Z plecakiem ku jesiennym krajobrazom Podlasia (FOTO)

Od czytelników

Z plecakiem ku jesiennym krajobrazom Podlasia (FOTO)

14.10.2022
autor: ZSS w Brańszczyku
Z plecakiem ku jesiennym krajobrazom Podlasia - wybrała się najstarsza klasa Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku.
 
Pierwszego dnia młodzież spędziła czas w miejscowości Topiło, gdzie mieli czas na zwiedzenie urokliwej okolicy i spacer brzegiem jeziora do kolejki wąskotorowej. Podczas wspólnej herbaty omówili zasady bezpiecznego spędzenia czasu w hotelu i zaplanowanych miejscach. Po wspólnie przygotowanym obiedzie, spotkaliśmy się na zajęcia wychowawcze „JA- jaki jestem, jaki chciałbym być, co i jak mogę zmienić?” Wieczorem mieliśmy niespodziankę w postaci ogniska, które przygotowali dla nas panowie leśniczy Paweł i Michał.
Drugi dzień rozpoczęliśmy wspólną modlitwą i przygotowanym przez uczniów śniadaniem. Kwiaty i szarlotka, upieczona przez uczniów, rozpromieniły uśmiechy pani Agnieszki i pani Bożeny, które czekały na nas w Nadleśnictwie Hajnówka. Zajęcia, które pozwoliły dotknąć i przytulić zwierzęta, a także film edukacyjny cieszyły się uznaniem uczniów. Rozpoznawanie liści, gatunków drzew i ich owoców, a także różne owady to świetna forma sprawdzenia wiedzy uczniów, która została utrwalona na ciekawych warsztatach. Opowieści o figlach motyla modraszka to kolejny imponujący punkt programu. Przed obiadem zaproszono nas na spacer po terenie nadleśnictwa, gdzie zapoznaliśmy z pięknymi rzeźbami, zaprojektowaną kolejką czy zwierzętami stojącymi na straży puszczy. Dzień zakończyliśmy spacerkiem po muzeum pokazowym żubrów, gdzie była okazja skorzystać z interaktywnych gier, ale przede wszystkim w pięknych kolorach jesieni podziwiać zwierzęta na żywo, które w całej okazałości spacerowały w słońcu, a nasz przewodnik, pan Krzysztof zachwycał nas opowieściami i ciekawostkami związanymi z Puszczą Białowieską, jej historią i zwierzętami.
Ostatniego dnia, wspólnie z nadleśniczym Mariuszem Agiejczykiem zachęciliśmy do ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew poprzez wkopanie dwóch sadzonek dębu na terenie nadleśnictwa. Tego dnia młodzież uczestniczyła w warsztatach plastycznych przygotowanych przez p. Martę, podczas których każdy miał możliwość wykonać dla siebie Torbę Ekologiczną.
Czas spędzony na Podlasiu to doświadczenie dobra, uśmiechu, otwartości i gotowości do pomocy oraz przekazywania wiedzy. Za ten dobry czas dziękujemy wszystkim pracownikom Nadleśnictwa Hajnówka (bez wyjątku) oraz siostrom i pracownikom Ośrodka Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi w Brańszczyku. Dziękujemy za wsparcie materialne i pomoc w realizacji programu edukacyjno-terapeutycznego „Z plecakiem ku jesiennym krajobrazom Podlasia”. A i u nas przed szkołą dęby już posadzone...
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość