Walka z Covid-19: środki dla szpitali

Od czytelników

Walka z Covid-19: środki dla szpitali

12.10.2020
autor: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Mazowsze realizuje obecnie jeden z największych projektów unijnych. Zaangażowanych zostało już 195 mln zł z puli 255 mln zł. Dzięki tym środkom samorząd Mazowsza zakupił już ponad 17,4 mln środków ochrony osobistej i ponad 39 tys. sprzętu i wyposażenia. Wśród 75 partnerów projektu jest również wyszkowski szpital.
 
- Zakupiliśmy także testy, aby personel medyczny mógł uzyskać szybką diagnostykę. Cały czas monitorujemy sytuację i przekazujemy nasze wsparcie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Do tej pory zaangażowaliśmy już ponad 195 mln zł – mówi marszałek województwa Adam Struzik.
255 mln zł na walkę z COVID-19
Samorząd Mazowsza jako pierwszy polski region zdecydował się na uruchomienie środków unijnych na walkę z COVID-19. W projekcie bierze udział 75 partnerów z całego województwa. Są wśród nich zarówno szpitale wojewódzkie, miejskie, akademickie, jak i powiatowe. Niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej trafiły także do stacji pogotowia ratunkowego. 
Do tej pory władze Mazowsza zakupiły ponad 17,4 mln środków ochrony osobistej. - Zapewnienie środków ochrony osobistej było priorytetem. Wiele placówek borykało się z ich brakiem, a bez tego personel medyczny nie mógłby udzielać pomocy pacjentom. To wciąż towar deficytowy. A przecież każdego dnia szpitale wykorzystują go w ogromnych ilościach - zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.
Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza do placówek medycznych trafiło również ponad 39,6 tys. sztuk niezbędnego wyposażenia i sprzętu medycznego. - Od pierwszych dni pandemii placówki medyczne informowały o brakach w środkach ochrony osobistej czy w sprzęcie i wyposażeniu. Dlatego bez namysłu zdecydowaliśmy się na uruchomienie środków unijnych. Dzięki temu w dość krótkim czasie do szpitali trafiał zarówno drobny sprzęt w postaci termometrów czy aparatów do mierzenia ciśnienia, jak i ten większy, często ratujący zdrowie i życie pacjentów. Mam tu na myśli respiratory, łóżka do intensywnego nadzoru, kardiomonitory czy defibrylatory - mówi Janina Ewa Orzełowska.
Wśród 75 partnerów projektu jest 6 z subregionu ostrołęckiego, wśród nich Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie.
Do tej pory do placówek z subregionu ostrołęckiego trafiło blisko 800 tys. środków ochrony osobistej, w tym: ponad 475,2 tys. rękawiczek, ponad 254,7 tys. maseczek (FFP2 I KN95, FFP3, chirurgicznych/medycznych), 25,5 tys. litrów płynów do dezynfekcji, ponad 15,3 tys. ochraniaczy na buty, ponad 14,3 tys. kombinezonów, ponad 7 tys. fartuchów, ponad 4,6 tys. przyłbic i 3 tys. gogli.
Samorząd Mazowsza zakupił dla nich także ponad 720 sztuk sprzętu i wyposażenia, w tym m.in. 10 kardiomonitorów, 5 defibrylatorów, tomograf komputerowy, mobilny aparat RTG, 20 łóżek do intensywnego nadzoru, 2 urządzenia do kompresji klatki piersiowej, 15 respiratorów, 22 urządzenia do dekontaminacji/zamgławiania/ozonowania powietrza, 210 pulsoksymetrów, 200 aparatów do mierzenia ciśnienia, a także 200 termometrów i 30 butli tlenowych.
Ponadto, dla stacji pogotowia ratunkowego w Ostrołęce, samorząd Mazowsza zakupił ambulans typu C oraz specjalny pojazd do przewozu osób zakażonych niewymagających pomocy ratowników medycznych.

 
Rusza nabór na dostawę środków ochrony
W związku z rosnącą liczba osób zarażonych koronawirusem, rośnie zapotrzebowanie szpitali na środki ochrony osobistej. Dlatego po raz kolejny samorząd województwa mazowieckiego zaprasza producentów do udziału w naborze. Poszukiwane są przede wszystkim firmy oferujące jednorazowe rękawiczki nitrylowe, kombinezony ochronne, a także fartuchy ochronne, barierowe i chirurgiczne. Oferty należy przesłać do 22 października na adres covid19_oferty@mazovia.pl. Więcej informacji na www.mazovia.pl. 
Wkrótce planowany jest także zakup aparatów RTG i tomografów.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość