Zabierz serce w drogę (foto)

Od czytelników

Zabierz serce w drogę (foto)

15.02.2021
autor: kom. Damian Wroczyński
Walentynki to idealny dzień, aby przypomnieć i uświadomić uczestnikom ruchu drogowego, że prawdziwa miłość to odpowiedzialność. Warto by ci, których tak bardzo kochamy, zawsze wracali do nas cali i zdrowi. „Zabierz serce w drogę i bądź bezpieczny/a” – pod takim hasłem 14 lutego policjanci wyszkowskiej drogówki promowali bezpieczne zachowania na drogach. Mundurowi symbolicznie rozdawali balonowe serca oraz odblaski.
 
W trosce o bezpieczeństwo swoje oraz osób nam bliskich pamiętajmy o podstawowych zasadach obowiązujących w ruchu drogowym. Nieprzestrzeganie przepisów, nadmierna prędkość, alkohol, nieostrożne wejście na jezdnię przed jadąc pojazd, zza pojazdu lub przeszkody, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, pośpiech, przemęczenie, roztargnienie - to główne przyczyny mające wpływ na liczbę wypadków.
Obecnie trudne, bo zimowe warunki, mogą dawać się we znaki zarówno kierowcom, jak i pieszym. Słaba widoczność, opady śniegu i zalegające błoto pośniegowe wymuszają na uczestnikach ruchu drogowego zachowanie szczególnej ostrożności.
Przed wyruszeniem w trasę zadbajmy o dobry stan techniczny naszego pojazdu. Dopiero kiedy samochód jest odśnieżony, z czystymi i odmrożonymi szybami, możemy ruszać w drogę. Nie zapominajmy również o płynie do spryskiwaczy i zimowych oponach. Co prawda przepisy nie nakładają na nas obowiązku wymiany opon na zimowe, jednak takie ogumienie lepiej i sprawniej radzi sobie z trudnymi, zimowymi warunkami.
Będąc już w trasie, dostosujmy prędkość do warunków, włączmy wymagane światła i przede wszystkim zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego nas samochodu. W zimowych warunkach musimy pamiętać o tym, że droga hamowania może się znacznie wydłużyć. Reagujmy więc z wyprzedzeniem. Do tej zasady stosujmy się też w rejonie przejść dla pieszych. Zwróćmy uwagę na pieszych, którzy mogą być gorzej widoczni. Koniecznie zmniejszymy prędkość. Bądźmy życzliwi i wyrozumiali dla innych uczestników ruchu drogowego.
Kierowco pamiętaj:
zachowaj ostrożność i właściwy odstęp od auta jadącego przed tobą
zmniejsz prędkość
hamuj z wyczuciem
sygnalizuj zawczasu zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu
zachowaj szczególną ostrożność w rejonie skrzyżowań, przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów oraz na wzniesieniach i zakrętach
stosuj się do znaków i sygnałów drogowych
bezwzględnie zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa
twoja uwaga powinna być skoncentrowana na drodze - nie rozmawiaj przez telefon
a oznaczonych odcinkach dróg stosuj łańcuchy śniegowe.
Rozwaga, cierpliwość i opanowanie to zasady, które zawsze powinny towarzyszyć nam na drodze, a zwłaszcza w takich warunkach. Nie przeceniaj swoich umiejętności - rutyna może okazać się zgubna.
Jako piesi nie zapominajmy o elementach odblaskowych. Zwiększy to naszą widoczność i pozwoli kierowcy zauważyć nas już ze znacznej odległości. Przechodząc przez jezdnię w miejscu bezpiecznym i do tego przeznaczonym, zachowajmy wzmożoną czujność. Dajmy się zauważyć innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie wchodźmy też na przejście dla pieszych w ostatnim momencie, tuż przed nadjeżdżający pojazd. Pamiętajmy, że droga hamowania jest w okresie zimowym wydłużona, a widoczność nierzadko znacznie gorsza.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość