Stowarzyszenie Włościańska podsumowuje projekt „Aktywnie i twórczo” (FOTO)

Od czytelników

Stowarzyszenie Włościańska podsumowuje projekt „Aktywnie i twórczo” (FOTO)

04.07.2023
autor: Stowarzyszenie Włościańska
Cztery przedstawienia teatralne w czterech różnych teatrach, 70 uczestników projektu i ich opiekunów, którzy brali udział w spektaklach, w sumie 420 godzin spędzonych w teatrze na spektaklach - to podsumowanie i statystyka udziału uczniów Zespołu Szkól Specjalnych w Brańszczyku i Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Nowych Budach w jednej z wielu aktywności realizowanych przez Stowarzyszenie Włościańska w ramach projektu pt. „Aktywnie i twórczo.”
Realizacja projektu i udział uczniów pochodzących ze środowiska wiejskiego możliwy był dzięki Fundacji PZU i działaniu „Z Fundacja PZU po lekcjach”. Projekt realizowany był od 3 grudnia 2022 r. do 22 czerwca 2023 roku. Przedstawienia, w jakich brali udział uczestnicy projektu to: przedstawienie w Teatrze Lalek i Aktora w Łomży, „Umrzeć ze śmiechu” w Teatrze Kwadrat, „Oto Oliwer Tvist” w Teatrze Rampa oraz  „Szalone nożyczki” wystawiane na deskach Sceny Relax. Przedstawiona na wstępie statystyka już robi wrażenie, ale najważniejsze są odczucia i emocje, jakie towarzyszyły podczas przedstawień, a tych nie brakowało. Bo dobry spektakl jest w stanie sprawić, że pamięta się o nim jeszcze długo po jego obejrzeniu. Ma to związek z inteligencją emocjonalną i twórczym myśleniem, które sztuki sceniczne z pewnością u widzów rozwijają. Ale teatr rozwija w uczestnikach także empatię oraz umiejętność spojrzenia na problemy spoza własnej perspektywy. Podobnie jak książki i filmy, spektakle teatralne, w których braliśmy udział, pozwoliły na chwilę uciec od rzeczywistości. Różnica jest oczywiście w tym, że ta ucieczka była „realniejsza”, ponieważ podczas spektaklu przestrzeń na scenie dzieliliśmy z aktorami. I chociaż spektakle generalnie pomagają nam lepiej wejść w świat opowiadanych historii, dzięki czemu możemy chwilowo się zatracić. W tym przypadku ta ucieczka wnosiła do niego również dodatkowy sens, ponieważ dzięki opowiadanej historii była rodzajem terapii, ukojenia i wytchnienia. Warto jeszcze dodać, ze każdy wyjazd do teatru połączony był z dodatkowymi działaniami, np. wieczornym spacerem po Warszawie, wizytą w restauracji, czy odwiedzeniem ciekawych miejsc w Warszawie. 

Korzystając ze słonecznej aury uczestnicy projektu kontynuowali również zajęcia z nauki pływania kajakiem oraz brali udział w spływach kajakowych. Pływanie kajakiem to zdecydowanie atrakcyjna forma spędzania czasu, ale też dobry trening fizyczny i świetna aktywność na świeżym powietrzu dla każdego. Jest też doskonałą formą relaksu, a dodatkowo zmniejsza ryzyko udaru i zawału. Przed rozpoczęciem zajęć wielu uczestników zastanawiało się, czy pływanie kajakiem jest trudne? Wielu martwiło się, jak wyjdzie to pierwsze pływanie kajakiem, bo chociaż nie jest tak łatwo się wywrócić na kajaku, to nie oznacza, że nie jest to możliwe. Okazało się, że obawy były na wyrost. Nic takiego nie miało miejsca i wszyscy świetnie sobie poradzili, przy czym zgodnie twierdzili, że kajaki to zdecydowanie relaks dla każdego i na pewno nigdy na nich nie będziesz się nudził, a widoki i bliski kontakt z przyrodą pozostaje na zawsze w pamięci i z nawiązką rekompensuje wysiłek.
Boże Narodzenie - Brańszczyk
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość