Rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej” (foto)

Od czytelników

Rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej” (foto)

19.11.2017
autor: Szkoła Podstawowa nr 2
Szkoła Podstawowa nr 2 w Wyszkowie, nosząca imię Władysława Broniewskiego, od wielu lat łączy obchody Narodowego Święta Niepodległości ze Świętem Szkoły.
W listopadzie odbywa się szereg wydarzeń związanych z patronem szkoły i rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku.
Pierwsze z nich to Gminny Konkurs Plastyczny ,,Jaki znak Twój? - Orzeł Biały”. W tym roku do konkursu przystąpiło 16 uczniów z 6 szkół Gminy Wyszków. Jak co roku, uczestnicy zachwycili jury pomysłowością, różnorodnością zastosowanych technik plastycznych i materiałów. Wręczenie nagród laureatom odbyło się 10 listopada, podczas szkolnych obchodów listopadowego święta. Organizatorka konkursu pani Renata Fydrych przybliżyła uczniom krótką historię Orła Białego. Nagrodzeni otrzymali dyplomy i upominki, a ich opiekunowie podziękowania.
Kolejną cykliczną formą organizowaną w naszej szkole jest konkurs recytatorski ,,Znamy twórczość patrona szkoły”. 7 listopada uczniowie klas 0-III recytowali wiersze dla dzieci autorstwa Władysława Broniewskiego - poety, żołnierza, który i bronią ,i słowem jak orężem pięknie walczył. Uczniowie, poprzez poznawanie twórczości poety, zapoznają się z postacią autora. Jest on swoistą klamrą, która pozwala nam łączyć obchody Święta Niepodległości ze Świętem Szkoły. Laureaci konkursu recytatorskiego otrzymali dyplomy podczas uroczystej akademii 10 listopada.
Akademia to kulminacyjne wydarzenie obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole. Uczniowie klas IV-VII przygotowali dla swoich kolegów montaż słowno-muzyczny, w którym przybliżyli drogę do odzyskania niepodległości w 1918 roku - czasy rozbiorów, podejmowane próby walki zbrojnej, wielką troskę o zachowanie polskości. Wybrzmiały piękne strofy o miłości do ojczyzny, przeplatane patriotycznymi pieśniami. Wyeksponowane zostały ważne daty, pojęcia i wartości dla Polaków najcenniejsze: odwaga, poświęcenie, przywiązanie. Wielu uczniów, zwłaszcza z klas 0-III, przypięło tego dnia kokardy narodowe, na akademię przyszli z chorągiewkami. To podkreśliło wyjątkowość święta.
Dnia 14 listopada nauczyciele historii przygotowali i przeprowadzili konkurs wiedzowy ,,Życie i działalność Józefa Piłsudskiego”. Chętni uczniowie rozwiązywali test sprawdzający ich wiedzę o twórcy niepodległości.
Opisane działania są kontynuowane od lat, a na pewno będą wzbogacone o kolejne, byśmy godnie uczcili 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość