Wyszków pożegnał kapitana Daszkowskiego (FOTO)

Od czytelników

Wyszków pożegnał kapitana Daszkowskiego (FOTO)

07.04.2021
autor: Urząd Miejski w Wyszkowie, LM
W wtorek 6 kwietnia w Szczecinie odbyły się uroczystości pogrzebowe Eugeniusza Andrzeja Daszkowskiego, kapitana żeglugi wielkiej, Honorowego Obywatela Wyszkowa, pisarza marynisty, autora książek o Wyszkowie. Na uroczystościach nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszego miasta.
 
Kapitan od kilkudziesięciu lat mieszkał w Szczecinie. Tam również, na Cmentarzu Centralnym odbył się ceremoniał pogrzebowy. Cmentarz Centralny w Szczecinie to największa nekropolia w Polsce, a trzecia w Europie i jedna z największych na świecie, wzorowana na nekropoliach Hamburga i Wiednia. Obecnie zajmuje powierzchnię 172,33 hektara. Od założenia cmentarza pochowano na nim ponad 300 tys. osób.
Cmentarz Centralny jest też jednym z najpiękniejszych parków przyrodniczych miasta Szczecina.
Ze względu na epidemiologiczne obostrzenia, uroczystość pogrzebowa Eugeniusza Andrzeja Daszkowskiego była bardzo skromna. Odbyła się w Kaplicy Cmentarnej (Hauptkapelle), skąd kondukt żałobny przeszedł na Aleję Zasłużonych Kombatantów, która sąsiaduje z ulicą Ku Słońcu (miejsce pochówku: CC-4E-12-6). Pożegnalne 5 klangów na dzwonie okrętowym oraz dźwięk trąbki dopełniły tradycji pożegnań ludzi morza.
Zmarłego żegnała rodzina, przyjaciele, poczty sztandarowe, uczelnie, w tym licznie reprezentowana Akademia Morska w Szczecinie (wystawiła wartę honorową), stowarzyszenia, kombatanci, marynarze, literaci. Okolicznościowe przemówienie wygłosił m.in. prezes oddziału Związku Literatów Polskich w Szczecinie Leszek Dembek, organizacji w której popularny Geniek w latach 1989 – 1990 był prezesem.
W pożegnaniach podkreślano związki Eugeniusza Daszkowskiego z Wyszkowem. Rodzinne miasto zmarłego i powiat wyszkowski reprezentowali burmistrz Grzegorz Nowosielski oraz wicestarosta Leszek Marszał, którzy w imieniu mieszkańców, samorządów, organizacji pozarządowych (w tym wyszkowskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej) oddali hołd Honorowemu Obywatelowi. 
Eugeniusz Andrzej Daszkowski urodził się 4 lutego 1930 roku w Wyszkowie, gdzie skończył szkołę podstawową i średnią. Z morzem zetknął się po raz pierwszy jako siedemnastolatek, na kursach pracy morskiej, organizowanych przez Centrum Wychowania Morskiego. W 1950 r. ukończył Wydział Nawigacyjny Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie, a 6 lat później Wydział Ekonomiczny Transportu Politechniki Szczecińskiej. Dowodził wieloma statkami, także pod obca banderą. W latach 1972-78 był rektorem Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie.
Jest autorem kilkunastu książek o tematyce morskiej, ale dla wyszkowian najważniejsze są wydane w 1996 r. autobiograficzne wspomnienia „Mój Wyszków”, obejmujące lata 1930-1948 oraz wydane w 2000 r. „Wyszkowskie wspomnienia”, będące kontynuacją „Mojego Wyszkowa”. 
Eugeniusz Andrzej Daszkowski na wieczną wachtę odszedł 27 marca. Miał 91 lat. Do ostatnich dni pisał…
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Burmistrz odpowiada nauczycielom Gimnazjum nr 2

Burmistrz odpowiada nauczycielom Gimnazjum nr 2

Szanowni Państwo
Nauczyciele Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie
Dobro ucznia w szkole było, jest i będzie priorytetem polityki oświatowej Gminy Wyszków. Wysoka jakość edukacji, wychowania, bezpieczeństwo i możliwość rozwijania pasji i talentów, ale także równe szanse dla wszystkich uczniów w naszych szkołach to wartości, które cenimy i realizujemy od lat. Także reformę edukacji wdrażamy w duchu tych wartości. Właśnie otrzymaliśmy pozytywną opinię Kuratorium Oświaty o zreformowanej sieci i obwodach gminnych szkół.
zobacz więcej
Interwencja: Wycięte przez pomyłkę

Interwencja: Wycięte przez pomyłkę

Niemałe wzburzenie wśród mieszkańców Wyszkowa wywołało ścięcie okazałych pąków hortensji rosnących na rabatach przy ul. Sowińskiego. Pracownik firmy odpowiedzialnej za utrzymani zieleni w mieście zrobił to… przez pomyłkę. Firma ma dwa tygodnie na posadzenie nowych kwiatów.
zobacz więcej
Ogromny sukces sportowców z ZSS w Brańszczyku (foto)

Ogromny sukces sportowców z ZSS w Brańszczyku (foto)

W czwartek 8 czerwca uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku uczestniczyli w XVIII Międzypowiatowym Mityngu Lekkoatletycznym, który odbył się na stadionie miejskim w Pułtusku. To wyjątkowa, corocznie organizowana impreza sportowa, która skupia wielu zawodników z różnych placówek kształcenia specjalnego.
zobacz więcej
Rowerzyści, uważajcie!

Rowerzyści, uważajcie!

Policja weźmie pod lupę młodych rowerzystów, którzy nie zważają na maluchy ze Szkoły Podstawowej nr 1. To efekt interwencji naszej czytelniczki.
zobacz więcej