Wyszków pożegnał kapitana Daszkowskiego (FOTO)

Od czytelników

Wyszków pożegnał kapitana Daszkowskiego (FOTO)

07.04.2021
autor: Urząd Miejski w Wyszkowie, LM
W wtorek 6 kwietnia w Szczecinie odbyły się uroczystości pogrzebowe Eugeniusza Andrzeja Daszkowskiego, kapitana żeglugi wielkiej, Honorowego Obywatela Wyszkowa, pisarza marynisty, autora książek o Wyszkowie. Na uroczystościach nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszego miasta.
 
Kapitan od kilkudziesięciu lat mieszkał w Szczecinie. Tam również, na Cmentarzu Centralnym odbył się ceremoniał pogrzebowy. Cmentarz Centralny w Szczecinie to największa nekropolia w Polsce, a trzecia w Europie i jedna z największych na świecie, wzorowana na nekropoliach Hamburga i Wiednia. Obecnie zajmuje powierzchnię 172,33 hektara. Od założenia cmentarza pochowano na nim ponad 300 tys. osób.
Cmentarz Centralny jest też jednym z najpiękniejszych parków przyrodniczych miasta Szczecina.
Ze względu na epidemiologiczne obostrzenia, uroczystość pogrzebowa Eugeniusza Andrzeja Daszkowskiego była bardzo skromna. Odbyła się w Kaplicy Cmentarnej (Hauptkapelle), skąd kondukt żałobny przeszedł na Aleję Zasłużonych Kombatantów, która sąsiaduje z ulicą Ku Słońcu (miejsce pochówku: CC-4E-12-6). Pożegnalne 5 klangów na dzwonie okrętowym oraz dźwięk trąbki dopełniły tradycji pożegnań ludzi morza.
Zmarłego żegnała rodzina, przyjaciele, poczty sztandarowe, uczelnie, w tym licznie reprezentowana Akademia Morska w Szczecinie (wystawiła wartę honorową), stowarzyszenia, kombatanci, marynarze, literaci. Okolicznościowe przemówienie wygłosił m.in. prezes oddziału Związku Literatów Polskich w Szczecinie Leszek Dembek, organizacji w której popularny Geniek w latach 1989 – 1990 był prezesem.
W pożegnaniach podkreślano związki Eugeniusza Daszkowskiego z Wyszkowem. Rodzinne miasto zmarłego i powiat wyszkowski reprezentowali burmistrz Grzegorz Nowosielski oraz wicestarosta Leszek Marszał, którzy w imieniu mieszkańców, samorządów, organizacji pozarządowych (w tym wyszkowskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej) oddali hołd Honorowemu Obywatelowi. 
Eugeniusz Andrzej Daszkowski urodził się 4 lutego 1930 roku w Wyszkowie, gdzie skończył szkołę podstawową i średnią. Z morzem zetknął się po raz pierwszy jako siedemnastolatek, na kursach pracy morskiej, organizowanych przez Centrum Wychowania Morskiego. W 1950 r. ukończył Wydział Nawigacyjny Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie, a 6 lat później Wydział Ekonomiczny Transportu Politechniki Szczecińskiej. Dowodził wieloma statkami, także pod obca banderą. W latach 1972-78 był rektorem Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie.
Jest autorem kilkunastu książek o tematyce morskiej, ale dla wyszkowian najważniejsze są wydane w 1996 r. autobiograficzne wspomnienia „Mój Wyszków”, obejmujące lata 1930-1948 oraz wydane w 2000 r. „Wyszkowskie wspomnienia”, będące kontynuacją „Mojego Wyszkowa”. 
Eugeniusz Andrzej Daszkowski na wieczną wachtę odszedł 27 marca. Miał 91 lat. Do ostatnich dni pisał…
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Nauczyciele w poszukiwaniu tradycji (FOTO)

Nauczyciele w poszukiwaniu tradycji (FOTO)

W dniach 25-27 października w Uniejowie odbyła się IX Ogólnopolska konferencja naukowo- dydaktyczna  dla nauczycieli „W poszukiwaniu tradycji – dziedzictwo niematerialne w turystyce”. Organizatorem konferencji był Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji Uniwersytetu Łódzkiego. W konferencji wzięły udział nauczycielki Zespołu Szkół nr1 Joanna Borkowska-Sergiejuk i Bożena Pikora, uczące w Technikum Organizacji Turystyki i przygotowujące uczniów do Olimpiady Wiedzy o Turystyce.
zobacz więcej
Przedszkolny przegląd pieśń patriotycznych (FOTO)

Przedszkolny przegląd pieśń patriotycznych (FOTO)

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości w Przedszkolu nr 1 w Wyszkowie odbył się przegląd pieśń patriotycznych.
zobacz więcej
W listopadzie - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Co wiemy o nikotynowych alternatywach?

W listopadzie - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Co wiemy o nikotynowych alternatywach?

Jesień w pełni, większość dnia spędzamy więc w domu i coraz częściej zwracamy uwagę na porządek i miłe zapachy w naszym najbliższym otoczeniu. Kupujemy zapachowe świece, odświeżacze do ubrań, czy tzw. perełki zapachowe. Ale wrogiem może okazać się tytoń. W trzeci czwartek listopada przypada światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu (w tym roku jest to 16 listopada), zatem warto pochylić się nie tylko nad estetycznymi, ale przede wszystkim nad zdrowotnymi skutkami jego obecności w naszym życiu. Tym bardziej, że technologia oferuje dotychczasowym palaczom już całkiem spory wachlarz nikotynowych alternatyw, a o niektórych wprost mówi się także jako o narzędziach pomocnych w rozstaniu się z tym nałogiem.
zobacz więcej

OGŁOSZENIE

Zgodnie z art. 35 ust 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami Wójt Gminy Zabrodzie informuje, że

został ogłoszony wykaz nieruchomości stanowiących własność Gminy Zabrodzie przeznaczonych do najmu i dzierżawy.

Wykaz dostępny jest na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Zabrodzie ul. Wł. St. Reymonta 51, 07-230 Zabrodzie oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Zabrodzie.

Wójt Gminy Zabrodzie
Krzysztof Jezierski

Zitcom