W jakich sytuacjach można ubiegać się o odszkodowanie w Wielkiej Brytanii?

Od czytelników

W jakich sytuacjach można ubiegać się o odszkodowanie w Wielkiej Brytanii?

21.05.2020
autor: Materiał zewnętrzny
W zasadzie każda sytuacja, która doprowadziła do jakiegokolwiek urazu i za którą ponosi odpowiedzialność osoba trzecia, zalicza się do spraw o odszkodowanie. Rodzajów takich sytuacji jest wiele. Potknęliśmy się, ugryzł nas pies, uderzyło w nas auto, zostaliśmy zaniedbani przez lekarza lub kosmetyczkę — możemy ubiegać się o rekompensatę.
 
Wskażemy przykłady różnych spraw, jednak jeśli Twój przypadek nie został opisany, oznacza to tylko tyle, że nie jest na tyle częsty, ale najprawdopodobniej również może zostać uwzględniony. Najlepiej więc skontaktować się z firmą odszkodowawczą, która w profesjonalny sposób oceni sytuację i od razu zaoferuje pomoc.
 

Urazy

W tej kategorii można by wymienić wszystkie części ciała. Niezależnie, czy uraz dotyczy ręki, nogi, oka czy nosa — każdy uraz, za którego winę ponosi osoba trzecia, uprawnia nas do wnioskowania o odszkodowanie. Dlaczego mamy pokrywać z własnej kieszeni koszty leczenia i wszelkie inne wydatki związane z powrotem do zdrowia?
 

Wypadki podczas pracy 

Należą do jednych z najczęstszych spraw o odszkodowanie. Najczęściej można spotkać się ze sprawami o nękanie przez pracodawcę lub współpracowników, a z urazów fizycznych o zatrucie azbestem, zespół cieśni nadgarstka czy urazy pleców.
 

Wypadki na drodze

Do takich zaliczamy: wypadki rowerowe, autokarowe, autobusowe, samochodowe, motocyklowe, uwzględniające pieszych i tak dalej. To również jedne z najczęstszych i najprostszych spraw o odszkodowanie. Z reguły nie ma problemu z dowiedzeniem, kto ponosi odpowiedzialność za wypadek, nawet jeśli druga strona się do tej odpowiedzialności nie przyznaje. Wszystkie koszty pokryte zostaną z ubezpieczenia.
 

Zaniedbanie medyczne

Do najczęstszych spraw z kategorii zaniedbania medycznego należą sprawy związane z porodem, operacją czy przepisaniem błędnych recept. Zaniedbanie medyczne niesie za sobą z reguły bardzo poważne konsekwencje, czasem nawet przepłaca się je życiem. Takie wnioski o odszkodowanie może wnosić osoba trzecia, związana z osobą poszkodowaną, na przykład członek rodziny nieszczęśliwego pacjenta.
 

Krzywdy wskutek przestępstwa/wykroczenia

Tutaj możemy wskazać tak oczywiste sprawy, jak napaść czy kradzież, ale także ugryzienie przez psa czy przemoc domową. Jeśli doznaliśmy urazu bądź krzywdy psychicznej z ręki drugiej osoby, przysługuje nam odszkodowanie. Takie sprawy bywają nie tylko trudne technicznie, ale także często wyczerpujące emocjonalnie. Warto jednak szukać sprawiedliwości. Po wygraniu sprawy poczujemy się lepiej, nie tylko ze względu na rekompensatę finansową, ale przede wszystkim z poczucia, że pewien rozdział został zamknięty.
 

Inne

Do innych sytuacji należą nieszczęśliwe wypadki związane na przykład z potknięciem się czy upadkiem z wysokości. Choć pozornie może wydawać się, że ponosimy odpowiedzialność za nasze potknięcie się, nie musi tak być. Duże znaczenie ma to, w jakich okolicznościach się to stało i do kogo należy teren, na którym doszło do wypadku. Oprócz tego możemy uzyskać odszkodowanie za źle przeprowadzoną usługę, która w jakiś sposób doprowadziła do naszej krzywdy, na przykład źle przeprowadzony zabieg makijażu permanentnego u kosmetyczki.
 
Dowiedz się więcej lub porozmawiaj z prawnikami z Insito na czacie na: Insito-odszkodowania.uk
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość