Wyszkowianie wśród 94 nowych terytorialsów (foto)

Od czytelników

Wyszkowianie wśród 94 nowych terytorialsów (foto)

10.12.2019
autor: Aneta Szczepaniak, rzecznik 5. Mazowieckiej Brygady OT
W minioną niedzielę na terenie jednostki wojskowej w Ciechanowie odbyła się ostatnia w tym roku przysięga wojskowa żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”.
 
W obecności rodzin, władz samorządowych, parlamentarzystów oraz kombatantów, słowa roty wypowiedziało 94 żołnierzy Północnego Mazowsza, w tym 28 kobiet. Terytorialsi pochodzą z całego Północnego Mazowsza (troje z powiatu wyszkowskiego), wywodzą się z różnych środowisk, wykonują różne zawody, mają różne zainteresowania. Wśród przysięgających w niedzielę żołnierzy znalazła się liczna grupa operatorów różnego rodzaju maszyn, byli pracownicy banków, uczniowie, studenci, nauczyciele, instruktorzy sportów wszelakich, pracownicy administracyjni, a nawet technicy farmaceutyczni. 
Przysięgali, że będą wiernie służyć Polsce, strzec jej granic i wolności. Czterech żołnierzy miało honor wygłosić słowa roty bezpośrednio na sztandar. Kolejnych ośmiu zostało wyróżnionych za osiągnięcie najlepszych wyników podczas szkolenia, wśród nich mieszkanka powiatu wyszkowskiego szer. Emilia Zyśk.
Żołnierze, którzy w ten weekend złożyli przysięgę wojskową, wstąpili do służby 23 listopada. Jak zaznaczył szer. Daniel Gortat, podczas swojego wystąpienia – „to dopiero początek drogi i zdobywania kolejnych szlifów żołnierskiego rzemiosła”.
Przysięga wojskowa to zwieńczenie intensywnego szkolenia, które stanowi wstęp do trzyletniego cyklu szkoleń w ramach WOT. Pierwszy rok poświęcony jest na szkolenie indywidualne, ogólnowojskowe. W drugim roku prowadzone są szkolenia specjalistyczne z zakresu pełnienia konkretnej funkcji w pododdziale. Polega ono na nabywaniu umiejętności i wiedzy z zakresu ściśle określonej specjalności np., sapera, strzelca wyborowego, zwiadowcy, itp. Zgrywanie pododdziałów to trzeci rok szkoleń.
Było to ostatnie szkolenie podstawowe w tym roku, w 2020 planowane są kolejne cztery. Pierwsze z nich rozpocznie się 8 lutego w ramach drugiej edycji projektu Ferie w WOT. 
Wojska obrony Terytorialnej od momentu sformowania cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem. Obecnie w szeregach WOT służy blisko 24.000 żołnierzy, w tym ponad 20.000 ochotników. 5 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. RÓJ, obecnie zasila ponad 2.000 żołnierzy, z czego blisko 1.900 to żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość