Wyklęci przez zbrodniczy aparat komunistyczny

Od czytelników

Wyklęci przez zbrodniczy aparat komunistyczny

02.03.2023
autor: Organizatorzy
W dniu 1 marca 2023r., jak co roku w święto Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, środowisko Prawa i Sprawiedliwości z Wyszkowa uczciło pamięć polskich bohaterów.
 
Patrioci spotkali się w Wyszkowie przy pomniku Armii Krajowej, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” i ofiar terroru komunistycznego. Obchody rozpoczęły się od przypomnienia rysu historycznego przez niezastąpionego w tematyce historycznej członka PiS Mirosława Powierzę.
Warto w tym miejscu przypomnieć genezę święta Żołnierzy Wyklętych, chociaż chyba bardziej trafnie należałoby ich określać Niezłomnymi. Wyklęci zostali oni bowiem przez zbrodniczy aparat komunistyczny, który bardziej niż ich śmierci, pragnął zapomnienia pamięci o nich. Przez wiele lat polityka wymazywania z pamięci walczących z komunistycznym okupantem wydawała się odnosić skutek. Walka o przywrócenie należnego im miejsca w historii została zakończona sukcesem dzięki inicjatywie prezydenta RP profesora Lecha Kaczyńskiego, który podjął w roku 2010 inicjatywę ustawodawczą w tym zakresie. Święto zostało na stałe wpisane do polskiego kalendarza już po śmierci pana prezydenta. 
Po rysie historycznym modlitwę za poległych poprowadził kustosz sanktuarium św. Idziego ks. dr Zdzisław Golan. Następnie przybyli złożyli pod pomnikiem kwiaty oraz zapalili znicze.
Cześć i Chwała Bohaterom!
 
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość