Tydzień Integracji w Zespole Szkół w Wyszkowie (foto)

Od czytelników

Tydzień Integracji w Zespole Szkół w Wyszkowie (foto)

16.12.2016
autor: Magdalena Gorczyńska, Bogumiła Bórawska-Sadluk
Poniedziałek – uroczysty apel i wystawy
W poniedziałek 5 grudnia w naszej szkole rozpoczęły się obchody 15-lecia powstania klas integracyjnych. Uroczystość otworzyła wicedyrektor Wiesława Witkowska. Powitała przybyłych gości: Urszulę Mikołajczyk z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Grażynę Majewską, Zofię Kosińską – nauczycielkę, która prowadziła w naszej szkole klasę integracyjną przez wszystkie etapy, Marka Rosłońca - kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej z jej przedstawicielami, dzieci z nauczycielkami z Przedszkola Integracyjnego oraz dyrekcję szkoły – Zbigniewa Szczerbę, Barbarę Jagielską, Bożenę Zawłocką, a także obecnych uczniów i nauczycieli.
Pani Wiesława podczas prezentacji multimedialnej opowiedziała o powstaniu klas integracyjnych, ich funkcjonowaniu w naszej szkole, sukcesach uczniów, ich udziale w różnych akcjach, przedsięwzięciach i imprezach. Potem Anna Ropelewska mówiła o współpracy naszych uczniów z klas integracyjnych z WTZ, OREW i wolontariatem, o udziale dzieci w różnych festiwalach, spotkaniach, warsztatach i wyjazdach. Kolejnym punktem uroczystości był występ uczniów z klasy IV a, II a i II f zatytułowany „Integracja – tolerancja”. Dzieci pokazały, że obok nas żyją różni ludzie, a wszystkim, bez względu na różnice należy się szacunek, zrozumienie i tolerancja. Występ przygotowały Zofia Jeż, Katarzyna Mroczkowska, Katarzyna Baranowska, Małgorzata Gierek i Marta Kwaśny.
Dyr. Zbigniew Szczerba w kilku słowach zdradził kulisy powstania klas integracyjnych, opowiedział o swoim osobistym zaangażowaniu w pomoc osobom z niepełnosprawnościami oraz bardzo podziękował wszystkim zaangażowanym w funkcjonowanie klas integracyjnych. Zaprosił również na sztukę napisaną i reżyserowaną przez nauczyciela j. angielskiego Nenko Genova, która zostanie wystawiona w maju 2017r. Na pamiątkę spotkania wręczył gościom i obecnym nauczycielom drobne świąteczne upominki.
Wiesława Witkowska zapoznała z harmonogramem obchodów 15-lecia klas integracyjnych w nadchodzącym Tygodniu Integracji oraz przez kolejne miesiące. Zaprosiła wszystkich na podsumowanie właśnie rozpoczętego Roku Integracji, które odbędzie się w formie festynu w czerwcu 2017r.
Po uroczystości wszyscy obecni obejrzeli wystawę „Prawa niepełnosprawnych”, zorganizowaną w holu szkoły, oraz wysłuchali wypowiedzi uczestników WTZ na jej temat. Tuż obok pojawiła się również wystawa „15 lat minęło…” ukazująca historię klas integracyjnych. Zaprezentowane zdjęcia przedstawiały poszczególne klasy z nauczycielami podczas różnych imprez, uroczystości i wydarzeń. Wystawę przygotowały Lidia Rojek, Katarzyna Mroczkowska, Joanna Piórkowska i Jolanta Rosińska.
 
Wtorek – przedstawienie, warsztaty z psychologiem, gry planszowe
We wtorek 6 grudnia gimnazjaliści z klasy IIb pod opieką Krystyny Szczuki-Wiśniewskiej przedstawili program artystyczny pt. ,,Spotkanie ze Świętym Mikołajem oraz Jasiem i Małgosią” dla klas IIa i IIc oraz dzieci z Przedszkola Bajka. Na początku Wiesława Witkowska serdecznie przywitała wszystkich gości. Potem rozpoczęło się przedstawienie. Gimnazjaliści wspaniale wcielili się w role bohaterów bajki. Widzowie z przejęciem śledzili ich przygody. Dzieci doskonale zrozumiały puentę opowiastki - zawsze trzeba słuchać rodziców i nie zbaczać ze ścieżki, bo można wpaść w tarapaty. Na zakończenie Św. Mikołaj rozdał wszystkim słodkie prezenty, a Jaś i Małgosia  kolorowanki i pyszne pierniczki.
Tego samego dnia odbyło się spotkanie dla klas Va i VIa na temat „Autysta moim kolegą”, zorganizowane przez pracowników PPP. Podczas warsztatów przeprowadzono pogadankę na temat różnych chorób, następnie chętni uczniowie wcielali się w role chorych - gestami, mimiką, zachowaniem pokazywali różne sytuacje i emocje, a pozostali odgadywali, o co chodzi. W kolejnym zadaniu dzieci na karteczkach zaznaczały, co lubią, i to, czego nie lubią, a potem dzieliły się tymi informacjami. Warsztaty nauczyły dzieci, że należy pomagać chorym, reagować na dzieci samotne, otaczać je opieką, by nie czuły się odtrącone.
Po południu odbyło się  „Wielkie Mikołajkowe Spotkanie Planszówkowe” w ramach zacieśnienia więzi międzyludzkich. Klasy VIa i VIc pod kierunkiem wychowawczyń Heleny Świderskiej i Małgorzaty Klimaszewskiej zorganizowały i przeprowadziły rozgrywki w gry planszowe, w których wzięło udział 43 uczniów. Wszyscy wspólnie uczyli się trudnej sztuki wygrywania i jeszcze trudniejszej – przegrywania. Spotkanie połączyło pokolenia - partię warcab rozegrali także wicedyrektor Wiesława Witkowska, dyrektor Zbigniew Szczerba oraz wychowawczynie obu klas. W czasie przerw do rozgrywek włączali się także młodsi uczniowie. Zmagania planszówkowe ujawniły wielkie talenty zarówno wśród warcabistów, jak i szachistów. Przyszli ekonomiści wybrali oczywiście gry finansowe. Każdy uczeń miał możliwość rozegrania kilku gier w wybranym towarzystwie. Należy zaznaczyć, że szóstoklasiści przynieśli na spotkanie ponad czterdzieści gier. Rozgrywki w gry planszowe tak bardzo spodobały się uczniom, że planowane jest kolejne spotkanie, które zostanie poświęcone tylko i wyłącznie warcabom, by przygotować uczestników do Wielkiego Rycerskiego Turnieju Warcabowego. 

Środa – „Ćwierćlandia” i Olimpiada Sportowa
Monika Królikowska i Małgorzata Wiśniewska zaprosiły w środę 7 grudnia uczniów kl. 0 i I na bardzo ciekawe zajęcia integrujące pt. „Ćwierćlandia”. Dzieci trafiły do czterech królestw oznaczonych kolorami: czerwonym, żółtym, niebieskim i zielonym. Po wysłuchaniu opowiadania opartego na motywach bajki Giny Ruck-Pauquet „Bajka o Ćwierćlandzie” czytanego w trzech częściach, uczniowie mieli do wykonania wiele zadań. Musieli m.in. przygotować dla swojego króla strój z bibuły w odpowiednim kolorze, ułożyć puzzle czy celnie rzucać papierowymi kulami. Kolejne zabawy i konkurencje wywoływały coraz więcej radości i śmiechu, apogeum nastąpiło przy dmuchaniu papierowych torebek, z których potem trzeba było strzelić. Zajęcia zakończyły się wspólnym integrującym wszystkich uczestników tańcem „Labada”.
Tego samego dnia klasy II wzięły udział w Olimpiadzie Sportowej przygotowanej przez panie Wiesławę Ćwik i Agnieszkę Wińską. Wybrani uczniowie z kl. IIa i IIb zostali kapitanami sześciu drużyn. Pozostali uczestnicy zostali przydzieleni do swoich ekip losowo. Dzieci wzięły udział w kilku ciekawych konkurencjach, np. toczyły piłki, rozmieszczały i zbierały woreczki, ścigały się połączone w „węże”. Zawodnikom kibicowali pozostali uczniowie korzystając z wykonanych wcześniej transparentów. Po zakończeniu wyścigów uczennice z klasy IIIc i IIIf wystąpiły w pokazie tanecznym w rytm skocznej muzyki. Na koniec imprezy uczestnicy olimpiady zostali nagrodzeni przez Zbigniewa Szczerbę i Wiesławę Witkowską. Kapitanowie drużyn otrzymali medale i pamiątkowe statuetki, zawodnicy słodkie upominki, a wszyscy pozostali uczniowie lizaczki. Olimpiada okazała się imprezą na medal!

Czwartek – seans filmowy i zawody sportowe
W czwartek 8 grudnia uczniowie klas młodszych 0-III uczestniczyli w seansie filmowym. Dzieci podzielone na dwie grupy miały możliwość obejrzenia filmu pt. „Mikołajek”. Podczas projekcji widzowie mogli razem przeżywać przygody swojego rówieśnika. 
Klasy Va i VIa wzięły udział w zawodach sportowych zorganizowanych przez Justynę Godlewską i Piotra Wyszyńskiego. Uczniowie zostali podzieleni na 3 ośmioosobowe zespoły w sposób losowy. Sportowcy konkurowali ze sobą w kilku konkurencjach sprawdzających ich szybkość i zwinność. Pozostali uczniowie dzielnie kibicowali. Po zakończeniu rozgrywek organizatorzy oraz Wiesława Witkowska pogratulowali zawodnikom zaciętej walki i wręczyli kapitanom drużyn puchary.
 
Piątek – warsztaty twórcze
W ostatnim dniu Tygodnia Integracji, w piątek 9 grudnia odbyły się warsztaty plastyczne i kulinarne. 
Warsztaty plastyczne dla klas IVa i Ib prowadziły Joanna Piórkowska i Elżbieta Kwiatkowska. Uczniowie klasy IVa pomagali maluchom w wycinaniu i ozdabianiu aniołów. Gotowe anioły były ładnie pakowane. Do każdego dołączano ozdobną karteczkę z życzeniami. Chętni uczniowie rysowali też szopki. Klasa Va pod kierunkiem Zofii Kosińskiej wykonała piękne świąteczne stroiki z wykorzystaniem z bibuły, szklanych pojemniczków i różnych ozdóbek.
Warsztaty kulinarne, na których uczniowie klasy IIa piekli pierniczki, były przeprowadzone pod kierunkiem Renaty Zalewskiej. Dzieci pod opieką Kasi Baranowskiej i Małgosi Gierek w sali kuchennej zrobiły z przyniesionych produktów ciasto, a potem wykrawały foremkami pierniki i je piekły. Po upieczeniu uczniowie ozdabiali ciasteczka białym lukrem. Po wspólnej degustacji każde dziecko zabrało do domu pachnące świętami pierniczki. Warsztaty sprawiły dzieciom dużo radości i zabawy, a przede wszystkim nauczyły, że pieczenie pierników to nie jest lekka praca.
W ramach integracyjnych warsztatów kulinarnych rodzice i uczniowie kl. VI a wspólnie przygotowali wiele smacznych potraw. Menu szóstoklasistów to: krokiety z kapustą i pieczarkami, krewetki na ostro, słodkie kluseczki ze śmietanką i owocami, pizzerinki z serem i szynką, pankejki, naleśniki na słodko.
Gotowanie i kosztowanie wspólnie przygotowanych potraw było nie tylko nauką, ale przede wszystkim świetną zabawą.
Tydzień Integracji pełen imprez, aktywności, radości oraz smaków i zapachów rozpoczął w naszej szkole Rok Integracji, który zakończymy wystawieniem sztuki oraz festynem na przełomie maja i czerwca 2017 r. I na ten finał już dziś serdecznie zapraszamy.
 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość