Tysiące niebezpiecznych stron

Od czytelników

Tysiące niebezpiecznych stron

01.03.2021
autor: Ministerstwo Cyfryzacji
Na liście ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami jest już ponad 10 tysięcy adresów.
 
- Na listę trafiają strony wyłudzające dane lub pieniądze. Każde zgłoszenie jest weryfikowane w CSIRT NASK. Kiedy podejrzenia okazują się prawdziwe – strona trafia na listę ostrzeżeń, użytkownicy są ostrzegani przed wejściem na taką stronę, a operatorzy mogą ograniczać obsługę takiej strony. W niektórych wypadkach powiadamiane są też organy ścigania - prokuratura i policja - tłumaczy minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. 
Kto może zgłosić podejrzaną stronę? Każdy. Wystarczy wypełnić internetowy formularz. 
Lista jest dostępna publicznie. 
Cyberprzestępcy nie mają litości. Ostatnie miesiące i tygodnie to czas ich wyjątkowej aktywności. Aby okraść, wykorzystają m.in. nasz lęk, niepokój o bliskich i chęć zadbania o zdrowie. Dlatego tak ważne, aby zachować czujność.
Oto kilka prostych sposobów, jak o to zadbać:
Dokładnie sprawdzajcie wygląd i adres strony (na pierwszy rzut oka może nie różnic się od tego oficjalnego, ale wystarczy się przyjrzeć, by znaleźć np. drobną literówkę), na której podajecie dane logowania, dane osobowe czy karty płatniczej.
Nie działajcie pod presją czasu, uważajcie na maile, SMS-y, strony internetowe, aplikacje i telefony, które skłaniają do natychmiastowego działania.
Uważajcie na sensacyjne wiadomości, strony wymagające dodatkowego logowania, również te udostępniane z kont znajomych w mediach społecznościowych.
Weryfikujcie źródła informacji zanim podejmiecie działania na ich podstawie lub je powielicie.
Pamiętajcie, że szczepienia przeciwko koronawirusowi są bezpłatne i dobrowolne. Nie jest wymagane dokonywanie żadnych opłat, ani wypisywanie się z rejestracji. Oficjalne informacje o szczepieniach znajdziecie na stronie https://www.gov.pl/szczepimysie, a inne oficjalne i prawdziwe informacje o sytuacji epidemicznej (w tym o dostępnych aplikacjach) na https://www.gov.pl/koronawirus 
Jeśli nie jesteście pewni, że dana informacja jest prawdziwa - skontaktujcie się z rzekomym nadawcą innym znanym kanałem i/lub poszukajcie potwierdzenia informacji w innych źródłach.
Zgłaszajcie do CSIRT NASK każdą podejrzaną stronę, a także wiadomości e-mail i SMSy, które mogą wyłudzać dane. Formularz znajdziecie na stronie https://incydent.cert.pl
 
Zgłoś, nie czekaj
Aby nas okraść, cyberprzestępcy chwytają się różnych sposobów. Najczęstsza metoda ich działania to tzw. phishing. Ta nazwa nie przez przypadek budzi dźwiękowe skojarzenia z fishingiem, czyli - po angielsku - łowieniem ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną „przynętę”.
Phishing to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS. Stosujący go cyberprzestępcy wykorzystują znaną technikę, która ma spowodować że podejmiemy działania zgodne z ich zamierzeniami. To dlatego kuszą nas sensacyjnymi tytułami, rzekomymi niepowtarzalnymi ofertami, czy promocjami, które nigdy więcej się nie powtórzą. Są przy tym bezwzględni. Często podszywają się np. pod firmy kurierskie, urzędy, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych. Coraz częściej wykorzystują do tego komunikatory i portale społecznościowe. 
- Cyberprzestępcy nie ustają w wysiłkach, by stale tworzyć nowe metody oszukiwania nas, czy wyłudzenia naszych pieniędzy lub danych. Dlatego my także nieustannie musimy być czujni. Weryfikujmy informacje, nie działajmy w emocjach, a jeśli mamy pewność, że jesteśmy świadkami przestępstwa, zgłaszajmy to - radzi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
A gdzie i jak to zgłosić? Wystarczy wejść na stronę https://incydent.cert.pl i wypełnić dostępny tam formularz.
 
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Czym jest poduszka finansowa?

Czym jest poduszka finansowa?

Z problemami finansowymi boryka się nie jeden Polak. Niespodziewane wydatki potrafią mocno obciążyć domowy budżet i pogorszyć płynność finansową. Dlatego niezwykle istotne jest budowanie solidnej poduszki finansowej. I choć poduszka finansowa nie jest tak miękka i puszysta jak ta do spania, to pozwala na spokojny sen.
zobacz więcej
Pielgrzymka na Jasną Górę i Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej

Pielgrzymka na Jasną Górę i Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej

54 osoby związane z wyszkowskim Kołem PSOUU (rodzice – członkowie Koła z dziećmi, uczestnicy WTZ i PŚDS, uczniowie SOS-W, zaprzyjaźnione osoby) w dniach 23 - 24 października br. wzięły udział w dwudniowej pielgrzymce na Jasną Górę – najważniejszego centrum kultu Maryjnego w Polsce. Szczególny okres pielgrzymki – w Roku Miłosierdzia – w czasie modlitwy, odnowy duchowej i uczynków miłosierdzia wobec tych, którzy ich najbardziej potrzebują, tworzyły dodatkowo  atmosferę zadumy, oderwania się od bieżących trudności i zmagań. Był również okazją do pogłębienia integracji grupy. 
zobacz więcej
Pamiętaj o zgłoszeniu przewożonej gotówki

Pamiętaj o zgłoszeniu przewożonej gotówki

Osoby, które wwożą lub wywożą środki pieniężne o wartości 10 tys. euro lub wyższej (lub równowartość w innej walucie), mają obowiązek zgłosić ich posiadanie w formie pisemnej Służbie Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej.
zobacz więcej
List nauczycieli Gimnazjum nr 2 do burmistrza

List nauczycieli Gimnazjum nr 2 do burmistrza

Szanowny Panie Burmistrzu.
Dziękujemy Panu za udział w zorganizowanej przez nas debacie społecznej, dotyczącej przekształcenia Gimnazjum nr 2 w  Szkołę Podstawową nr 4  ze wszystkimi oddziałami.
zobacz więcej