„Samorząd dla społeczników” – I Forum Organizacji Pozarządowych w Powiecie Wyszkowskim (FOTO)

Od czytelników

„Samorząd dla społeczników” – I Forum Organizacji Pozarządowych w Powiecie Wyszkowskim (FOTO)

20.06.2023
autor: Starostwo Powiatowe w Wyszkowie
Przedstawiciele organizacji pozarządowych, społecznicy i samorządowcy po raz pierwszy spotkali się na forum organizacji pozarządowych. Dobre praktyki naszych organizacji, panel dyskusyjny z ekspertami i wyjątkowe stoiska promocyjne przygotowane przez wystawców związanych z trzecim sektorem – 18 czerwca w Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach spotkaliśmy się, by porozmawiać o tym, jak powinna wyglądać dobra współpraca pomiędzy NGO-sami a samorządem.
 
Celem konferencji było stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń oraz wzajemna inspiracja do dalszego działania dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, wolontariuszy,  przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów ekonomii społecznej i liderów społeczności lokalnych. W forum wzięły udział organizacje i podmioty z terenu powiatu wyszkowskiego, ale także z powiatów węgrowskiego i wołomińskiego.
Konferencję rozpoczął panel dyskusyjny dotyczący możliwości współpracy organizacji pozarządowych z samorządem oraz wyzwań, jakie niesienie ze sobą ta współpraca. W panelu, który prowadziła naczelnik wydziału promocji i rozwoju Ewa Michalik, udział wzięli wicestarosta Leszek Marszał, Andrzej Rybus-Tołłoczko - ekspert z zakresu funkcjonowania NGO i RODO, były współprzewodniczący Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Łukasz Wachowski - trener i animator Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. Podczas panelu poruszono m.in. zagadnienia uregulowane w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, temat rad działalności pożytku publicznego, współpracy finansowej i pozafinansowej oraz jak inicjatywy NGO-sów wpływają na działania podejmowane przez samorządy. 
Gośćmi forum były także Sara Michalska - pełnomocnik marszałka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz Marzena Kuchta - przedstawicielka Biura Dialogu i Inicjatyw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego. Przedstawicielki Samorządu Województwa Mazowieckiego opowiedziały o idei i funkcjonowaniu Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, o programach wsparcia dla organizacji pozarządowych i o możliwościach pozyskiwania środków finansowych z budżetu Mazowsza.
Podczas forum zaprezentowaliśmy także dobre praktyki – przedstawiciele trzech organizacji pozarządowych z terenu powiatu opowiedziały, jak doszło do powstania organizacji, jak działać efektywnie, jak kreują projekty społeczne oraz jak działać, by odnieść sukces. O swojej działalności opowiedzieli Paulina Turek - prezeska Spółdzielni Socjalnej Integracja z siedzibą w Adelinie, Piotr Deptuła - prezes Stowarzyszenia BOCIAN KRiS oraz Artur Gałązka - prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Wspólna Przyszłość” w Leszczydole Nowinach.
Przestrzeni konferencyjnej towarzyszyło miasteczko organizacji pozarządowych, gdzie prezentowano stoiska promocyjne ukazujące działalność, wyroby i twórczość przybyłych na forum organizacji. Stoiska zaprezentowały: Fundacja Ogarnij Emocje, Spółdzielnia Socjalna Integracja, KGW Gajowianki, Stowarzyszenie Form Artystycznych i Turystycznych „FormAT”, Fundacja Leny Grochowskiej Oddział w Łochowie, KGW w Somiance, Stowarzyszenie Aktywny Kamieńczyk, Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wyszkowie, Środowiskowy Dom Samopomocy Typu B w Wyszkowie i Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie”. Dodatkowo wydarzenie było okazją do „Spotkania z ekonomią społeczną”. Uczestnicy forum skorzystali również z warsztatów networkingowych z zakresu marketingu, kreowania projektów z uwzględnieniem diagnozy problemów społecznych oraz dotyczących rozwoju organizacji i poszukiwania nowych pomysłów do działania.
Ostatnim punktem wydarzenia był koncert poetycko-muzyczny, który odbył się we wnętrzach Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach. Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać aktora Tomasza Nosińskiego, który przybliżył wybrane przez siebie fragmenty twórczości Norwida. Na fortepianie utwory Fryderyka Chopina zagrała prof. Joanna Ławrynowicz-Just.
Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Współorganizatorami wydarzenia byli Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, Spółdzielnia Socjalna Integracja i Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach.
Boże Narodzenie - Zabrodzie
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość