Wyszkowscy pszczelarze apelują do rolników

Od czytelników

Wyszkowscy pszczelarze apelują do rolników

13.06.2022
autor: Powiatowe Koło Pszczelarzy w Wyszkowie
Powiatowe Koło Pszczelarzy w Wyszkowie zrzeszające pszczelarzy z terenu powiatu wyszkowskiego zwraca się z apelem do rolników o rozwagę i rozsądek przy stosowaniu środków ochrony roślin na swoich plantacjach, a także przestrzeganie elementarnych i humanitarnych zasad ochrony pszczół przed masowymi zatruciami.
 
Przejawem dobrej woli i troski o życie pszczół niech będzie zastosowanie poniższych reguł:
1. Nie dokonywać oprysków różnego rodzaju plantacji wśród których zakwitły chwasty miododajne.
2. Nie stosować środków ochrony w czasie kwitnienia plantacji.
3. Stosować powyższe zabiegi po zakończonych lotach pszczół - późnym popołudniem. Wtedy rolnik uzyskuje nie tylko najlepszy efekt zabiegu, ale także nie przyczynia się do zatrucia wszelkich owadów zapylających.
4. Stosując powyższe zabiegi ochrony, należy uwzględnić sąsiedztwo kwitnącej plantacji oraz także znoszenie cieczy roboczej przy określonym kierunku wiatru.
5. Dobierać do zabiegów preparaty o możliwie krótkim okresie karencji (kilkanaście godzin), choć i te nie do końca chronią pszczoły przed zatruciami, gdyż dotychczas nie wynaleziono całkowicie bezpiecznego dla pszczół.
Przy tym należy podkreślić, iż kiedyś środki ochrony działały powierzchniowo i były mniej groźne i nie szkodziły owadom zapylającym w takim stopniu, jak obecnie. Preparaty stosowane w dzisiejszych czasach są bardzo groźne z uwagi na fakt, iż przenikają one do organizmu rośliny, przez co powodują skażenie zarówno nektaru, jak i pyłku kwiatowego, który wraz z nektarem zanoszony jest do rodziny pszczelej, powodując ogromne zaburzenia w pracy pszczół. Chodzi tu głównie o środki z grupy neonikotynoidów, za przyczyną których pszczoły mają poważne trudności z odnalezieniem pożytków, a także drogi powrotnej do swego ula z którego wyleciały do pracy.
Wybitny przyrodnik Don Huber z Purdue University sądzi, że masowym zabójcą pszczół w państwach zachodnich o bardzo wysokim stopniu produkcyjnym gospodarstw rolnych, jest także herbicyd glifosat stosowany we wszystkich uprawach transgenicznych ROUNDUP READY. Glifosat jako systemiczny środek chwastobójczy przenika do kwiatów, nektaru i pyłku, czyniąc w ten sposób groźną pułapkę nie tylko dla pszczół, ale także dla ludzi i zwierząt. Środek ten, przenoszony z nektarem i pyłkiem do rodziny pszczelej, wyniszcza szczepy bakterii kwasu mlekowego oraz enzym odpowiedzialny za normalny przebieg procesów życiowych pszczół. Brak bakterii kwasu mlekowego i enzymu cytochrom p450 niszczy barierę odpornościową pszczół i doprowadza do masowego ataku różnego rodzaju pasożytów oraz masowego ich zamierania.
W związku z powyższym także i w Polsce rejestruje się gwałtowny spadek populacji pszczoły miodnej oraz owadów pszczołowatych takich jak trzmiele czy pszczoły samotnice. Nie jest to zjawisko obojętne na wielkość zapylanych roślin i plonów. Jest wręcz niemożliwe oszacowanie strat z tego tytułu w skali całego kraju.
Szanowni rolnicy! Chrońmy te Boże owady przed ich zagładą, a one w zamian przyniosą nam obustronne korzyści. Wam, rolnicy, zwiększone plony o ok. 30-40%, a nam pszczelarzom - ekologiczne produkty w postaci miodu, pyłku czy kitu pszczelego.
Ponadto, realizując wspólnie plan ochrony pszczół, przyczyniamy się w dużym stopniu także do poprawy uroku świata przyrody, który w zamian dostarczy nam wiele radości i dobrego samopoczucia.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zespół Future Perfect bezpłatnie udostępnia zestawy do nauki lekcji języka angielskiego

Zespół Future Perfect bezpłatnie udostępnia zestawy do nauki lekcji języka angielskiego

Zespół Future Perfect zachęca do skorzystania z zestawów przygotowanych przez zespół Future Perfect. Zestawy są oparte na wymaganiach leksykalnych egzaminu maturalnego, ale także nauczyciele szkół podstawowych znajdą wśród nich wiele cennych materiałów.
zobacz więcej
Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

W dniach 21-22 marca 2024r. w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku zorganizowane zostały dla uczniów tematyczne warsztaty wielkanocne. Celem, jaki przyświecał warsztatom było propagowanie i kultywowanie tradycji związanych z okresem Świąt Wielkanocnych, tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej oraz umiejętności pracy w grupie. Warsztaty były formą szkolnych rekolekcji wielkopostnych integrujących środowisko i kształtujących postawę szacunku do polskich tradycji i obrzędów.
zobacz więcej
Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

W dniach 12.03-19.03.2024 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie wyjechali na spotkanie z młodzieżą z nowej szkoły partnerskiej Gesamtschule an der Erft z Neuss. Spotkanie młodych Polaków i Niemców odbyło się dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
zobacz więcej
Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Niestety, mimo podejmowanych na przestrzeni lat działań edukacyjnych i kampanii społecznych, liczba palaczy na świecie, w tym również w Polsce, nie zmniejsza się. Zdaniem niektórych ekspertów, przede wszystkim z uwagi na nieodpowiednio prowadzoną pozbawioną realnego podejścia politykę antynikotynową. 
zobacz więcej