Wakacyjna wyprawa do Lublina (foto)

Od czytelników

Wakacyjna wyprawa do Lublina (foto)

06.07.2017
autor: Grajcyli skład
Kontynuując atrakcyjne rozpoczęcie wakacji, w pięć dni po spływie kajakowym rzeką Omulew i wycieczce na forty różańskie, naszą streetworkerską grupą „Grajcyli skład” ruszyliśmy na zwiedzanie Lublina i jego atrakcji.
Wyjazd zaczął się pod górkę: korki, później dwie nawałnice, ale dotarliśmy szczęśliwie. Skansen wsi lubelskiej jest kapitalnie urządzony i naprawdę duży. Oprócz zabytków, uwagę dzieci i młodzieży przyciągały zwierzęta (szczególnie małe kózki i źrebak) w odtworzonych wiernie zagrodach wiejskich, rynek małego miasteczka a nawet starusieńki cmentarz. Szybko się zmęczyliśmy, ponieważ zwiedzania było bardzo dużo, a pogoda nie rozpieszczała. Powietrze było duszne i nasycone wilgocią i do tego momentami mocno przypiekające słońce. Po zaspokojeniu pragnienia ruszyliśmy do miejsca zadumy, obozu koncentracyjnego w Majdanku. Czas szybko płynął, a upał dokuczał, ale znaleźliśmy jeszcze trochę siły, by jeszcze w drodze powrotnej zwiedzić klimatyczne, lubelskie Stare Miasto. Tu młodzież wysłuchała kilku legend, w tym jedną o kamieniu nieszczęścia i skutkach, jakie mogą być po jego dotknięciu. Zaś jeden z naszych niewiernych mógł doświadczyć tego na sobie. Gdy na zakończenie zwiedzania udaliśmy się na lody, a ów niedowiarek po kupieniu apetycznego loda, patrząc się w dół skomentował: i po co ja go dotykałem (miał na myśli kamień nieszczęścia), teraz będę jadł samą muszelkę…
Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków i realizowanego od roku 2015 przez Fundację „Nad Bugiem”.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Każdy głos na wagę złota

Każdy głos na wagę złota

Rozpoczęło się głosowanie na laleczki zgłoszone do programu "Wszystkie kolory świata". Szkołę Podstawową nr 2 reprezentuje podwórkowy żartowniś Piotrek. Do wygrania koncert Majki Jeżowskiej.
zobacz więcej
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (foto)

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (foto)

W piątek 4 października uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku wzięli udział w akcji edukacyjnej Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
zobacz więcej
Matematyczny spacer ścieżkami przyrody (foto)

Matematyczny spacer ścieżkami przyrody (foto)

Uczniowie klasy 7 Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie wzięli udział w konkursie matematyczno-przyrodniczym pod hasłem: „Matematyczny spacer ścieżkami przyrody”, organizowanym w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ostrołęce. Zajęli w nim I miejsce. 
zobacz więcej
Felieton europosła: Ludobójstwo z polityką w tle*

Felieton europosła: Ludobójstwo z polityką w tle*

11 lipca 1943 roku to była niedziela. Polacy licznie gromadzili się w kościołach na mszy. Właśnie dlatego dla ukraińskich nacjonalistów był to idealny moment na atak. Niemal 100 miejscowości na Wołyniu zaatakowały oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii. Towarzyszyli im uzbrojeni w siekiery, kosy czy widły ukraińscy chłopi. Brutalnie mordowali wszystkich – od niemowlęcia do starca. Krwawa Niedziela to apogeum rzezi wołyńskiej. Gehenna mieszkańców polskich miejscowości na Kresach Wschodnich trwała jednak wiele miesięcy. Na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej Ukraińcy zamordowali (według ostrożnych szacunków) ponad 100 tysięcy Polaków – swoich sąsiadów, z którymi żyli w zgodzie od pokoleń. Ta wielka zaplanowana zbrodnia ma jedno słuszne i prawdziwe określenie – ludobójstwo.
zobacz więcej