Rolnictwo jutra zaczyna się dziś (foto)

Od czytelników

Rolnictwo jutra zaczyna się dziś (foto)

06.03.2020
autor: Elżbieta Borzymek
- to tytuł konferencji, na którą w niedzielę 1 marca zaprosili Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zespół Szkół nr 3 w Wyszkowie. „Cieszę się, że placówki edukacyjne w naszym rejonie inicjują cenne i pożyteczne przedsięwzięcia, których celem jest zrównoważony rozwój obszarów wiejskich” – napisał w liście marszałek Adam Struzik.
 
Obecnych przywitali gospodarze konferencji – dyrektor CKU Aneta Pękul i dyrektor ZS3 Adam M. Mickiewicz. Prowadzący Cezary Godlewski odczytał list od marszałka województwa Adama Struzika, jednego z patronów honorowych. „Organizowanie wydarzeń służących omówieniu aktualnych wyzwań, przed jakimi stoją rolnicy, jest bardzo ważne i potrzebne. Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w hodowli zwierząt, uprawie roślin czy pszczelarstwie nie byłoby możliwe bez otwartości na wykorzystanie najnowszej wiedzy i nowoczesnych technologii” – napisał marszałek. Gratulował inicjatywy „służącej zrównoważonemu rozwojowi obszarów wiejskich i unowocześnianiu procesów produkcji”. Życzył nawiązania wielu pożytecznych kontaktów.
Wykład wprowadzający „Rolnictwo w Polsce i kierunki jego rozwoju” wygłosił Jarosław Kalinowski, poseł Parlamentu Europejskiego, mieszkaniec gminy Somianka, rolnik. Europoseł przedstawił własne doświadczenia i refleksje. Mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed globalnym światem i w tym kontekście perspektywach polskiego rolnictwem. Ocenił je jako wielkie. Według FAO, do roku 2050 trzeba podwoić produkcję żywności, bo populacja w świecie wzrasta bardzo szybko, zmenia się też struktura żywienia, na zbliżoną do europejskiej.– Ludzkość potrzebuje coraz więcej wysoko przetworzonej żywności – mówił europoseł. – To daje perspektywy, ale nie będzie łatwo. 
Za niezwykle ważne wyzwanie uznał zapewnienie dostępu do wody, bo Polska zajmuje trzecie od końca miejsce w Europie pod względem zasobów wodnych.
Podkreślił, jak szybko zmieniało się polskie rolnictwo od momentu wejścia w 2004 r. Polski do UE. Wtedy 25% jej mieszkańców utrzymywało się z rolnictwa, dziś, jak podał, ¼ tych 25%. Wtedy eksport i import produktów rolnych był na podobnym poziomie – ok. 5 mld euro. Obecnie eksport wynosi 30 mld euro, import 20 mld euro. Jesteśmy czołowym producentem i eksporterem tych produktów, np. eksportujemy 90% wyprodukowanej wołowiny. Stało się to możliwe dzięki dostępowi do całego rynku unijnego, który liczy 500 mln konsumentów. Jesteśmy też liderem w eksporcie mleka i produktów mlecznych, jabłek oraz drobiu (wyprzedziliśmy dotychczasowego lidera Francję). Natomiast drażliwą kwestią są dochody rolników, które spadają – w 2004 r. ich zysk wynosił 30%, obecnie w UE z ich produkcji do rolników trafia 20%, a polscy rolnicy uzyskują jeszcze mniej. Otrzymują też w niższej kwocie dopłaty bezpośrednie. Aby zwiększyć swoje dochody, rolnicy, jak w innych krajach unijnych, powinni, zdaniem europosła, mieć udziały w przetwórstwie produktów rolnych i ich handlu lub długoletnie umowy kontraktacyjne.
- Co przed nami? – pytał europoseł. Ocenił, że rokowania nie są najlepsze ze względu na nowe wyzwania związane z klimatem, bezpieczeństwem, zmianą struktury wydatków budżetowych UE, wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. – Pieniędzy do podziału będzie mniej, szuka się oszczędności w rolnictwie.
Zapowiedział wdrożenie, o co osobiście zabiega, od 2022 r. definicji aktywnego rolnika: - Żeby tylko on był podmiotem polityki rolnej i mógł aplikować o środki – zaznaczył europoseł. -  Pieniądze prawdziwym rolnikom uciekają. 
Według niego spośród 1.300.000 osób, które obecnie aplikują o dopłaty, tylko ok. 400.000 utrzymuje się z rolnictwa, reszta to tylko właściciele gruntów rolnych.
Wykłady wygłosili także: „Dobrostan zwierząt” – Katarzyna Zybert z MODR o/Siedlce, „Innowacje w uprawie roślin” – Mieczysław Falkowski, kierownik sprzedaży Olmix Plant Care.
Swoje stoiska wystawili: ZS3, CKU, Mazowieckie Regionalne Centrum Mikroorganizmów w Załuskach, Jadwiga Załoga (przepiękne rękodzieło), Powiatowe Koło Pszczelarzy w Wyszkowie, Oxytree (szybko rosnące drzewa tlenowe), KRUS, MODR, Agroptim (stymulatory rozwoju roślin), Syngenta (nasiona, środki ochrony roślin), Gospodarstwo Pasieczne „Miodziarnia” z Warszawy, KGW Wólka Kumińska (z jedzeniem), Biofit i Mifarm. 
Zainteresowaniem cieszyły się panele dyskusyjne, które poprowadzili: Teresa Drążek i Beata Piwowarska – „Środowiskowe aspekty dzisiejszego rolnictwa”, Piotr Nowotnik – „Innowacje w pszczelarstwie”, Mariusz Rudziński – „Digitalizacja rolnictwa – Rolnictwo 4.0”, Michał Wiech – „Kukurydza jutra”.   
Pomysł konferencji wypłynął od nauczycieli, którzy w CKU uczą rolnictwa i pszczelarstwa, Michała Kani i Cezarego Godlewskiego. Zależy im, aby rozpropagować to, że w CKU istnieje możliwość zdobycia kwalifikacji zawodowych w tych dwóch dziedzinach.     
Patronat nad konferencją objęli: marszałek Adam Struzik, starosta Jerzy Żukowski i burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

W dniach 12.03-19.03.2024 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie wyjechali na spotkanie z młodzieżą z nowej szkoły partnerskiej Gesamtschule an der Erft z Neuss. Spotkanie młodych Polaków i Niemców odbyło się dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
zobacz więcej
Zespół Future Perfect bezpłatnie udostępnia zestawy do nauki lekcji języka angielskiego

Zespół Future Perfect bezpłatnie udostępnia zestawy do nauki lekcji języka angielskiego

Zespół Future Perfect zachęca do skorzystania z zestawów przygotowanych przez zespół Future Perfect. Zestawy są oparte na wymaganiach leksykalnych egzaminu maturalnego, ale także nauczyciele szkół podstawowych znajdą wśród nich wiele cennych materiałów.
zobacz więcej
Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Niestety, mimo podejmowanych na przestrzeni lat działań edukacyjnych i kampanii społecznych, liczba palaczy na świecie, w tym również w Polsce, nie zmniejsza się. Zdaniem niektórych ekspertów, przede wszystkim z uwagi na nieodpowiednio prowadzoną pozbawioną realnego podejścia politykę antynikotynową. 
zobacz więcej
Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

W dniach 21-22 marca 2024r. w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku zorganizowane zostały dla uczniów tematyczne warsztaty wielkanocne. Celem, jaki przyświecał warsztatom było propagowanie i kultywowanie tradycji związanych z okresem Świąt Wielkanocnych, tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej oraz umiejętności pracy w grupie. Warsztaty były formą szkolnych rekolekcji wielkopostnych integrujących środowisko i kształtujących postawę szacunku do polskich tradycji i obrzędów.
zobacz więcej