Uczniowie wyszkowskiej Piątki i szkoły niemieckiej spotkali się na terenie obozu w Dachau (FOTO)

Od czytelników

Uczniowie wyszkowskiej Piątki i szkoły niemieckiej spotkali się na terenie obozu w Dachau (FOTO)

15.11.2021
autor: Anna Szymańska-Grodzka, Zofia Jeż
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w dniach 23-30 października mieli możliwość realizowania projektu „Zachować pamięć – program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży”. W miejscu pamięci terroru hitlerowskiego w Dachau koło Monachium spotkali się z młodzieżą szkoły partnerskiej z Leif Eriksson Gemeinschaftschule z Kiel.
 
W rozumieniu tego programu miejscami pamięci są te, które upamiętniają ofiary terroru hitlerowskiego i znajdują się na terenie byłych gett, więzień, ośrodków eutanazji, miejsc masowych zbrodni, obozów: pracy, koncentracyjnych i zagłady.
Projekt powstał przy wsparciu finansowym PNWM.
Trudne relacje między Polską a Niemcami, a w szczególności te, które odnoszą się do historii II wojny światowej, często są tematem spotkań polsko-niemieckiej młodzieży. Wspólne poznawanie i badanie przeszłości może, a nawet powinno być podstawą do rozważań o teraźniejszości i przyszłości. Rozmowy młodych ludzi dotyczyły tematyki ksenofobii, wykluczenia, przemocy i uprzedzeń, poszukiwali oni odniesień do nich w swoim życiu i mogli przedyskutować możliwości reagowania na takiego rodzaju problemy społeczne. Projekt w ten sposób ma wpływ na rozwój odwagi cywilnej i dojrzałości obywatelskiej jego uczestników.
Uczestnicy projektu mieli czterodniowe warsztaty w Max Mannheimer Studienzentrum z pracownikami MMZ. Uczniowie pracowali w grupach, poznawali historię KZ Dachau , opracowywali biografie więźniów.
Nie zabrakło nam czasu na zwiedzanie. Zwiedziliśmy Berlin i bawiliśmy się na Tropical Island. Niezapomnianym punktem wycieczki było Monachium ze sławną w tym mieście BMW Welt Alianz Areną, Deutsche Museum i przepięknym Marienplatz. Jednym z ostatnich punktów programu była zabawa w Legolandzie koło Gutznurga.
Oczywiście nawiązały się nowe przyjaźnie oraz sympatie pomiędzy uczestnikami wymiany i ciężko było nam się rozstać. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie. Dziękujemy naszej Gminie Wyszków za pamiątki, ciekawe gadżety z naszego pięknego miasta.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Uczniowie „Norwida” testowali „Grę na start – przedsiębiorczość na planszy”

Uczniowie „Norwida” testowali „Grę na start – przedsiębiorczość na planszy”

Uczniowie klasy III Cn I LO im. C.K. Norwida w Wyszkowie, jako jedni z grona uczniów pięciu szkół w Polsce testowali pakiet „Przedsiębiorczość na planszy”, który powstał w ramach projektu „Gra na start! Edukacja przedsiębiorcza młodzieży z wykorzystaniem planszowej gry edukacyjnej”, realizowanego przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej z siedzibą w Gdyni z Narodowym Bankiem Polskim, w ramach programu edukacji ekonomicznej.
zobacz więcej
Nowe zasady segregacji śmieci od 1 lipca – co się zmienia?

Nowe zasady segregacji śmieci od 1 lipca – co się zmienia?

Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące sposobu segregacji odpadów. W tym dniu wszedł w życie Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO), według którego wszelkie odpady dzieli się na 4 główne kategorie. Na tych zasadach odbywać ma się również selektywna ich zbiórka, dzięki czemu więcej odpadów będzie poddawane recyklingowi. Co ta zmiana oznacza dla przeciętnego Kowalskiego?
zobacz więcej
Dlaczego we Władysławowie warto zdecydować się na apartament?

Dlaczego we Władysławowie warto zdecydować się na apartament?

Władysławowo to najdalej na północ wysunięte miasto w Polsce, położone u nasady Półwyspu Helskiego. Można tu obserwować zarówno wschody, jak i malownicze zachody słońca, a latem jest tutaj najdłuższy dzień w Polsce. Sprzyjający mezoklimat, zapewniający stosunkowo dużą liczbę dni słonecznych w roku, sprzyja plażowaniu, a sąsiedztwo otwartego morza oraz spokojniejszej Zatoki Puckiej umożliwia uprawianie różnorodnych sportów wodnych. 
zobacz więcej
Wyższe renty socjalne

Wyższe renty socjalne

1 września renty socjalne wrosną z 865,03 zł do 1.029,80 zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeliczy je z urzędu. ZUS wypłaci podwyższone świadczenie wraz z wyrównaniem od czerwca maksymalnie do 30 września.
zobacz więcej