WOS ma głos w I Liceum Ogólnokształcącym

Od czytelników

WOS ma głos w I Liceum Ogólnokształcącym

07.06.2022
autor: Organizatorzy
„WOS ma głos” - to nazwa konkursu przedmiotowego, którego pierwsza edycja odbyła się w tym roku szkolnym z inicjatywy Katarzyny Mielcarz - nauczycielki wiedzy o społeczeństwie oraz Patrycji Ogrodzińskiej – nauczycielki języka angielskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im . C.K. Norwida.
 
Konkurs został skierowany do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych, a jego celem było rozwijanie wśród uczniów zainteresowania wielodyscyplinarnym przedmiotem, jakim jest wiedza o społeczeństwie, zachęcenie uczniów do kształtowania postaw obywatelskich, rozwijanie krytycznego myślenia, doskonalenie umiejętności publicznych wystąpień oraz promowanie różnorodnych form współpracy pomiędzy uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Konkurs realizowany był kilkuetapowo, metodą projektu. Do udziału zgłosiło się 10 drużyn, które temat swojej prezentacji mogły wybrać z następujących: 1.Subkultury młodzieżowe – znaczenie „inności” w społeczeństwie. 2. Rola dziennikarza we współczesnym świecie. 3.Wybory - święto demokracji; jak zwiększać zainteresowanie młodzieży polityką? 4. Czy świat jest „globalną wioską”? Wpływ procesów globalizacji na życie Polaków. Młodzież najczęściej decydowała się na temat pierwszy.
I etapem konkursu były warsztaty dla uczniów przeprowadzone przez Katarzynę Mielcarz, dotyczyły umiejętnego korzystania z informacji, ich selekcji, a także zdolności identyfikowania fake newsów w przekazach medialnych. Wzbogaceni o taką wiedzę uczniowie mogli przygotować swoje projekty w formie filmów, prezentacji multimedialnych, podcastów, fotoreportaży, reportaży. Liczyła się poprawność merytoryczna, oryginalność, pomysłowość ujęcia tematu, umiejętność wyrażania własnej oceny poruszanego zagadnienia. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 6 zespołów.
31 maja w siedzibie szkoły odbył się II – rozstrzygający etap. W krótkich wystąpieniach uczniowie mówili o swojej pracy nad zadaniami, a także odpowiadali na pytania sędziów. Jury w składzie: Ewa Trzcińska, Elżbieta Borzymek i Katarzyna Mielcarz zdecydowało, że zwycięstwo należy się zespołowi z SP nr 5 w składzie: Amelia Sadkowska, Alicja Deluga, Lena Wiśniewska, Anna Szyller, Patrycja Kulus, Karolina Kwiatkowska, Dawid Żuchowski. Opiekunką uczniów była Zenona Turek. Drugie miejsce zdobyły uczennice SP nr 3 w Łochowie (opiekun Katarzyna Leśniewska): Kalina Sternicka, Katarzyna Sutkowska, Marta Budnicka. Natomiast trzecie miejsce przypadło zespołowi z SP nr 5 w składzie: Zofia Rogulska, Patrycja Lewandowska, Mikołaj Jermacz, Miłosz Fidura, Oliwia Arnal, Amelia Jasionek z opiekunem Pawłem Baranowskim. Wyróżnienia otrzymali: SP Lucynów, SP Leszczydół Stary - opiekun Michał Depta oraz SP Rybno - opiekun Lidia Groszyk. 
Nagrody dla uczestników ufundowali: POMELAC, Rada Rodziców I LO i Bank Spółdzielczy w Wyszkowie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz osobom zaangażowanym w organizację przedsięwzięcia.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Niestety, mimo podejmowanych na przestrzeni lat działań edukacyjnych i kampanii społecznych, liczba palaczy na świecie, w tym również w Polsce, nie zmniejsza się. Zdaniem niektórych ekspertów, przede wszystkim z uwagi na nieodpowiednio prowadzoną pozbawioną realnego podejścia politykę antynikotynową. 
zobacz więcej
Zespół Future Perfect bezpłatnie udostępnia zestawy do nauki lekcji języka angielskiego

Zespół Future Perfect bezpłatnie udostępnia zestawy do nauki lekcji języka angielskiego

Zespół Future Perfect zachęca do skorzystania z zestawów przygotowanych przez zespół Future Perfect. Zestawy są oparte na wymaganiach leksykalnych egzaminu maturalnego, ale także nauczyciele szkół podstawowych znajdą wśród nich wiele cennych materiałów.
zobacz więcej
Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

W dniach 21-22 marca 2024r. w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku zorganizowane zostały dla uczniów tematyczne warsztaty wielkanocne. Celem, jaki przyświecał warsztatom było propagowanie i kultywowanie tradycji związanych z okresem Świąt Wielkanocnych, tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej oraz umiejętności pracy w grupie. Warsztaty były formą szkolnych rekolekcji wielkopostnych integrujących środowisko i kształtujących postawę szacunku do polskich tradycji i obrzędów.
zobacz więcej
Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

W dniach 12.03-19.03.2024 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie wyjechali na spotkanie z młodzieżą z nowej szkoły partnerskiej Gesamtschule an der Erft z Neuss. Spotkanie młodych Polaków i Niemców odbyło się dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
zobacz więcej