Warsztaty „Parasol” w Komorowie (foto)

Od czytelników

Warsztaty „Parasol” w Komorowie (foto)

07.11.2019
autor: Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5 Mazowieckiej Brygady OT
6 listopada w Komorowie, w ramach projektu „Parasol”, eksperci z zakresu zarządzania kryzysowego i przedstawicieli administracji samorządowej spotkali się z żołnierzami 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jest to druga edycja „Parasola” na terenie odpowiedzialności 5MBOT, a trzecia na terenie Mazowsza.
 
Jednodniowe warsztaty tym razem zostały zorganizowane dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, na co dzień odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe na terenie rejonu odpowiedzialności 52 batalionu 5 Brygady, czyli w powiatach: ostrołęckim, ostrowskim, makowskim, pułtuskim oraz wyszkowskim. Miały one na celu przygotować samorządy oraz służby i instytucje im podległe do współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej, by skutecznie wykorzystywać potencjał wojska. W warsztatach udział wzięło ponad 60 osób, m.in. starostowie, wójtowie, burmistrzowie, przedstawiciele WKU, Policji, Straży Pożarnej, Nadleśnictwa.
Wczorajsze spotkanie odbyło się z podziałem na dwa moduły, pierwszy – teoretyczny, podczas którego przedstawiciele 5 MBOT zapoznali zgromadzonych z możliwościami Terytorialsów w zakresie wsparcia władz, jak i pozostałych służb mundurowych w działaniach kryzysowych. Podczas spotkania głos zabrał również wicestarosta ostrowski, który przedstawił system zarządzania kryzysowego na poszczególnych szczeblach samorządu terytorialnego. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że powstanie WOT sprawiło, że samorządy czują rzeczywiste wsparcie wojska. – Dziś dowiedzieliśmy się, na jakie siły i środki z waszej strony możemy liczyć – mówił.
Moduł drugi „Parasola” to pokaz sprzętu wchodzącego w skład Modułu Zadaniowego, który od stycznia br. wystawia w gotowości każdy batalion mazowieckiej Brygady. W skład zaprezentowanego modułu zadaniowego wchodziło kilkanaście pojazdów, w tym: samochody ciężarowo-terenowe, cysterna wodna, agregat prądotwórczy, wóz zabezpieczenia technicznego, sanitarka, pojazdy czterokołowe typu „quad” oraz maszt oświetleniowy, sprzęt inżynieryjny i środki łączności. Zaprezentowany moduł był tylko przykładowym zestawieniem sprzętu, jego skład może być dostosowywany do konkretnej sytuacji i potrzeb. Drugi panel to także prezentacja Zespołu Oceny Wsparcia, który 5MBOT utrzymuje w całodobowej gotowości.
Oprócz Modułu Zadaniowego i Zespołu Oceny Wsparcia do systemu zarządzania kryzysowego należy jeszcze Moduł wsparcia Odbudowy wypełniający niszę, która powstaje po tym, jak siły i środki użyte w sytuacji kryzysowej kończą swoje działanie. Już po minięciu bezpośredniego zagrożenia, zespół WOT może brać udział w przywracaniu normalnego funkcjonowania na terenach dotkniętych skutkami kryzysu.
Elementy systemu zarządzania kryzysowego WOT stanowią integralną część sytemu zarządzania kryzysowego resortu obrony narodowej. Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej siły i środki 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zostały włączone do systemu zarządzania kryzysowego.
Kolejne trzy warsztaty zorganizowane zostaną jeszcze w tym roku, w rejonach odpowiedzialności pozostałych batalionów mazowieckiej brygady.
Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służy ponad 22 tys. żołnierzy, z czego ponad 2 tys. stanowią żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Niestety, mimo podejmowanych na przestrzeni lat działań edukacyjnych i kampanii społecznych, liczba palaczy na świecie, w tym również w Polsce, nie zmniejsza się. Zdaniem niektórych ekspertów, przede wszystkim z uwagi na nieodpowiednio prowadzoną pozbawioną realnego podejścia politykę antynikotynową. 
zobacz więcej
Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

W dniach 21-22 marca 2024r. w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku zorganizowane zostały dla uczniów tematyczne warsztaty wielkanocne. Celem, jaki przyświecał warsztatom było propagowanie i kultywowanie tradycji związanych z okresem Świąt Wielkanocnych, tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej oraz umiejętności pracy w grupie. Warsztaty były formą szkolnych rekolekcji wielkopostnych integrujących środowisko i kształtujących postawę szacunku do polskich tradycji i obrzędów.
zobacz więcej
Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

W dniach 12.03-19.03.2024 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie wyjechali na spotkanie z młodzieżą z nowej szkoły partnerskiej Gesamtschule an der Erft z Neuss. Spotkanie młodych Polaków i Niemców odbyło się dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
zobacz więcej
Zespół Future Perfect bezpłatnie udostępnia zestawy do nauki lekcji języka angielskiego

Zespół Future Perfect bezpłatnie udostępnia zestawy do nauki lekcji języka angielskiego

Zespół Future Perfect zachęca do skorzystania z zestawów przygotowanych przez zespół Future Perfect. Zestawy są oparte na wymaganiach leksykalnych egzaminu maturalnego, ale także nauczyciele szkół podstawowych znajdą wśród nich wiele cennych materiałów.
zobacz więcej