Rola grup wsparcia w walce z alkoholizmem

Od czytelników

Rola grup wsparcia w walce z alkoholizmem

31.08.2020
autor: Materiał zewnętrzny
Nie ulega wątpliwości, że alkoholizm to jeden z ważnych społecznie problemów. Z uzależnieniem od alkoholu boryka się bardzo wiele osób. Zbyt częste spożywanie napojów alkoholowych jest bardzo ryzykowne, gdyż może wywołać bardzo wiele niebezpiecznych chorób. Mowa tu nie tylko o schorzeniach fizycznych, ale także o tych psychicznych. Dlatego bardzo ważne jest rozpoczęcie jak najwcześniejszej walki z uzależnieniem od alkoholu. 

Jaką rolę w terapii alkoholizmu odgrywają grupy wsparcia?

Na terapię odwykową decyduje się bardzo wiele osób uzależnionych od alkoholu. Nie każda terapia kończy się jednak powodzeniem. Bardzo wiele zależy od zaangażowania osoby uzależnionej w proces leczenia. Niezmiernie istotne jest także to, aby terapię prowadziła osoba doświadczona i wykwalifikowana. 
Podczas odwyku od alkoholu niesamowicie ważne jest wsparcie osób bliskich. Oczywiście mowa tu nie tylko o rodzinie oraz znajomych pacjenta, choć ich wsparcie jest niezbędne. Z całą pewnością dobrze byłoby jednak gdyby osoba uzależniona od alkoholu uczęszczała na spotkania grupy wsparcia. Spotkania grupy wsparcia prowadzone są bardzo często przez terapeutę uzależnień, a uczestniczą w nich osoby uzależnione od alkoholu. Czasami zdarza się jednak, że spotkania prowadzone są zamiennie przez różne osoby uzależnione. 
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy uczęszczanie na spotkania grupy wsparcia ma jakiś sens. Okazuje się, że jak najbardziej. Podczas takich spotkań osoby uzależnione mogą wymienić się cennymi doświadczeniami. Szczerze opowiadane historie mogą się okazać wsparciem dla niejednej osoby walczącej z uzależnieniem. 

O czym pamiętać uczęszczając na spotkania grup wsparcia?

Nie ulega wątpliwości, że wielu alkoholików zdecyduje się prędzej czy później skorzystać ze wsparcia udzielonego na spotkaniach z grupą uzależnionych. Nie w każdej miejscowości takie grupy się jednak znajdują. Jeżeli mieszkamy na wsi lub w bardzo malutkim miasteczku, możemy mieć trudność ze znalezieniem grupy wsparcia.
Najwięcej grup wsparcia znajdziemy oczywiście w dużych i prężnie rozwijających się miastach. To właśnie je warto odwiedzać poszukując osób, które udzielą nam pomocy. Na spotkaniach grup wsparcia nie musimy od razu się udzielać, zwłaszcza jeżeli jesteśmy osobami z natury zamkniętymi w sobie. Z czasem warto byłoby się jednak przełamać. Uczestniczy spotkań grupy wsparcia dla osób uzależnionych opowiadają zazwyczaj swoje historie związane z uzależnieniem. Mówią o tym jak wiele alkohol im odebrał. 
Na takich spotkaniach jest również miejsce na podzielenie się sposobami walki z alkoholizmem. Osoby uzależnione dzięki takim spotkaniom mają szansę dowiedzieć się, jak zwalczyć w sobie pokusę sięgnięcia po napój wyskokowy, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Podczas spotkań grupy wsparcia mamy szansę dowiedzieć się również jakie hobby odciąga osoby uzależnione od alkoholu. Być może warto zainteresować się literaturą, muzyką lub sportem. Dla wielu osób takie spotkania to również doskonała metoda walki z samotnością.
Artykuł powstał we współpracy z uzaleznienia-terapia.pl
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wsparcie dla organizatorów letniego wypoczynku

Wsparcie dla organizatorów letniego wypoczynku

Numer infolinii WOT 800-100-102 zmienił swoją funkcjonalność. Przez ponad siedemdziesiąt dni dyżurowali pod nim wojskowi psychologowie, którzy udzielali wparcia w czasie pandemii. Od 9 czerwca numer stał się infolinią wsparcia dla organizatorów letniego wypoczynku dzieci i młodzieży.
zobacz więcej
Patriotyzm w poezji (foto)

Patriotyzm w poezji (foto)

W związku z kolejną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej młodzież Zespołu Szkół Nr 1 podjęła szereg różnorodnych działań. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali wystawy, gazetki okolicznościowe oraz montaże słowno-muzyczne, prezentujące piękno języka ojczystego i postawy patriotyczne. Wspólnie odkrywaliśmy wartości tkwiące w tradycji, przeszłości naszego kraju oraz kultywowaliśmy pamięć o wydarzeniach, które zmieniły losy ojczyzny.
zobacz więcej
Dzwoniąc na 998 nie połączysz się już ze strażą pożarną

Dzwoniąc na 998 nie połączysz się już ze strażą pożarną

W czwartek 20 maja na Mazowszu rozpocznie się przełączanie alarmowego numeru strażackiego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego (112). W powiecie wyszkowskim zmiana ma wejść w życie z dniem 1 czerwca. Dzwoniąc na 998 dodzwonimy się do CPR w Radomiu.
zobacz więcej
Rozwinęli kompetencje kluczowe (foto)

Rozwinęli kompetencje kluczowe (foto)

1 czerwca minął rok realizowania w Zespole Szkół w Długosiodle projektu „Otwarci na świat uczniowie i uczennice szkół i placówek powiatu wyszkowskiego szansą rozwoju dla województwa mazowieckiego”. Bierze w nim dział 7 uczniów i 3 uczennice z I klasy Branżowej Szkoły I Stopnia. 
zobacz więcej