wyszkowska eSkarbonka Wyszkowskie licytacje WOŚP
Świeć przykładem

Od czytelników

Świeć przykładem

30.11.-0001
autor: sierż. szt. W. Szymanik
Mały czy duży, żółty, a może zielony? Każdy z nich sprawi, że będziesz lepiej widoczny na drodze. To tak niewiele, a ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo. Mowa oczywiście o odblasku. Niezbędnym dodatku, który każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, powinien mieć na sobie. Wyszkowska policja rozpoczęła właśnie działania „Świeć przykładem”.
 
Według Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013-2020 największe potencjalne źródło zagrożenia stanowią ludzkie błędy. Popełniają je uczestnicy ruchu ignorujący obowiązujące przepisy i korzystający z dróg w nieodpowiedzialny sposób. Tym samym stwarzają zagrożenie dla siebie i innych.
Elementem mającym zdecydowany wpływ na możliwość zaistnienia wypadku jest brak widoczności pieszych i rowerzystów. Duża liczba obserwowanych wykroczeń popełnianych przez pieszych i rowerzystów pokazuje, że nadal ignorowane są przez nich przepisy kodeksu drogowego odnoszące się do obowiązku używania elementów odblaskowych lub oświetlenia zewnętrznego rowerów.
W związku z tym wyszkowska drogówka do 20 marca 2021 r. prowadzi wzmożone działania informacyjno – edukacyjne, wsparte tymi prewencyjnymi, ukierunkowanymi na ujawnianie przypadków niekorzystania z elementów odblaskowych przez użytkowników dróg, a także eliminowania z ruchu nieoświetlonych lub nieprawidłowo oświetlonych pojazdów.
Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych kwestii w naszym życiu, dlatego zadbaj o to, aby BYĆ WIDOCZNYM. Ta zasada powinna przyświecać nie tylko dorosłym pieszym, ale powinniśmy mówić o tym naszym dzieciom oraz zadbać o ich bezpieczeństwo. Osoba ubrana w odzież o stonowanych, ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszego mającego odblaski można dostrzec nawet z odległości ponad 150 metrów. W sytuacji, gdy pędzący kierowca ma sekundy na reakcję w przypadku pojawienia się na jego drodze przeszkody, te metry mają kolosalne znaczenie. Pamiętać należy, że pieszy czy rowerzysta w konfrontacji z pojazdem nie ma praktycznie żadnych szans. Niestety, wiele osób nie stosuje się do przepisów w tym zakresie, narażając tym samym swoje życie i zdrowie.
Jak korzystać z odblasków? Odblask najlepiej umieścić po stronie ciała zwróconej do środka jezdni. Zwróćmy uwagę, czy odblask nie jest zasłonięty elementami garderoby. Umieszczenie odblasku na odcinku od kostki do wysokości pasa zapewni najlepszą widoczność kierujących. Więcej znaczy lepiej - kilka elementów umieszczonych np. na nogach, garderobie i przegubie dłoni z pewnością przykuje uwagę kierujących i właśnie o tym wyszkowscy policjanci rozmawiają z dziećmi i młodzieżą na terenie powiatu wyszkowskiego.
WSPÓLNIE DBAJMY O NASZE BEZPIECZEŃSTWO!
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość