Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

Od czytelników

Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

06.04.2024
autor: ZSS Brańszczyk
W dniach 21-22 marca 2024r. w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku zorganizowane zostały dla uczniów tematyczne warsztaty wielkanocne. Celem, jaki przyświecał warsztatom było propagowanie i kultywowanie tradycji związanych z okresem Świąt Wielkanocnych, tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej oraz umiejętności pracy w grupie. Warsztaty były formą szkolnych rekolekcji wielkopostnych integrujących środowisko i kształtujących postawę szacunku do polskich tradycji i obrzędów.
 
Uczniowie podzieleni na grupy wzięli udział w szeregu zajęć warsztatowych. Jednymi z nich były warsztaty, na których pod opieką nauczycieli uczestnicy wykonali tradycyjne palmy wielkanocne oraz poznali symbolikę, jaką ze sobą niosą. Każdy z uczestników warsztatów zabrał do domu własnoręcznie wykonaną palmę. Zwieńczeniem warsztatów były dwie ponad 3-metrowe palmy, które tuż przed Niedzielą Palmową ozdobiły wnętrze kościoła parafialnego w Brańszczyku. 
Kolejną formą zajęć były warsztaty florystyczne, w czasie których tworzono niepowtarzalne stroiki świąteczne, które znalazły miejsce na wielkanocnych stołach w rodzinnych domach uczniów. Wykorzystując naturalne materiały, takie jak kora, mech, bazie czy bukszpan oraz dodatki świąteczne uczestnicy wykonali oryginalne ozdoby. Warsztaty florystyczne dały niepowtarzalną możliwość twórczego stworzenia własnej dekoracji wielkanocnej i zachęciły uczestników do artystycznego spojrzenia na świat, przez co rozwijały ich zdolności plastyczne i manualne.
Zgłębianiem wiedzy na temat tradycyjnych wielkanocnych potraw oraz zasad nakrywania do stołu zajmowali się uczestnicy warsztatów kulinarnych. Podczas warsztatów przygotowywali potrawy wielkanocne. Uczestnicy warsztatów zgodnie stwierdzili, że samodzielnie przygotowany posiłek smakuje najlepiej. Przygotowane przez nich śniadanie wielkanocne oraz pięknie nakryty stół były doskonałym podsumowaniem zdobytych umiejętności. 
Symbolikę koszyczka wielkanocnego oraz obrzędów świątecznych z wykorzystaniem alternatywnych metod komunikacji przybliżyli podczas apelu uczestnicy warsztatów „Tradycje Wielkanocne z AAC”. Poznaniu tradycji dodatkowo towarzyszyły zabawy logopedyczne. Uczniowie wykazali się doskonałą znajomością tradycji i obrzędów wielkanocnych oraz umiejętnością korzystania z alternatywnych metod w komunikacji. 
Jak aktywnie i praktycznie spożytkować przedświąteczny czas, pokazała kolejna grupa warsztatowa prowadząca prace porządkowe w miejscach pamięci, takich jak wojenna mogiła zbiorowa Żołnierzy na Cmentarzu Parafialnym w Brańszczyku. Ponadto zorganizowana przez uczniów szkolna zbiórka elektrośmieci przyczyniła się do dbałości o najbliższe nam środowisko przyrodnicze.
Kolejną niespodzianką były warsztaty, w trakcie których pod opieką nauczycieli języka polskiego redagowano życzenia i samodzielnie wykonywano karty świąteczne. Własnoręczne wykonane przez uczniów kartki zostały zaadresowane i wysłane do wszystkich przyjaciół szkoły. Podczas warsztatów uczestnicy zadbali, by ta piękna tradycja, czyli zwyczaj wysyłania życzeń świątecznych na tradycyjnych kartkach, nie zanikł i był przekazywany kolejnym pokoleniom.
W atmosferę zbliżających się świąt wprowadziła grupa uczestników warsztatów teatralnych. Przygotowana przez nich Inscenizacja Misterium Męki Pańskiej dzięki połączeniu doskonałej gry aktorskiej, muzyki, światła, scenografii oraz autentyczności, z jaką zostały oddane ewangeliczne sceny, wywołała wiele refleksji i wzruszeń. 
Dwa dni wytężonej pracy, zdobywania kolejnych umiejętności, bycia aktywnym uczestnikiem warsztatów, zaowocowały piękną postawą szacunku do polskich tradycji, zdobyciem szeregu kompetencji niezbędnych w codziennym życiu oraz niezwykłą umiejętnością pracy w grupie, tak przydatną w dorosłym życiu uczniów ZSS w Brańszczyku. To niezapomniane chwile i znakomite wprowadzenie w okres Świąt Wielkanocnych. 
Boże Narodzenie - PWiK
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość