Wędrująca wystawa piłsudczyków (FOTO)

Od czytelników

Wędrująca wystawa piłsudczyków (FOTO)

04.03.2022
autor: członek ZP TP, fot. Fot. T. Przygoda, GCKSiT w Brańszczyku
Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie obchodził w lutym swoje 10-lecie. Z tej okazji została też przygotowana wystawa fotograficzna. Piłsudczycy pokazali na niej, oczywiście w telegraficznym skrócie, swoją bogatą działalność. Wystawa odwiedziła już w Wyszkowie Szkołę Podstawową nr 4 i CEZiU „Kopernik”, a także szkołę w Porębie, której patronem jest Józef Piłsudski. 
 
Szkoła Podstawowa nr 4
Dzięki uprzejmości p. dyr. Ewy Runo wystawa została otwarta 13 lutego 2022 r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 4. Przygotowała ją ze Szkolnym Kołem Wolontariatu, ze zdjęć gromadzonych przez piłsudczyków, nauczycielka Ineza Pieniążek, a zwiedzili najpierw goście uroczystości jubileuszowej, a w kolejnych dniach uczniowie. 
 
CEZiU „Kopernik”  
Następnym etapem wędrówki wystawy było Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”, szkoła zaprzyjaźniona z piłsudczykami. W uroczystym apelu, zorganizowanym przez Związek Piłsudczyków, uczestniczyły klasy wojskowe z opiekunką Moniką Lipką, dyrekcja szkoły na czele z p. dyr. Moniką Kluczek oraz piłsudczycy z prezesem płk. zw. Sylwestrem Raniszewskim. W miłych słowach zostaliśmy powitani przez p. dyrektor i przedstawieni młodzieży. Dwoje nauczycieli tej szkoły, Ireneusz Elward i Monika Lipka, jest piłsudczykami i to oni opowiedzieli o swoim związku, jego początkach, działaniach i zrealizowanych przez 10 lat zadaniach. Z kolei prezes Sylwester Raniszewski mówił o wystawie, celach i formach działania związku oraz zachęcał młodzież do wstępowania w jego szeregi. 
Medal 10-lecia związku oraz podziękowania wręczył p. dyrektor oraz członkom Związku Piłsudczyków: por. zw. Teresie Przygodzie, mjr zw. Monice Lipce i ppłk. zw. Ireneuszowi Elwardowi. Podziękował szczególnie Andrzejowi Grajczykowi i jego grupie pokazowej z klas wojskowych (wystąpiła z pokazem na jubileuszu) oraz Inezie Pieniążek i jej uczniom. 
 
Szkoła w Porębie
Z Wyszkowa wystawa powędrowała do Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Porębie, gm. Brańszczyk. Dzięki niej piłsudczyków i ich działalność poznają uczniowie, pracownicy szkoły oraz rodzice. Piłsudczycy na czele z prezesem Sylwestrem Raniszewski wystawę otworzyli na uroczystym apelu. Nie zabrakło na nim przedstawicieli  gminy i parafii. Obecni byli m.in.: proboszcz ks. Andrzej Grzybowski oraz wójt prof. dr hab. Wiesław Przybylski, a także radny rady gminy Sławomir Gałązka, piłsudczyk. Miłą niespodziankę swoją obecnością sprawił lokalny poeta i sympatyk piłsudczyków Zdzisław Bloch, autor patriotycznych wierszy. Napisał też wiersz na 10-lecie związku, a na spotkanie – wiersz o powstaniu nadbużańskiego koła piłsudczyków. 
Spotkanie poprowadziła dyrektor szkoły p. Karolina Dobosz. O wystawie i działaniach związku opowiedział płk zw. Sylwester Raniszewski. Pani dyrektor wręczył pamiątkową książkę, wydaną przez piłsudczyków, i podziękowanie za zaproszenie. Dyplomy otrzymali również ks. proboszcz i Zdzisław Bloch.  
Członkowie związku – mjr zw. Sławomir Gałązka i mjr zw. Zbigniew Drobot – otrzymali z rąk prezesa okolicznościowe medale. 
Wystawa świetnie komponowała się z dekoracją sali poświęconą patronowi szkoły. Chór zaśpiewał m.in. „My, Pierwsza Brygada” i „Jedzie, jedzie na Kasztance”, a uczniowie recytowali wiersze o Józefie Piłsudskim autorstwa Zdzisława Blocha. 
Związek Piłsudczyków i pani dyrektor mają nadzieję, że to spotkanie to dopiero początek bliższej współpracy związku ze szkołą. 
Uroczystość zakończyło zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przed pomnikiem patrona szkoły J. Piłsudskiego.
SPECTRUM 2022
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zalety sal weselnych położonych nad morzem

Zalety sal weselnych położonych nad morzem

Ceremonia ślubna i piękna sala weselna nad morzem to marzenie niejednej pary. Malownicze krajobrazy nadmorskich miejscowości idealnie wpisują się w obraz wymarzonego ślubu i wesela. Bałtyk to nie tylko miejsce na wakacyjny urlop, ale i doskonała lokalizacja do świętowania takich uroczystości, jak zawarcie związku małżeńskiego. Planujecie wesele? Zaskoczcie gości i przygotujcie coś niecodziennego. Poproście, aby świętowali z Wami ten szczególny dzień w wyjątkowej nadmorskiej scenerii. Zabierzcie ich w przepiękne miejsce, nawet jeśli znajduje się ono z dala od domu. Sala weselna nad morzem ma wiele zalet! Jakich?
zobacz więcej
Smacznie, zdrowo i zimowo (foto)

Smacznie, zdrowo i zimowo (foto)

Jedni podczas wspólnego przygotowywania posiłków, inni podczas zimowych zabaw na śniegu - tak integrują się uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku. 
zobacz więcej
Chętni do opłacania niższych składek

Chętni do opłacania niższych składek

Od początku lutego w województwie mazowieckim do „małego ZUS” zgłosiło się dodatkowo 5.610 przedsiębiorców. Ulga działa od 2019 r. i uprawnia do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne. W regionie dokumenty zgłoszeniowe złożyło już łącznie ponad 44 tys. osób.
zobacz więcej
Co wiemy o nowym Apple Watch Series 6?

Co wiemy o nowym Apple Watch Series 6?

Apple Watch to bez wątpienia innowacyjne urządzenie, które zachwyca nie tylko designem, ale i funkcjonalnością. To nieodłączny element, który sprawia, że trening jest jeszcze lepszy. Co wiemy o nowym Apple Watch Series 6?
zobacz więcej