski oraz „apostołem Litwy” i świętą Kościoła, którą wyniósł na ołtarze św. Jan Paweł II.
Tą niezwykłą historię przybliżającą dzieje Zadaru i niezwykłego relikwiarza można zobaczyć w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie, zwiedzając wystawę Zadar z cząstką polskiej historii, którą przygotowała Chorwacka Wspólnota Turystyczna – Przedstawicielstwo w Polsce we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Zadarze i Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Autorami ekspozycji są Marek Zalewski i Dubravka Pascuttini-Mossor. Wystawę obejrzeli bardzo licznie uczniowie wyszkowskich szkół średnich. Dla nich odbył się również wykład Marka Zalewskiego z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, który przybliżył historię Zadaru i tajemniczego relikwiarza. Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała prowadzącego, który z pasją i zaangażowaniem opowiadał o wątkach historii związanej z Chorwacją i Polską. Jeszcze długo po zakończeniu spotkania najbardziej zainteresowani uczniowie rozmawiali z zaproszonym gościem o ciekawostkach z historii Polski oraz o pasji pana Marka, który jest z zawodu archeologiem, zajmującym się epoką neolitu.
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Stres – potężny wróg młodzieży (foto)

Stres – potężny wróg młodzieży (foto)

Jestem uczennicą Zespołu Szkół nr3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie , która zajęła I miejsce w etapie rejonowym Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Kwalifikując się do etapu wojewódzkiego, moim zadaniem było przeprowadzenie w szkole akcji związanej z tematyką konkursu. Zdecydowałam się na temat dotyczący walki młodzieży ze stresem, bo sama z własnego doświadczenia wiem, że jest to teraz bardzo powszechny problem.
zobacz więcej
Wchodzą e-dowody

Wchodzą e-dowody

Od poniedziałku 4 marca można składać wnioski o wydanie e-dowodu. Każdy, kto będzie wyrabiać nowy dowód, otrzyma jego elektroniczną wersję z chipem. Dowód można bezpłatnie wymienić nawet, jeśli obecny nie stracił ważności.
zobacz więcej
Integracyjny biwak w Wyszkowie (foto)

Integracyjny biwak w Wyszkowie (foto)

Jak co roku, najstarsi uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku nabierają sił podczas integracyjnego biwaku, który organizują wychowawczynie klas szkoły przysposabiającej do pracy. Spotkanie odbyło się 13 września w przepięknym miejscu w Wyszkowie.
zobacz więcej
Ruszają dopłaty

Ruszają dopłaty

Mazowiecki Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 15 stycznia do 25 czerwca 2018 r. będą przyjmowane wnioski o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.
zobacz więcej