Wtedy też była niedziela (foto)

Od czytelników

Wtedy też była niedziela (foto)

15.12.2020
autor: xRSz/foto: WS
Trzecia niedziela Adwentu AD 2020 przypadła na dzień 13 grudnia. 39 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny. Dla wielu młodych to już tylko wydarzenie z przeszłości, znane z opowieści. Internowanie, prześladowanie, lęk, niepewność o bliskich, aresztowania, godzina policyjna, ORMO, ZOMO, nazwy i pojęcia prawie nieznane dla młodzieży. Jednak w starszym pokoleniu, które doświadczyło komunistycznego terroru, wywołują ból i łzy. Osoby, które doświadczyły wprowadzonego przez WRON stanu wojennego, nie zgięły karku przed oprawcami, ale chciały ze słowami Bóg – Honor – Ojczyzna budować Polskę.
 
W parafii św. Wojciecha w Wyszkowie w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny, na której obecne były osoby, które doświadczyły stanu wojennego. Krótki rys historyczny związany z tamtymi wydarzeniami przedstawił przed Eucharystią Waldemar Sobczak. Słowa modlitwy wiernych odczytał Marek Tauter.
W homilii ks. Michał Kowalczyk nawiązał do pokory Jana Chrzciciela, a odnosząc się do historii Polski, zwrócił uwagę na wydarzenia, jakie trwają w naszym kraju. Podkreślił, że w rozmowach ważne jest własne zdanie, że trzeba się różnić, ale najważniejszą sprawą jest wzajemny szacunek, o którym często zapominamy, bo brak nam, Polakom, pokory.
Po Mszy św. młodzież ze scholi zaprezentowała uczestnikom modlitewnego spotkania kilka utworów. „Kantyczkę z lotu ptaka” autorstwa Jacka Kaczmarskiego zaśpiewali ks. Robert Szulencki i Piotr Kuchta, „Taki kraj” autorstwa Jana Pietrzaka zaśpiewała Wiktoria Kukwa, „Miejcie nadzieję” Adama Asnyka - Aleksandra Kot. Akompaniowali Izabela Michalik i Jan Książek, obsługę techniczną zapewnił Piotr Michalik. Podczas prezentowanych utworów wierni na ekranie mogli oglądać wyświetlane obrazy związane z historią Polski. 
Słowa podziękowań skierował ks. Roman Karaś – proboszcz parafii. Na koniec kwiaty przy obelisku upamiętniającym ks. Jerzego Popiełuszkę – męczennika i kapelana Solidarności złożyła Ewa Runo, zapalono znicze i odmówiono modlitwę.
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość