Spisz się bezpiecznie, uważaj na oszustów!

Od czytelników

Spisz się bezpiecznie, uważaj na oszustów!

28.04.2021
autor: Urząd Miejski w Wyszkowie
Do urzędu miejskiego docierają sygnały o oszustach podających się za rachmistrzów spisowych. Należy pamiętać, że prawdziwi rachmistrzowie zaczną swoją pracę w połowie maja i ze względu na sytuację epidemiczną będą się kontaktować WYŁĄCZNIE przez telefon.
 
Żeby uniknąć telefonu od rachmistrza, już teraz można spisać się samemu. Obowiązek spisowy najlepiej wypełnić przez Internet na stronie www.spis.gov.pl w domu lub urzędzie miejskim/gminy. Osoby, które jednak preferują rozmowę telefoniczną, powinny zadzwonić na infolinię spisową dostępną pod numerem 22-279-99-99
Jak zweryfikować rachmistrza? 
Rachmistrz telefoniczny rozpocznie rozmowę od przedstawienia się i wyjaśnienia, że dzwoni, aby przeprowadzić spis. 
Przed rozpoczęciem zadawania pytań spisowych, rachmistrz poinformuje o możliwości weryfikacji jego tożsamości. Można to zrobić dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22-279-99-99, w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie https://spis.gov.pl, a także na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Warszawie.
Następnie dla ostatecznej weryfikacji obu stron rozmowy rachmistrz zapyta o wybraną cyfrę z numeru PESEL. Dzięki temu będzie miał pewność, że rozmawia z właściwą osobą.
Rachmistrz nie ma prawa pytać o majątek, konta bankowe, dochody, wyposażenie mieszkania czy czas nieobecności w domu (np. wyjazdy na działkę).
Rachmistrz nie przyjdzie w maju i czerwcu.
Wizyty rachmistrzów w domach i mieszkaniach zostały zawieszone z powodu zwiększonego zagrożenia koronawirusem. Ostateczny termin uruchomienia tej formy zbierania danych będzie zależeć od poprawy sytuacji epidemicznej. Zmiana sposobu realizacji wywiadów będzie poprzedzona komunikatem służb statystyki publicznej podanym do publicznej wiadomości za pośrednictwem mediów lokalnych, stron internetowych i mediów społecznościowych urzędów miast i gmin na Mazowszu oraz Urzędu Statystycznego w Warszawie.
Nie daj się oszukać! Pamiętaj!
Jeśli spisałeś się już przez Internet - wypełniłeś formularz spisowy samodzielnie, zostałeś spisany przez współmieszkańców, w gminnym punkcie spisowym - lub poprzez infolinię spisową (dzwoniąc na nią samodzielnie), rachmistrz do ciebie NIE ZADZWONI, ponieważ wypełniłeś już swój obowiązek spisowy.
Jeśli jednak, ktoś zadzwoni i przedstawi się jako rachmistrz, nie udzielaj odpowiedzi, rozłącz się i zgłoś ten fakt na infolinii spisowej, w swoim urzędzie gminy/miasta lub na policję.
Również w przypadku wizyty w maju lub czerwcu osoby przedstawiającej się jako rachmistrz spisowy, nie wpuszczaj jej do domu i niezwłocznie powiadom o tej sytuacji urząd miejski lub zgłosić ten fakt na policję.

ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość